1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Teşvik belgesine göre sgk destekleri

Konusu 'İş Hukuku ve SGK Uygulamaları' forumundadır ve Nevzat Erdağ tarafından 29 Aralık 2014 başlatılmıştır.

 1. Nevzat Erdağ İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  [​IMG]Merhaba ben Mali Müşavirim.

  TC Ekonomi Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğünden 17.04.2012 tarihli başlangıç olmak üzere Otel komple yeni yatırımı için teşvik belgesi aldık.1.bölge olduğundan 2 yıl sigorta primi işveren hissesi desteği aldık.04.07.2012 de otel inşaatına başladık.

  Benim takıldığım konu bu destek;

  1)sgk teşviklerinden hangi maddeye giriyor ,

  (otel inşaatında çalışan işçiler için bundan faydalınalacağımızı düşünüyorum )

  ve
  2) 2 yıl % Kaç prim desteği veriyor?

  yardımcı olursanız sevinirim.

  teşekkürler kolay gelsin.

  Mehmet G.[divider style="dashed"]

  Siz Sordunuz Nevzat Erdağ Yanıtladı :

  [box style="note"]

  Merhaba Mehmet Bey,

  Bildiğiniz gibi Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar”ın yürürlüğe konulması Ekonomi Bakanlığının 15/6/2012 tarihli ve 43145 sayılı yazısı üzerine, Bakanlar Kurulunca 2012/3305 karar sayısı ile 15/6/2012 tarihinde kararlaştırılmıştır. Bu bakanlar kurulu kararının 12. maddesi Sigorta primi işveren hissesi desteğini anlatmakta 12. Maddenin 1 bendi

  a) Komple yeni yatırımlarda, teşvik belgesi kapsamında gerçekleşen yatırımla sağlanan,istihdam için ödenmesi gereken sigorta primi işveren hissesinin asgari ücrete tekabül eden kısmı Bakanlık bütçesinden karşılanır demektedir.

  Büyük ölçekli yatırımlar ile bölgesel teşvik uygulamaları kapsamında desteklenen yatırımlarda söz konusu destek aşağıda belirtilen sürelerde uygulanır denmektedir.

  Bölgeler

  31/12/2013 tarihine kadar (bu tarih dahil) başlanılan yatırımlar

  1/1/2014 tarihinden itibaren

  başlanılan yatırımlar

  1

  2 yıl

  -

  2

  3 yıl

  -

  3

  5 yıl

  3 yıl

  4

  6 yıl

  5 yıl

  5

  7 yıl

  6 yıl

  6

  10 yıl

  7 yıl

  • Stratejik yatırımlar için bu destek 6 ncı bölgede on yıl, diğer bölgelerde yedi yıl süreyle uygulanır.
  • Yararlanılan sigorta primi işveren hissesi desteğinin tutarı, bölgesel teşvik uygulamaları kapsamında desteklenen yatırımlar ile büyük ölçekli yatırımlarda sabit yatırım tutarının aşağıda belirtilen oranlarını geçemez.
  Bölgesel Teşvik Uygulamaları

  Büyük Ölçekli Yatırımlar

  Bölgeler

  Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteğinin Sabit Yatırım Tutarına Oranı (%)

  Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteğinin Sabit Yatırım Tutarına Oranı (%)

  1

  10

  3

  2

  15

  5

  3

  20

  8

  4

  25

  10

  5

  35

  11

  6

  50

  15

  • İşveren hissesine ait primlerin karşılanabilmesi için, işverenlerin çalıştırdıkları sigortalılarla ilgili olarak 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu uyarınca aylık prim ve hizmet belgelerini yasal süresi içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumuna vermeli
  • Sigortalıların tamamına ait sigorta primlerinin sigortalı hissesine isabet eden tutar ile Bakanlıkça karşılanmayan işveren hissesine ait tutarın yasal süresi içerisinde ödenmiş olması şarttır.
  • İşveren tarafından ödenmesi gereken primlerin geç ödenmesi halinde, Bakanlıktan Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılacak ödemenin gecikmesinden kaynaklanan gecikme zammı işverenden tahsil edilir.
  • Bu desteğin uygulanacağı teşvik belgesi kapsamındaki yatırıma ait tesiste, işverenin sosyal güvenlik iş yeri numarası altında ilgili mevzuatta belirlenen alt işverenler tarafından istihdam edilen işçi sayısı da dikkate alınabilir.
  [/box]

  Başka sorunuz varsa cevaplamaya çalışalım.