1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Tehlike sınıflarına karşı meslek grupları taslağı

Konusu 'Taslaklar' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 12 Mart 2013 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    haklısınız ama bunu prosesin işleyişi açısından bakınca güvenlik önlemleri ve olayın teknik boyutlarını göz önüne alırsak bu şekilde değerlendirmek doğru değil...
  2. Hakan COŞKUN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    haklısınız zaten oraya sadece çevre müh demiyo ..ki ayrıca öyle bir üretimde her türlü diğer mühendislik dalllarıda olacaktır.Benim bahsettiğim her üretimin mesleki tecrübeden sayılması için çevre mühendisliği gereklidir.
    yoksa sadece çevre mühendisi bakmalıdır diye bir düşünce savunmuyorum.
  3. Bu iş Arap saçına döndü. Çöz çözebilirsen.
    Şimdi bu taslağa göre karşısında meslek grubumuz yazan çok tehlikeli iş yerinde A sınıfı belgeye sahipmiş gibi çalışmak için, çalışacağımız sektör için mi 3 yıllık tecrübe gerekiyor yoksa, örneğin 3 yıllık bir çevre mühendisi olmak yeterli mi?
  4. Kürşad Yüksel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    9434
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Aynı soru hepimizin kafasında var, netlik getirebilecek birisi varsa yorumlarını bekliyoruz.
  5. MASALI İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Üç yıllık mesleki tecrübe ve (C) veya (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip iş güvenliği uzmanları; sektörel düzenleme kapsamında kendi meslek dallarına uygun işlerin yapıldığı işyeriyle sınırlı olmak üzere, bütün tehlike sınıflarındaki işyerlerinde görevlendirilebilirler.

Bahsi geçen taslakta meslek grubunuzun yer aldığı nace koduna sahip bir firmada 3 yıl görev almanız gerekiyor.

Örnek: 3 yıl sağlıkla ilgili ya da hastanelerde çevre mühendisi olarak çalıştıysanız; hastanelerde görev alabilirsiniz. Ya da itfaiye hizmetlerinde görev alabilirsiniz gibi.

3 yıl restoran yöneticiliği yaptıysanız ne mühendisi olursanız olun çok tehlikeli sınıfta görev alamazsınız demek aynı zamanda :)
  6. Egemen Mühürcüoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    27106
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Demişsiniz "Maden Mühendisleri genel olarak" derken ne anlatmak istediniz?
    Maden Mühendisleri bütün Çok tehlikeli sınıflarda Çalışabilecek mi bu taslak kabul edilirse?
  7. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    işletmenin sizin uzmanlık alanıyla ilgili kısımlarında bulunmak gerekli diye biliyorum, çevre mühendisi iseniz mühendislik hizmetini 3 yıl boyunca verdiğinizi belgelemek yeterli...ben maden mühendisi olarak yaptığım daimi ve teknik nezaretçilik süreleri ile sorumlu müdürlük sürelerini topluyorum hesap yaparken...
  8. mcemen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu yönetmelik ne zaman yayınlanacak acaba ? Bilen varmı?
  9. chable İSGforum Üyesi

Arkadaşlar,

Yorumlarınızın yanlış olduğunu düşünüyorum. Yönetmelik şöyle diyor.

(1) Üç yıllık mesleki tecrübe ve (C) veya (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip iş güvenliği uzmanları; sektörel düzenleme kapsamında kendi meslek dallarına uygun işlerin yapıldığı işyeriyle sınırlı olmak üzere, bütün tehlike sınıflarındaki işyerlerinde görevlendirilebilirler.

Gayet açık, Önce 3 yıllık mesleki tecrübe aranacak. SGK'ya bu sene itibariyle meslek kodları bildirilmeye başlandı. Kimsenin daha önce yaptığı iş SGK'ya bildirilmemişti. Bu nedenle buna bakamazlar. (Örneğin Ben Endüstri Mühendisiyim. Ancak SGK'ya bildirilen kodlarda Kalite güvence Müdürü olarak bildirilmektedir.) Buna göre 3 yıllık (750 gün prim) Sigorta kaydınızın olması yeterli olacaktır. İkinci kısımda ise 3 yıllık sigortası olanların kendi meslek dallarına uygun işlerde A sınıfı olarak görev yapabileceği belirtiliyor

10. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben konuyu tam olarak anlayamadım, fakat anladığımı yazayım.

Ben c sınıfı uzmanım 3 yıl mesleki tecrübem var ise listede mesleğim ile belirtilen yerlerde 7 yıl boyunca A sınıfı uzman olarak çalışabileceğim.

Ayrıca; mesleki tecrübem bir sektörde ise, örneğin doğal gaz sektöründe 3 yıl tecrübem var ise, listede belirtilmediği halde doğal gaz sektöründe de 7 yıl boyunca A olarak çalışabileceğim.

Doğru mudur?
  11. Furkan Yavuz İlhan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    2324
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Benim bildiğim kadarı ile yanlış yorumlamışsınız. sadece 3 yıl tecrübeniz olduğunuz sektörde, eğer yayınlanacak tebliğde de uygun şekli ile örtüşüyor ise o zaman ilgili sektörde A sınıfı uzman olarak çalışabiliyorsunuz. örneğin inşaat mühendisiniz ve bir şekilde mobilya sektöründe 3 yıl çalıştınız. eğer tebliğide, mobilya sektörü ile ilgili meslek gruplarında inşaat mühendisliği olur ise, o zaman mobilya sektöründe A sınıfı gibi çalışabilirsiniz. ama yayınlanacak tebliğde mobilya sektöründe inşaat mühendisi uygun görülmemişse, o zaman çalışamazsınız.
    A sınıfı uzmanlık, sadece mesleki tecrübenizin olduğu sektörde yapabileceksiniz. yoksa yayınlanacak tebliğde eğitim durumunuzun belki onlarca sektör için, uygun görülebilir fakat o sektörlerde mesleki tecrübenizin olmaması, sizi o sektörlerde A sınıfı olarak çalışmanıza izin vermeyecektir.

12. hayır.yayınlanan taslakta olması gereken 2 yeterlilik ortaya çıkıyor;
    1-çok tehlikeli sayılan meslek kolu ile alakalı eğitim almış olmalı,
    2- bu alanda 3 yıl mesleği ile alakalı çalışmalı,

örnek:
    ben inşaat mühendisiyim (1. maddeye uyum)
    inşaat işinde; inşaat mühendisi, saha mühendisi vb. şekilde 3 yıl çalıştım.
    o zaman bu çok tehlikeli sayılan inşaat işi grubunun nace koduna sahip alanlarda uzmanlık belgemi a sınıfı olarak işletip çalışabilirim.
    mesela inşaatın nace kodu 123456 olsun.dış cephe kaplama işide çok tehlikeli sınıfta(mesela) normalde farklı işler olarak gözükebilir ama diyelimki dış cephe kaplama işininde nace kodu 123456 olsun. o zaman ben bu dış cephe kaplama işinde de a sınıfı uzman olarak çalışabilirim.
    ama gidip bir kimya fabrikasında çalışamam.yada bir elektrik santralinde.

akla takılan diğer durum ise şu;
    ben kimyagerim(mesela) inşaatta 3 yıl çalıştım.kimya fabrikalarında veya diğer çok tehlikeli yerlerde a sınıfı olarak çalışabilirmiyim.yani mesleğim farklı ama 3 yıl çok tehlikeli işyerinde çalıştım......olmaz.kendi mesleğiniz ile alakalı bir işletmede 3 yıl çalışmanız gerekiyor.
    anlamayanlar..!? :D
  13. okncivil İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    herkese iyi günler ve iyi çalışmalar.
    ben inşaat mühendisiyim. 750 günün üzerindede inşaat sektöründe sigortalılığım var mühendis olarak. ama bu kanun tam olarak uygulanmaya başladımı şu an öğrenmek istediğim bu. ve bir tünel inşaatında 3000 tl gibi bir maaş teklifi var C sınıfı olarak..:) A sınıfı olarak çalışabileceksem maaş olarak ne olmalı sizce..
    şimdiden teşekkürler..
  14. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Anladığım kadarını söyliyeyim, 3 yıl tecrübeli olduğun işyerini nace kodu şu an çalışmak istediğin işyerinin nace kodu ile aynı olmalı. yani; isim oalrak her ikiside inşaat işi olarak geçse dahi nace kodları aynı değilse tebliğden yararlanamıyorsun. çünkü tebliğde ilgili nace kodunda 3 yıl tecrübeli diyor. konuyu şirketimiz hukuk danışmanları ile de görüşmüştüm. onlarda aynı yorumu yaptılar.

maaşa gelince bunu senin, işyerindeki riskleri değerlendirip belirlemen lazım. yapılan iş ne kadar riskli ise sana o kadar çok sorumluluk düşüyor.
  15. okncivil İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu kanun tam olarak yürürlüktemi peki... henüz uygulanmadığı hatta iptal olduğu söylentileri varmı acaba...
  16. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.