1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Tebliğde eksiklikler var:asma iskele,kule vinçleri,hareketli,motorlu,otomatik ve kalıp iskeleler yok

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 3 Ekim 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Bu fotoğraf TOKİ'nin yaptırdığı inşaatta çekildi
  30 metre yüksekte, ne kemer ne de baret..TIK YOK..YAZIK!!
  [​IMG]

  3 Ekim 2014, Cuma 15:31
  Antalya'da, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yaptırılan stadyum inşaatındaki işçiler, 30 metre yüksekte baretsiz ve emniyet kemerleri takılı olmadan çalışırken fotoğraflandı.

  İş güvenliğinde yeterli önlemler alınmadığı için dünyada bu yüzden en çok ölüm olayının yaşandığı ülkelerin başında gelen Türkiye'de, son olarak İstanbul Mecidiyeköy'de asansör düşmesi sonucu 10 işçinin ölümü de ders olmadı. Antalya'da hem de bir devlet kurumunun inşaatındaki manzara şaşkınlık yarattı. Antalya İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cem Oğuz, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nca TOKİ aracılığıyla yaptırılan 33 bin kişilik stadyum inşaatındaki işçileri, iş güvenliği önlemleri olmadan çalışırken fotoğrafladı.

  HABER.jpg

  Yuvarlak demirler üzerinde başlarında baret bulunmayan ve üzerlerindeki emniyet kemerleri de demire takılı olmayan işçilerin hayati risk altındaki çalışma biçimlerini fotoğraflayan Cem Oğuz, stadyum inşaatının TOKİ tarafından yapıldığını ve TOKİ'nin de yapı denetimden muaf olduğunu söyledi.

  Ustaların 30 metre yukarıda baretsiz, emniyet kemerini sadece süs olarak taktığını anlatan Oğuz, "Adam burada ayakta, emniyet kemeri hiçbir yere bağlı değil. Düşse gitti. Demirler de yuvarlak. Bunu hiç kontrol eden yok mu? Antalya'nın stadyum inşaatı en büyük yapı ve iş güvenliğine hiç uyulmuyor. Orada iskele kurulacak şimdi. İskeleler yeni tebliğe göre kurulsa çok daha sağlıklı olur, ama kapsam dışı tutuluyor" dedi.

  DENETİM YETERSİZ

  İnşaatlarda iş güvenliği denetiminin yetersiz olduğunu belirten Cem Oğuz, "Denetim oluyor mu, olmuyor. Bu denetimi yapacak olan Çalışma Bakanlığı ve yeterli personeli yok. Ve çok sık dolaşamıyorlar. Halbuki bir sistem olması gerekiyor Türkiye'de. Sigorta şirketleri, ya da bakanlık adına yapı denetim sistemindeki gibi kuruluşlar yapabilir. Bakanlık teknik elemanlar da istihdam edebilir. Denetim olmazsa çıkartılan tebliğ kağıtta kalır. Çıkarıyorsunuz bunları ama uygulayamıyor, kontrol edemiyorsanız anlamı yok" diye konuştu.

  TEBLİĞDE ÜÇ EKSİK

  Yeni çıkartılan tebliğle iskelelerin bir kurala bağlanmasını çok doğru bulduklarını da belirten Oğuz, şöyle dedi:

  "Ancak bazı eksiklikleri var. Mesela bunlardan biri hareketli, motorlu ve otomatik iskeleler. Bu yok. Çıkıp inen motorlu iş iskeleleri, asansörlü, İstanbul'da 10 kişinin ölümüne sebep olan kazanın yaşandığı sistem yok bu tebliğde. İkincisi kalıp iskeleleri var. Kalıp çakıldıktan sonra altına dikmelerin konulduğu. Onun hesabı hiç yapılmıyor, rastgele yapılıyor ve betonu yediği zaman o kalıp çöküyor. Ölümlü kazalar da çok oluyor. O kalıp iskeleleri de yok burada. Üçüncüsü tebliğ 1 Temmuz 2015'te yürürlüğe girecek. Bu tarihten önce yapı ruhsatı alanlar ve Kamu İhale Kanunu'nda ihalesi ilana çıkmış olanlar muaf olacak. Böyle birşey olabilir mi? Hemen yürürlüğe girmeli ve o tarihten itibaren devam eden inşaatlar ve bundan sonra yapılacak her inşaat bundan yükümlü tutulmalı."

  Haziran ayında temeli atılan ve ihale sözleşmesine göre de 2015'in Nisan ayında tamamlanacak stadyum inşaatının yüklenici firması ise Akay İnşaat. Bu şirketin altında ise 12 alt yüklenici firma bulunuyor.

  ZAMAN
 2. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  Kalıp iskeleleri ile ilgili tespit önemli
 3. yaşarsalur İSGforum Üyesi

  mucizeyi deniyorlar heyecan işte ne yapsınlar ...
 4. ramazan ÇAKI İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  baret konusunda hala emin değilim, yani çelik malzeme de o yükseklikte baret kendi bile risk oluşturuyor zaman zaman,ancak çalışanların bağlanması konusunda kesinlikle aynı fikirdeyim. mümkünse yoyo ile !