1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Tehlike çok yakınınızda

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Mehmet Tahir AKSOY tarafından 26 Ocak 2017 başlatılmıştır.

 1. Mehmet Tahir AKSOY Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  99939
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  PROPLAN Proje Yönetim ve Danışmanlık Tic. A.Ş.
  İş kazaları hakkındaki haberleri sıklıkla yazılı ve görsel medyadan öğreniyoruz. Bu kazaların yaşanmaması için kamu kurumları, STK’lar, Özel kuruluşlar ve uzmanlar yoğun bir tempo ile çalışıyor.

  Kaza işçinin işini yaparken, işyerinde gerçekleşen, işçiyi bedence ya da ruhça etkileyen olay olarak nitelendirilir. Ama iş dışında günlük hayatta özellikle ev ortamında yaşanan kazalar pek basına yansımasa da yaşanan tüm kazaların % 18-25’ni kapsıyor. Kayıtalara girmeyen kazalarda olduğu düşünüldüğünde oran çok daha yüksek.

  İş dışı yaşanan kazalarda sadece çocukların genel olarak ev ortamında yaşamış olduğu kazaları değerlendireceğiz. Yetişkinlerin yaşamış olduğu kazalarda düşünüldüğünde durum çok daha vahim.

  Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu ve Dünya Sağlık Örgütü kayıtlarına göre, her yıl dünyada bir milyondan fazla çocuk yaşanan kazlardan dolayı yaşamını yitiriyor. Bu ölümlerin başlıca nedenleri elektrik çarpması, boğulmalar, yanıklar, yüksekten veya takılarak düşmeler ve zehirlenmelerdir.

  Türkiye’de evde gerçekleşen kaza sonucu yaşanan ölümlü olaylar (Sağlık Bakanlığı verilerine göre) 4. sırada yer alıyor.

  Türkiye’de 5 yıllık zaman peryodunda 130 bin civarında çocuk ev kazası sonucu acil servise kaldırışmış ve bu çocuklardan 2 bin’i hayatını kaybetmiştir. Genel olarak evde yaşanan kazalar ile yaşanan tüm kazalar orantılandığında evde gerçekleşen kazaların %18-25’ni teşkil ettiği görülmektedir. Genel olarak acil servislere yapılan girişlerin nerdeyse üçte birinin ev kazalarından dolayı gerçekleştiği görülmüştür.


  Düşme

  UNICEF’in yaptığı araştırmada 0-6 yaş arasındaki çocuklarda en çok rastlanan kaza türü; %65’lük oranla düşme ilk sırada geliyor. Bu düşmeler masadan, kanepeden, küvetten, beşikten, balkondan, pencereden ve merdivenden düşmeler şeklinde gerçekleşiyor.

  Yanıklar

  2. sırada %18 ile yanıklar var. Yanıklara bağlı kazlar orantı olarak %18 olsa bile, bu kaza sonucu ölümler arasında 3. sırada. Yanık sonucu yaşanan ölümler, 5 yaş altı çocuklarda ölümlerin %20’sini oluşturuyor.

  Zehirlenmeler

  Yanıkları %8’lik oranla trafikteki kazalar ve % 5’lik oranla gıda zehirlenmeleri takip ediyor.

  Çocuklardaki zehirlenmeler, bu maddelerin aşırı dozda alımı sonucu organizmada ölüme kadar gidebilen fonksiyon bozukluklarının sonucu olarak görülüyor. Avrupa’da her yıl bir milyondan fazla çocuğun ev ortamında zehirlenme vakası hastane kayıtlarına giriyor.

  Boğulma sonucu yaşanan kazaların başında suda boğulma geliyor. Bununla birlikte iri taneli gıda ve yabancı cisim yutmaları sonucu boğulmaların yol açtığı kazlarda oluyor. Avrupa’da her yıl ortalama 8 bin çocukta boğulma vakası meydana geliyor ve bunun % 40’ı 5 yaş altı çocuklarda görülüyor.

  KAYNAK:
 2. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Paylaşmakta fayda var.
  Ülkemizde ev kazalarında hayatını kaybeden çocukların yaklaşık olarak %75'i 0-2 yaş gurubu aralığında.