1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Tehlike sınıflarına karşı meslek grupları taslağı

Konusu 'Taslaklar' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 12 Mart 2013 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi
    yani kısaca her uzman her alana bakmasın yada kaba tabirle atlamasın diye
  2. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu

yani ben A sınıfı oldugumda her meslek grubuna bakabilcekmiyim yoksa bu listeye göremi çalışma alanı sececeğim.??
  3. Cüneyt Şahin İSGforum Üyesi

hayır şu an için öyle bir şey yok. bu geçenlerde yayınlanan ve c sınıfı sertifika ve 3 yıllık mesleki deneyimle tüm tehlike sınıflarına bakabilmek için yayınlanan yönetmelik değişikliğinin meslek sınıfları. yani buradaki meslekler 7 sene boyunca c setifika ve 3 sene mesleki tecrübeleri varsa taslaktaki tehlike sınıfındaki yerlere bakabilecek.
  4. Songül Kuvancı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    teşekkür ederim.en sonunda birisi mantıklı açıklama yaptı.
  5. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    Şimdi anladım teşekkür ettim.
  6. Cüneyt Şahin İSGforum Üyesi

anlatabidim ise ne mutlu:)
  7. Songül Kuvancı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    paylaşırken geçerliliğini nereden bulduğunuzu,ne olduğunu anlatarak paylaşalım lütfen. kaç kişi sormuş nereden olduğu , geçerli olup olmadığı konusunda ama bi cevap verilmemiş
  8. Ali Ünal İSGforum Üyesi

mevcut yasa ile B olduktan sonra A olarak sertifika aadıgında bütün sınıflara bakabilirsin. Bu liste sadece C lerin kendi meslek dallarına uygun sektorlerde iş yapabilmesidir. B zaten A ya bakabiliyordu. Sertifika aşamaları halen olduğu gibidir.
  9. Gülay BAŞ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Peki İSG kanunundaki geçici madde 4 te belirtilen Tehlikeli sınıftaki işyerlerine 3 yıl süreyle C ler bakabilir ibaresi devam etmekte midir?
  10. Ali Ünal İSGforum Üyesi

AYrıca tebliğ acıklaması daha çıkmadı öğrenim gördüğü meslek dısında belirli bir çalıma süresi var ise A sınıfına ait sektörlerde C lerin calısabilecegı konulusuyordu. Nihai tebliği beklemek lazım
  11. Cüneyt Şahin İSGforum Üyesi

arkadaşlar C sınıfının B sınıfına bakması ve B sınıfının A sınıfına bakması ile ilgili madde devam ediyor. Bu yazılan başka karıştırmayın lütfen
  12. Ferhat Ayas İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sorulara bakarak biraz toplayalım konuyu

Bu yeni tebliğ tasarısı ( yine Çok tehlikeli sınıfındaki A sertifikalalı uzmanların Faiş fiyatlarını engellemek ve Yetersiz A sınıfı uzman sayısınında ki problemi kaldırmak içindir.
    Geçici maddde hala devam etmektedir ( C - 3 yıl Tehlikeliye bakabilir, B-4 yıl Çok tehlikeliye bakabilir) Extra çıkan yönetmelikteki, C sertifikalı uzmanın 7 yıl boyunca Çok tehlikeli sınıfa bakabilmesi için geçerli 3 yıl tecrübe sahibi olması: bu yönetmelikte devam etmektedir,
    Bunlara ilave olarak, biraz daha ortamı rahatlatmak için ( 3 yıl tecrübe kısmındaki uzman yetersizliği için), Eğitim gördüğü vede bu işte yetkin olarak eğitim aldığı LİSANS bölümlerindeki kişileri de 3 yıl tecrübeli olarak kabul etmek için sunulan bir taslaktır.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 13 Mart 2013 ---
    yeni mezun bir inşaat mühendisinin vede belge almış C sertifikalı bir uzmanın direkt Çok tehlikeli İnşaat şantiyesinde çalışmasına izin vermeye çalışmışlar
  13. Ferhat Ayas İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kendimden örnek vereyim.

Çalıştığım sektör Çelik boru fabrikası; eğer çok tehlikeli bölümde olsa idi, 2012 mayıs tarihinde aldığım C sertifikamla ve Zıraat fakültesi Tarım makinaları bölümünden mezun olmama rağmen çalışma yapabilirim ( şuan çalıştığım firmada 3 yıldan fazla tecrübem var)
    Eğer 3 yıl tecrübem olmasa idi, yine aynı tarihli C sertifikalı bu fabrikada veya sektörde tecrübesi olmayan (Cevher Hazırlama Mühendisi, Elektrik Mühendisi, Elektrik Öğretmeni, Endüstri Mühendisi, Fizik Mühendisi, İmalat Mühendisi, Maden Mühendisi, Makine (Otomotiv) Mühendisi, Makine Mühendisi, Malzeme Bilimi Mühendisi, Metal Öğretmeni, Metalurji ve Malzeme Mühendisi, Tasarım ve İmalat Mühendisi) bir arkadaşımız çalışabilirliği için önünü açan bir taslaktır.
  14. mcemen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Taslağın kaynağını bulan varmı? Ben heryere baktım bulamadım...
  15. ben taslağın yayınlandığı yeri bulamadım.

ayrıca ben c olarak 3 sene buralarda çalıştım.peki nasıl sertifikama sınıf atlatacağım.??b mi olacağım.yoksa 3 sene burada çalışınca normal olması gereken gibi b olup.4 yılda a nın yerine bakıp , a sınıfımı olacağım.
  16. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    Anlatımınız için teşekkürler Ferhat bey.
  17. Cüneyt Şahin İSGforum Üyesi

senin sınıf atlamanda bir değişiklik yok
  18. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi
    ay sonunda bununla ilgili yönetmelik çıkacak ona göre BAKANLIK size bir cevap verecek
  19. Zeynep Mısırlıoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1696
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ADA Matbaacılık Ltd. Şti.
    paylaşım için teşekkürler, ancak anlayamadığım bir şey var: yanında herhangi bir meslek yazmayan iş yerleri için durum nedir?
  20. mcemen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kaynağı belli olmayan bir taslak ile ilgili herkes yorum yapıyor.Belkide böyle bir taslak yok...:))))))
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.