1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Teftişler başlıyor

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Fatih Ataselim tarafından 12 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. Fatih Ataselim Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    43997
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ekosistem
  2. Serkan Samsa İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Samsa İş Güvenliği
    Bu gazetenin tarihi 2 eylül diyor...
  3. Fatih Ataselim Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    43997
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ekosistem
    Gazetenin ismi 2 Eylül, Eskişehirin yerel gazetesi
    iki eylül.jpg
  4. Serkan Samsa İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Samsa İş Güvenliği
    Fatih abi valla fıkra gibi oldu :D hee şimdi aydınlanlık ...
  5. Fatih Ataselim Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    43997
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ekosistem
    Ben de bir an ajansdan eski tarihli haber mi geldi diye düşündüm :rolleyes: , yorumunuza Dilek hanım rastlasaydı benden evvel cevap yazardı belki
    Sizleri güldürdüysek ne mutlu ;)
  6. Dilek Altınok İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    :) evet yakalayamadım, canım Eskişehirimin canım yerel gazetelerinden bir tanesidir ...
    Oy memleket kokusu ;)
  7. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Vay es es 'lisiniz he :)
  8. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Biri es es mi dedi :)
    Konuyu saptırıyorum,sustum :)
  9. berkaygurcan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8725
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özdemir İnşaat
    Es - Es mi nolmuş ki ?
    Kim ne demiş Es- Es ' e ? :D
  10. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Evet Tugba Es Es dedim :) Es Es sende neyi cağrıştırıyor bakalım :)
  11. Dilek Altınok İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    evet arkadaşlar çok saptırdık konuyu çok özür dileriz ama şunu demeden geçemeyeceğim :
    ES-Es Es ki ki ki Eski Eski Es .. tamam ben de sustum :)
  12. Ali Ünal İSGforum Üyesi

:)
  13. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    orada okudum,manen oralıyım,Eskişehir lafı geçsee içim gider.. tutamadım kendimi diyor
    es es es ki ki ki eski eski es diyerek bu geyiği bitirmeye niyetleniyorum. :):)
  14. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    memleketimden başlamışlar.. hayırlı uğurlu olsun memlekete..
  15. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    İnşallah teftişleri yapan ekip nasıl teftiş yapılacağı konusunda ve en önemlisi de İSG konusunda bilgi sahibidir...
    Onlar da işi bilmiyorsa İSG uzmanlarının çekecekleri var demektir.
  16. gokhan panayir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    evet Sati Bey size katılmamak elde değil. Kimyasal kullanımı yapılan alanlarda HAZOP , Makinelerde FMEA istedikleri , 5x5 matrisi kabul etmedikleri gibi duyumlar alıyorum. ama ortada ne bir yönetmelik eki gibi metodlara ilişkin bir tablo var nede yol yordam gösterilmekte. Avrupaya uyum sağlıyoruz uluslararası standartlardan , internetten bulun diyorlarmış. :)

iş güvenliği uzmanları kendi metotlarını oluşturarak formlar kullanmaktadır. buda yapılan denetimlerde sıkıntılar yaşanmasına sebeb verecektir.

sahada alınmış önlemden ziyade risk analizlerine yoğunlaşıyorlar. tüm uzmanlara allah sabır versin.
  17. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Benim zaten bu kanıya varma sebebim şu;
    Bir müfettiş arkadaş, fabrikada gördüğü ilk kompresör için uzman arkadaşımıza,
    "Hadi bunun risk analizini HAZOP metodu ile yap da görelim" demesi. Sorsanız o müfettiş de hava kompresörünün ne parçasından anlar, ne riskinden. Ama duymuş biryerlerden HAZOP'u ( herhalde risk değerlendirmesinin de ayak üstü birkaç dakikada yapılacağını sanıyor veya kendisi öyle yapıyor) hemen uygulama istiyor.
    Bu şekilde yapılan teftiş bana göre şaklabanlıktan başka birşey değildir ve geçerliliği bulunmamaktadır.
  18. gokhan panayir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    :) emekliliği yaklaşan müfettişlerin kendilerine doküman arayışı içerisinde oldukları kanısındayım. dediğiniz gibi risk analizini basite indirgedikleride bir gerçek , çünkü uygulamadan gelen müfettişler değillerdir. Sadece fiziki tedbirlerden bahsederler , ama işin kimyasına inen ve parçalara ayıracak kapasitede teknik müfettiş sayısı 5 parmağın bir tanesini bile geçmeyecektir.

Yönetmelikte 5x5 den , HAZOPtan bahsedilmemekte olup yapılacak tefitişlere yazılı cevap vermek en doğrusu olacak. .

Ama İŞVEREN ve BAKANLIK arasında sıkışıp kalan iş güvenliği uzmanlarına olacaktır.
  19. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Ben müfettişlerin bu kadar boş olduklarına inanmıyorum. 5 yıllık bir staj döneminin ardından müfettiş olduklarını duymuştum. Belki müfettiş o uzman arkadaşın yaptığı risk değerlendirmesini yanlış metodojide yaptığını vurgulamak için; "Hadi bunun risk analizini HAZOP metodu ile yap da görelim" demiş olabileceğini düşünüyorum.
  20. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Ben de sizler gibi iyimser olmak istiyorum ama iş müfettiş yardımcılığında halen staj yapan arkadaşlarım mevcut. Kendi söylemleri. Yanında eğitim aldıkları amirlerin konuda çok yetersiz oldukları, bu nedenle gerek mevzuat, gerekse uygulamada kendilerine çok iş düştüğü yönünde söylemleri mevcut. İnşallah yeni nesil müfettişler bilgili olur ama bizler biliyoruz ki AB uyumu çerçevesinde alelacele müfettişlik birimi kurulması kapsamında bakanlıkta 10 yıl ve üzeri çalışan kişilere sınava girme hakkı tanınıp müfettişlik verildiğinin de bilincindeyiz.
    Umudumuz yeni nesil yetişen arkadaşların böyle olmaması.