1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Teftiş ve denetleme !!! mutlaka inceleyin.

Konusu 'İşyeri Sağlık Gözetimi ve Denetimleri' forumundadır ve Emre Yiğitarslan tarafından 8 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

1. Emre Yiğitarslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Adam gibi lafini biraz acarmisin.
  2. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    :) kalın sayfalı boş beleş prosedürün adı adam gibi olmuş :)
  3. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu firmanın iş güvenliği uzmanına öncelikle geçmiş olsun. Bu iyi bir tutanak. Daha kötülerini gördüm ve yaşadım. Yukarıda 21 günde tamamlanmayacak hiç bir şey yok. Tamamlanmaması için işverenin işgüzarlık yapması gerekir. İlk önce yapman gerekenleri anlatayım.
    O firmada yetkili olan herkesi toplayıp toplantı yapmalısın.
    Bu maddelerin hangilerini sen tamamlayacaksın hangilerini onlar tamamlayacak bir program hazırla ve herkese görevlerini ver.
    Bana göre öncelikli olarak yaptırman gereken 2,3,5,7,10 ve 19 maddeler. İşverene hazırlanan tutanaktaki performasına bakarsam benim hesabıma göre rahat 20 bin tl ceza gelir ve ceza geldikten sonra bir daha denetlemeye gelinirse bunlara süre vermeden ceza yazılacağını bildirmeniz de fayda var yani her halükarda bu maddelerin hepsi yapılacak başka kaçar yolu yok. Saydığım 5 maddeyi yapmazsa yaklaşık 13 bin tl öder. Belli ki osgb bünyesinde çalışıyorsun. Normal çalışma sürenin üstüne çık ve diğer firmaları bu ay boşla. Bu firmaya ağırlık ver. Firma dışından gelip bazı maddeleri yapacak kişilerle bugün iletişime geçin. Not: Bu tutanakta senin işverene bildirmediğin ne varsa onlara da fazlası ile yoğunlaş ve yapmasını söylemediğin maddelerin bu süre içerisinde kesinlikle tamamlanmasını sağla.Kabak senin başına patlamasın. Sadece tavsiye. Kolay gelsin
  4. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firmaya gelen müfettişlerin kulağına eksiklikleri fısıldamak doğru bir davranış değil. Bu hareket uzmanın işini zorlaştırıp müfettişin işini kolaylaştırmaktan başka hiç bir şeye yaramaz. Bu bir eziklik ve çaresizlik göstergesidir. Aslında müfettişin kulağına bu işverene cezayı bas, kapat fabrikasını, bana da iş yaptırmıyor halbuki bunun sebebi ben değilim bütün suç işverende ben iyi bir uzmanım birde ben ispitçinin tekiyim demek istiyorsun ve bana göre bu hareket kesinlikle müfettişin doğru bir şekilde denetleme yapmasına izin vermiyor . Müfettişler zaten her şeyi yazacak ufak tefek şeyleri de gözden kaçırması sorun değil ancak hizmet verdiğimiz firmaya bu şekilde davranmak doğru değil.
  5. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Kesinlikle katilmiyorum. Bu ispiyonculuk degil aksine buyuk bir firsattir. Devlet eliyle yaptirilamayanlari yaptirtmak is guvenligi kültürünün oturmasına da buyuk fayda sağlar. Ben 1 senedir yaptirtamadiklarimi 1 ayda bu tutanaklar sayesinde yaptirttim. Yoksa isveren bu isleri sittin sene yapmazdi... Hee hakikaten cok gereksiz seyleri de istediler onlara lafim yok. Ama bazi isverenlerin de anladığı dilden konusmak gerekiyor kimse kusura bakmasin...
  6. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu bakış açısından sizinde haklı olduğunuz durumlar var tabi ki ancak ben genel olarak düşündüğümde doğru bulmuyorum böyle bir hareket yerine risk analizi dosyasına bakılırken bu maddeler yapıldı şunlar yapılmadı demek daha doğru bir davranış olur diye düşünüyorum.
  7. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    bir yıldır koşturursun yapılanları ıvır zıvır olarak görür önemsemezler
    iki müfettiş altından girer üstünden çıkar 41 gün sonra görüşürüz der
    1 ay kırk gün derken sayılı denetim günü de gelir geçer
    bakmışın ki düne kadar OLMAZ OLMAZ denenler ODA NEYMİŞ denenler İŞ ÇIKARTMA BAŞIMIZA denenler
    40 günde oluvermiş, arada beni de yordun ya neyse

ben böyle bir hız ne gördüm ne duydum
    kim ne derse desin düşenin halinden düşen anlar derler ya
    fırsatı bulduysan değerlendireceksin ki sonra başın ağrımasın
    sözünü dinlemeyenler acızık daha can kulağıyla dinler sonrasında
  8. deniz k İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8730
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Egemen Bey'e katılıyorum. Büyük bir firmada bir kaç kişi iş güvenliği uzmanlığı yapıyoruz ve bu temel şeyleri bizde yaptıramadık. Risk analizini inanılmaz ayrıntılı ve kapsamlı yazdık, hiç bir şeyi atlamadık ve risk değerlendirmesini bitirmemiz aylar sürdü. Neticede o risk değerlendirmesini imzalatmaya ikna etmemiz de aylar sürdü. 'Müfettişlerin gözüne sokmayın' dediler ve sayfaları azaltmamızı istediler. Bordo, kırmızı ve turuncu renklileri tutup, diğerlerini kaldırmak zorunda kaldık, yazı karakterlerini küçülttük. Böylece az şey yazdığımızı sanıp imzaladılar. Sıkıntı çıkaracaklarını bildiğimizden sadece önemli gördüklerimizi onaylı deftere yazdık, uzun süredir de onu onaylatabilmek için bekliyoruz. Bir müfettiş gelse de kulağına fısıldasak diyorduk ama;
    Bizim sorumluluğumuzda olmayan bir şubemize gelen müfettiş 'risk değerlendirmesi yok mu? cumaya gidip gelicem, hazır edin' demesi sebebiyle 1 saat içinde iş yerini hiç görmemiş biri tarafından risk değerlendirmesi hazırlandı. Müfettiş bu iltiması gösterirse, kimse risk değerlendirmesini sallamaz, kanunu da sallamaz, uzmanı da sallamaz.
  9. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Aynı dertt bende var. Sizinkiler yine küçük punto yapınca okumuyormuş ben ne madde yazsam toplantı yapılıyor ve geri çekmem isteniyor yazdıklarımı nasıl olacak bilmiyorum. En sonunda ekmek yediği yeri şikayet eden ilk uzman olacağım :)
  10. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    216 madde ve ölçeklendirme ile 25 sayfaya sığdırılan bir risk değerlendirmesi için bu fazla olmuş sözünü duyan biri olarak garipsemiyorum artık bunları ..
  11. Egemen Mühürcüoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    27106
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Zaten Kanunda Bakanlığa bildirme (şikayet etme, İspiyonlama yada jurnallama ismine ne derseniz.) geçmiyor mu İspiyonlama yolu neden beni küçük düşürsün yada ezik hissettirsin ki kanun zaten sen eziksin Bakanlığa Bildir demiş.
    Kaldı ki İşverenlerde, İş Güvenliği Olgusu oturmuş olsa yasa koyucu böyle bir madde eklemezdi heralde...
    Ayrıca bizler İşveren adına çalışıyor olarak gözüksekte, temelde Çalışanlar (İşçiler) için çalışmıyor muyuz. Sadece paramızı ordan aldığımız için bir kısır döngü içerisine girmiyor muyuz?!?!

Haa söylenenleri yapan İşverenler var onları zaten Bu konunun dışında tutmak lazım, ama hepimiz bu işi yapan kişiler olarak, İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili olmayan birçok İşveren varolduğunu biliyoruz. En basiti hangimiz İşyerlerindeki Fazla Çalışmayla alakalı Sonuç alabildik?!?!

Müfettişler ufak tefek şeyleri gözden kaçırabilir demişsiniz, büyük şeylerde bazen gözden kaçamaz mı? O an başka bir şeye odaklandı ise bende onu müfettişe söylediysem, bu benim işimi de müfettişin işini de kolaylaştırır, Sonuçta onlarda bizim gibi Mühendis kökenli kişiler ve meslektaşlarımız. Meslektaşımla bir şey paylaşmışım çok mu?!?!

Saygılarımla.
  12. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben görüşümü söyledim sizde görüşünüzü söylediniz. Sabaha kadar konuşsak da tecrübemizden vazgeçmeyeceğiz en iyisi herkes bildiğini yapsın sonuçlarına katlansın.:)
  13. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    defteri isterse imzalamasınlar, yine de geçerliliğini korur.
  14. Erkan ERSOY İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Öncelikle size kolaylıklar dilerim umarım sorunsuz şekilde denetimi atlatırsınız. Denetimi hangi bölgede geçirdiğinizi öğrenebilir miyim?
  15. Aynı şeyler tüm uzmanların başına geliyor demekki. Buradakileri okuyunca başıma gelenler bir bir aklımdan geçti.

Defter konusunda bir tavsiyem olacak. Bazı arkadaşların deftere yazacak bir şey kalmadı dediği oluyormuş. Benim tavsiyem aynı şeylerde olsa tekrar deftere yazmalarıdır.
    Bir tehlike deftere bir kere yazılır diye bir şey yok. Yazdınız yapılmadı 1-2-3 ... ay beklediniz yapılmadı yine yazın.
  16. deniz k İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8730
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Karadeniz'di. Zonguldaktı sanırım.
  17. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    @Eren Baran dediğinize hak veriyorum fakat 6331 sayılı kanunun 8. maddesinde belirtilene istinaden işverenin çözmediği durumları Bakanlığa bildirmekle yükümlüyüz. Saçma ama kanun böyle :sinir:
  18. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bir denetim raporuda İzmirden..eksikliklerin giderilmesi için verilen süre 40 gün....maddelerden yola çıkarak iyi bir çeklist oluşturabilirsiniz... 10576908_10152645765423588_748737677_n.jpg 10603018_10152645763993588_815841973_n.jpg
  19. Bunu biliyoruz. Bildirmesekte en azından tehlike ve önerileri tekrar tekrar yazmak bizim için hafifletici bir durum olabilir. Ayrıca tekrar tekrar yazıldığı için işverenin aklında yer edecektir. Her gündeme getirdiğinizde daha çok kişi tehlikenin farkında olacaktır. Bakanlık denetimi de geçirseniz.müfettişler deftere bakıyorlar. Böylece dolaylı bir yolla bildirim zorunluluğunuzu da yerine getirmiş sayılabilirsiniz. Her şeye risk değerlendirmesi yapan bizler birazda kendimiz için değerlendirme yapalım ve tüm ihtimalleri göz önüne alarak kendi açımızdan makul çözümler bulmaya çalışalım. Yasa uygulanamıyor demek malesef bizleri korumuyor.
  20. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Ben anlatamadım herhalde 8.maddeyi açık yazalım;

(2) İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanları; görevlendirildikleri işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili alınması gereken tedbirleri işverene yazılı olarak bildirir; bildirilen hususlardan hayati tehlike arz edenlerin işveren tarafından yerine getirilmemesi hâlinde, bu hususu Bakanlığın yetkili birimine bildirir.

Hayati tehlike var işverene bildirmişsiniz yani deftere yazmışsınız yapmamış ,bir daha yazdınız yapmamış bir daha yazdınız ,her ay yazdınız sonra kaza oldu. Müfettiş geldi ben deftere yazdım bildirdim ama yapmadı işveren dediğinizde adamlar bu maddeyi söylüyorlar ve uzmanı işini yapmamakla suçluyorlar. Yaşanmış acı tecrübeler