1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Tehlike belirleme ve iyileştirme için öneriler

Konusu 'Tehlike ve Riskleri Belirle' forumundadır ve Mehmet Mete tarafından 21 Haziran 2014 başlatılmıştır.

1. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Makinelerin çok değişik olduğuna aldırmayın önemli olan en başta yapacaklarınız şu, ortamda ne var kimyasal VOC ölçümü ortamda ne var toz toz ölçümü değerlere göre genel veya lokal havalandırma yaptırmak. Uygun maskeler taktırmak.
    Makinaların topraklaması olması.
    Kayış, kasnak gibi döner aksamların kapatılması.
    Kimyasal kullanılıyorsa msds formlarının alınması. Bu önlemleri aldıktan sonra çalışanları izleyerek ve onlara danışarak mühendisliki çözümlere gidebilirsiniz.Ayrıca yaptırılan korumanın olduğu fotoğraftaki açıdan hiçbirşey anlaşılmıyor birkaç yerden fotoğrafını keşke çekseydiniz.
  2. murat907 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14963
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BİREYSEL
    Yeni Resim 1.JPG resimde korumalar takılmalara kesilmelere sebep olabilir.eskimiş ve tek vidayla çalışanlar tarafından yapılmış gibi görünüyor.Yine Yeni Resim 1.JPG resimde elektrik kabloları sarkık halde yerle birleşmiş,eskimiş ve eklenti var sanki?muhafaza altına alınması faydalı olur. YENİ RESİM 2.JPG de enjeksiyon gibi işlemler varmı?varsa bağlantı noktalarının gevşemesinden kaynaklı çok kaza olmakta.Geniş açıdan çekilmiş fotografları eklerseniz daha geniş yorumlar yapabiliriz düşüncesindeyim.talimatlar vb. dosyaları zaten biliyorsunuzdur.Yeni Resim 3.JPG de yapılan işlem nedir?yürüme yoluyla makine arasında boşluğa dikkat etmelisiniz.Etrafa birşey sıçrıyormu?bir koruma kapağı açık görünüyor,rahat çalışmaları içinmi açık tutulmakta?
  3. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    69070
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhaba arkadaşlar
    gönderdiğim resimlere bakarak tehlikeleri belirlermisiniz.ayrıca yaptırılan koruma sizce yeterli mi

Ekli Dosyalar:

4. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    69070
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    plastik profil üretiyoruz.makineler extruder ve granür makineleri.ölçümler topraklama yapıldı.kullanma talimatları makinalara asıldı.3. resimde çıkan profil çekmeden kesme sehbasına geliyo tesyeteryle kesiliyo.koruma hem çekmeye hemde testerenin oraya yaptırdık.yürüme mesafesi 70 cm değişiklik yapamıyorum.yapı aslında üretime uygun değil.ama bu makinelerde neler yapabilirim onuda bilemiyorum.
  5. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    makinalar CE li mi?
  6. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    69070
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  7. Halime Bağcı İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93030
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Resimlerden çok bişiy farkedilmiyor ama benim görebildiklerim şunlar..
    1-Hammadde depolama alanı çok kötü, malzemeler alınırken yerleştirilirken bir kaza olabilir.Yere konulan borulara takılıp düşebilir çalışanlar..
    2-Makinelerin üzerlerinde çekiç,eldiven vb. malzemeler konulmuş bu tarz ekipmanlar uygun yerlerde muhafaza edilmelidir.
    3-Makinelerin çalışmaları esnasında hammadde nerden konulmaktadır eğer yüksekten konuluyorsa çalışanın malzeme koyarken karşılaşabileceği riskler gözönüne alınmalıdır.
    4- Elektrik kabloları uygun klipslerler toplanmalı etrafa saçılı olmamalıdır.
    5-Sanırım ortam tozlu bir ortam bunun için gerekli önlem alınmalıdır.Ortam ölçümleri yaptırılmalıdır.
    6-Kullanılan hammaddelerin msds leri temin edilerek buna göre koruyucu ekipmanlar temin edilmelidir.
    7-Hammadde olarak kullanılan veya ürünlerin toplandığı çuvallar kaçar kilo ve taşımaları nasıl yapılmaktadır...
    8-Yerler yağ veya başka bir şekilde ıslak görülüyor.Bunun için gerekli önlemler alınmalıdır..
  8. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    her makina için 12100 standardına göre risk değerlendirmesi yapabilirsiniz
  9. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    69070
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    12100 std dahi hiç bilgim yok.araştırım.saolun
  10. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    69070
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    halime hanım saolun paylaşımınız için.depo alanını toparlayamıyoruz bir türlü.fab. uygun değil üretime aslında.depo alanında hem hammeddelerimiz bulunuyo hem de dışarıdan gelen artık maddeler oluyo.bu döngüde düzenleme olmuyo.msds leri var kkd verdim,ortam ölçümü yaptırdım.yapacak çok şey var ama herşey beklemede
  11. Dilek Altınok İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhabalar,
    işaretlemeleri ve bol bol uyarı levhaları kullanın.
    Çalışma görünümlerini bilemiyorum ama açıkta dönen aksam varsa kapattırınız kapatılamıyorsa da mutlaka işaretleme ile dikkat çekilmelidir.
    Genelde granül kırılım işleminde gürültü oluşur diye biliyorum ama ölçüm yaptırmışsınız zaten uygun kkdleri vermişsiniz.
    Makine üzerinde bulunan hava ve su hortumlarının düzenlenip geçirilebiliyorsa kanal içinden geçirilmesi ortalığı epey toparlar.
    Çapak oluşumu söz konusu, metal çapağı mı yoksa plastik tozları mı bilemiyorum ama acaba çıkış noktasına bir kova/kutu vb konulsa ve etrafa dağılımı engellense?
    Malzeme beslemesi benim de aklıma takıldı, personel kaldırma aracı ile mi yoksa eliyle mi malzeme beslemesi yapıyor? Eliyleyse belki ona bir geliştirme gerekebilir.
    Resim 2 de çalışanın operasyon noktası hortumlu alan değil ise belki yanlardan yukarıya doğru kapanan bir kafes sistemi oluşturulabilir? Müdehale gerektiği durumda açılır ve düzeltilebilir.
    Testere uzun bir bant gördüğüm kadarıyla, eğer operatör panosundan sadece müdahale varsa ok fakat kafesi kaldırıp operasyon noktasına müdahale de edilebiliyorsa bu durumda kafes/fenselerin üzerine de acil stop konulmalıdır.
    Aklıma şimdilik gelenler bunlar, kolay gelsin
  12. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    69070
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    uyarı levhalarıastım asmayada devam ediyorum.extruder makinesi üçkısımdan oluşuyo.plastiğin işlendiği sıcak kısı.çekme ve testere bölümü.sonra kesma sehbesında profiller toplanıyo.3.resimde çekme ve testere yan yana onlara öyle bir koruma yaptırdım ama bitmediişi daha .boyanıp acil stop butonları takılacak.vakum kısmına hammaddeyi elemanlar eliyle koyuyor.merdiven var onlardan yararlanıyorlar.testerelerden profil kesilirken testereyle çapak yada plastik tozu çıkıyor.ama işte testerenin o noktasına nası toz torbası koyabilirim bilmiyorum.yaptırdınız mı hiçböyle bişey.