1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Tehlike sınıfı karmaşası içinde risk analizi yapmak

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Murat Kural tarafından 16 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. Murat Kural İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  150844
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Arkadaslar belediyenin iş sağlığı ve güvenliği işini aldık fakat içinden çıkamadığım bi sorun var...belediyenin tehlikeli sınıfta yer alan temizlik işleri faaliyet koduyla tanımlanan bi bölümü var ve burdaki çalışan sayısı 47(isg kstipten üzerime girilen yer) fakat bu çalışanların hiçbiri temizlik işiyle ilgili olarak görev almiyor...14 kişi çok tehlikeli fen işlerinde, kalanıda belediye idari binasında memur olarak çalışıyor (az tehlikeli)...Temizlik işlerine ise taşeron bi firmadan hizmet alınıyor ve bu taşeron firma kendisi iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili olarak hizmet alıyor(kendi sgk sicil numarasına göre belediyenin sgk siciline göre değil). Benim öğrenmek istediğim Risk analizini Temizlik işleri faaliyet koduna(tehlikeli) göre mi yoksa çalışanların aslen görevlendirildiği fen işleri(çok tehlikeli) ve buroya(az tehlikeli) mi yapmalıyım....
 2. Mustafa bozye İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Sektör isg
  Tek analiz 3 kopya
 3. Hakan Balıkçı İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  44214
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel Teknik Rehber,Danışman ve OSGB
  Çalışanların karşılaşacakları tehlike ve riskleri ancak çalışanların çalıştığı çevre ve ortamında,yapılan işlere ve kullanılan makine ekipmana göre yapmalısınız.Risk Değerlendirmesi teorik olarak değil yapılan işlere özgü olmalıdır.Yani nerede çalıştırılıyorsa hangi işleri yapıyorlarsa ona göre yapılmalıdır.Ayrıca farklı işlere ilişkin iş tanımı haricinde işler yaptırılıyor mu onlara bakmak lazım.Gerekiyorsa iş tanımları üzerinden tekrar geçilmesi konusunda hatırlatma yapmanızda fayda vardır.
 4. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Arkadaşım merhaba,
  Öncelikle yapman gereken şey şu olabilir bu işler ihale ile olduğu için firmandan teknik şartnameyi iste. Daha sonra çalıştığın firmanın işvereni teknik şartname ile beraber belediyeye ve yetkili birimlere bir üst yazı göndersin. Teknik şartnamemize göre işimiz temizlik vb.. işidir diğer işlerin de görev tanımlarına alınmasını istiyorlar ise ihaleye sözleşmeye ek madde konulması vb.. vb.. aksi taktirde belirtilen işlerin görev dışı olduğu için personellerin başına gelebilecek her türlü olaydan ötürü sorumlu tutulacağını bu sebeple ek görevler verilmemesini üst yazı ile göndersin. Onlar muhakkak cevap vermek durumunda kalacaktır. Eğer belediyedekiler sorumluluk almak istiyorsa bizzat çalıştığın firmanın yetkili gitsin görev yazısı alsın belediyedeki adam da altına imza atsın.
  Anlatmak istediğim olay şu personellerin orada ne işle çalışması gerekiyor ise o işin yaptırılması. Devlette her işi yüklerler senin elemanlara klimada temizletirler boya da yaptırırlar fakat gereken yerlere şikayetini bildirdiğin zaman belediyedekiler kuzu gibi olur çayını bile gider kendi alır sen de risk analizini yaparken kafan karışmaz. Eğer işverenin bu bildirimleri belediyeye yazmaz ise isg tespit defterine durumu yaz muhakkak.
 5. Murat Kural İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  150844
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Öyleyse 38.11 faaliyet koduyla tanımlanan; Tehlikesiz atıkların toplanması (çöpler, geri dönüştürülebilir maddeler, tekstil atıkları, vb.) (inşaat ve yıkım atıkları, çalı, çırpı, moloz gibi enkazlar hariç) bu iş kodu içinde risk analizi yapayım mı zira isg katipten üzerime girilen kod bu 47 çalısan var ama hiçbiri burda tanımlanan işte çalışmıyor...toplam 3 risk analizi mi yapmalıyım...kolay gelsin..