1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Teftiş ve denetleme !!! mutlaka inceleyin.

Konusu 'İşyeri Sağlık Gözetimi ve Denetimleri' forumundadır ve Emre Yiğitarslan tarafından 8 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

1. Olsun tehlikeyi yok saymaktan, bildirmemekten defalarca hatırlatmak ve deftere yazmak daha iyi. Her şey mevzuat değil malesef. Mevzuat işi çıkmaza sokuyor diye kaçamak dövüşmek bize yakışmaz. Hem kaza olduğunda nasıl savunacaksınız. Ben demiştim. Taaaa 3 yıl önce mi diyeceksiniz. Tartışmaya gerek yok herkes bildiği gibi yapsın.
    Bu konuda beni suçlayacak müfettişte cevabını alır.
  2. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yerine getirilmeme ile ilgili bir süre vermediği için o da muallak. ne kadar bekleyeceğiz. adam yapıcam yacpaım diyip bekletti beni diyebiliriz mahkemede
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 13 Ağustos 2014 ---
    bu doğru bir yaklaşım değil. müfettiş geldiğinde böyle tepki vermemenizi öneririm. en mükemmel işyerinde bile uygunsuzluk bulabilirsiniz. eğer bu şekilde cavbını alır vs gibi yaklaşırsanız onlar da size iyi niyetli yaklaşmayabilir.
  3. Müfettiş geldiğinde böyle bir yaklaşımda bulunacağımı nereden çıkarttınız. Tabiki uygunsuzluk bulacaklar, cezada yazabilirler, hatta hiç uzman çalışmamışsa çabası yok ise belgesinide iptal etsinler. Benim söylemek istediğim ard niyet ile gelenedir. Müfettiş işverene bu defterde yazılanları neden yapmadın diye soracağı yere iş güvenliği uzmanına neden yaptırmadın neden bakanlığa bildirmedin gibi sorular sorup uzman suçlu duruma düşürürse siz naparsınız susarmısınız. Yutarmısınız.
  4. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Eskişehir
    Sertifika Numarası:
    45030
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
    Her konuda olduğu gibi müfettiş denetimlerinde de karşılıklı iyi niyetli yaklaşımlar sorunları, tartışmaları, gerginlikleri büyük oranda çözecektir.. istisnalar tabii ki olacak.. Ancak öncelikle işverenin gelen teftiş heyetine kolaylık göstermesi, - bunlar bize eksiklik bulmaya gelmişler gardaşım- modunda agresif tavırlar sergilememesi, eksikleri olsa da bulunan eksiklikleri, makul ve seviyeli bir diyalogla açıklama yapıp, eksikliklerin tamamlanacağını belirtmesi, aynı davranışları -isterse herşeyi tam olarak dört dörtlük yapmış olsun- uzman arkadaşlarımızın da göstermesi, kesinlikle saygı ve nezaket sınırları dışına çıkılmaması gerekmektedir. Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır lafı hiç boşa söylenmiş bir laf değil..
    bugüne kadarki yapılan denetimlerde müfettişlerin tornadan çıkmışçasına hepsinin aynı konuları inceleyip aynı eksiklikleri bulmalarının mümkün olmadığını, hepsinin gözlemleme ve algılarının farklı olduğu bilinen bir durum olduğuna göre , bu gelenlerin de sonuçta insan olduğunu ve işveren/uzmanın davranışlarına göre pozisyon alacaklarını, ona göre değerlendirme yapacaklarını düşünmek zor bişey olmasa gerek...
    yeri gelir konuşursun, savunursun kendini... yeri gelir, alttan alır susarsın... haaa, arkadaş ben çok kızarsam gelen teftiş heyetine fiziki tepkide bulunurum diyen bir uzman arkadaşımız varsa onu bilemem.. o zaten mevzu dışı olduğu gibi, isgforum.net dışı bir konu zaten...;)
    Ayrıca da böyle değerli paylaşım yapan bir arkadaşımıza teşekkür ederek , kendi geçireceği teftiş için dersler çıkarmak yerine, firmanın İSG geçmişi hakkında en ufak bir bilgisi olmadan, doğrudan, uzman hatası, RD eksikliği vb. vb. değerlendiren arkadaşlar da zaman içinde tecrübe, empati ve olgunluğa erişeceklerdir diye düşünüyorum... :cool:
  5. Emre Yiğitarslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bu paylaşımlar önemli. Denetleme geçirenler mutlaka paylaşmalı.

Not : Beni sallayıp duruyorlardı. Müfettişler gelince yana yana beni aradılar...

dnt.JPG
  6. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    süre şudur; kurul varsa ilk kurulda beirtmelisiniz ikinci kurulda yaplmadıysa bakanlık yolu. kurul sayınız yoksa, risk analizinizde yazdıgınız termın, 2matris için 25 gibi ise o gun o an iş durdurulup, yani risk analizinizde verdiğiniz süre . "
    ğ) Düzeltici ve önleyici kontrol tedbirleri, gerçekleştirilme tarihleri ve sonrasında tespit edilen risk seviyesi."
  7. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ner
    eden referans aldınız? bir yerde yazdığını hatırlamıyorum. bu tamamen subjektif
  8. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    ğ ) RİSK DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİNDEN
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 26 Ağustos 2014 ---
    İş güvenliği uzmanlarının yetkileri

MADDE 10 – (1) İş güvenliği uzmanının yetkileri aşağıda belirtilmiştir:

a) İşverene yazılı olarak bildirilen iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili alınması gereken tedbirlerden hayati tehlike arz edenlerin, iş güvenliği uzmanı tarafından belirlenecek makul bir süre içinde işveren tarafından yerine getirilmemesi hâlinde, bu hususu işyerinin bağlı bulunduğu çalışma ve iş kurumu il müdürlüğüne bildirmek.

b) İşyerinde belirlediği hayati tehlikenin ciddi ve önlenemez olması ve bu hususun acil müdahale gerektirmesi halinde işin durdurulması için işverene başvurmak
  9. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    Şüphelinin ifadesi ardından hakim dosyada kaza ile ilişkin bilirkişi raporu olmamasına karşın, şüphelinin kazanın meydana geldiği inşaatta iş güvenliği uzmanı olarak görev yapması nedeniyle kusurlu olduğu konusunda kuvvetli şüphenin bulunması nedeniyle tutuklanmasına karar verdi.
  10. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Makul süre tanımını kafanıza göre yorumlamışsınız. tamamen subjektif, insanları yanlış yönlendirirsiniz. lütfen böyle görüşler bildirirken kendi yorumunuz olduğunu da belirtin.
    bu "gerçek" değil "sizin yorumunuz"
  11. Bedriye Binbaşıoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Benim yangın ile ilgili teklifler 2 aydır masada bekliyor. Onay çıkar umarım :)
  12. Melek Gündoğdu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    112944
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Emre Bey, paylaşımınız için çok teşekkür ederim. İşverenler de ki aşırı özgüvenden dolayı fabrikayı dudurmanın imkansız olduğuna inanıyorlardı. Şimdi bir işverenime mail atacağım paylaşımınızı :) Ve bende Emre Bey gibi düşünüyorum. Denetim raporlarını paylaşırsanız bu hepimizin yararına olacaktır.