1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Tehlikeleri belirleyelim

Konusu 'Tehlike ve Riskleri Belirle' forumundadır ve Şule Sırakaya tarafından 20 Şubat 2014 başlatılmıştır.

 1. firmanın risk analizini yaparken sıkıntı yaşadığım yerlerin resmidir.sizde tespitlerinizi paylaşırsanız sevinirim.şimdiden teşekkürler. DSCF4384.JPG
  DSCF4391.JPG DSCF4370.JPG DSCF4386.JPG DSCF4387.JPG
 2. yok mudur tecrübelerini bizimle paylaşacak tecrübeli arkadaşlar ???
 3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  1.resim:kot farkından kaynaklı Yükseklik tehlike olarak tanımlarsan,düşme riski var,ölüm dahi olabilir.en az 1.00 metrelik sağlam korkuluk yapılmalıdır.mal kabul yeri olması itibari ile mümkün olmayacağından zincirle bariyer yaparak levha ilede destekleyebilirsin.

  2.resim:Gaz tehlikedir,basınçlı gaz tüpü tehlikedir,yanıcı kimyasal gaz tehlikedir.patlama ve parlama riski var burda.yangın önleme,yangın tüpü,gaz dededöktörü ve patlamadan korunma dökümanına göre tedbirler belirlenmeli.periyodik bakımları vs.gövde topraklaması yapılmış topraklama kontrolleri yapılmış mı acaba.bide atık alanına çevirmişler orayı galiba.

  3.resim:Yangın tüpünün kafasına niye poşet geçirmişler anlamak mümkün değil,acil durumlarda bide poşetlemi uraşacaz.tüp rahatlıkla çıkarılabilirmi,dolu mu bozukmu boş mu belli değil.bide bu alanda yangın sistemi olarak ne kullanılmakta,yangın dedökterleri var mı,acil uyarı bütonları var mı,yaya ve araç güzergahları çizilmiş mi,raf sistemi güvenlimi,merdiven sistemleri nasıl,raflardan malzeme düşme riski var,paletler sağlam mı….vs.

  4.resim:Elekrik panoları heskesin ulaşabileceği yerlerde olmamalı yada güvenli şekilde kilitli tutulmalı,yağmuru var vs.
 4. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Afyon
  Sertifika Numarası:
  57660
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  bu kadar büyük resim yüklemek zorunda mısınız? erkan bey , resimlere boyut sınırı koyamıyor musunuz?
 5. Alper Güler İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  42722
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Akyurt Belediyesi
  Trafo direginin ve ag panolarinin etrafi telorgu vs ile korumaya alinmali insanlar gayri ihtiyari tr diregine dokunabilir yaslanabilir
 6. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  ilaveten 1. resimde zemin kaygan önlem alınmalı ,ayrıca nakliye araçları için yükleme indirme talimatı asılmalı, duvarların yanına araçların sert şekilde çarpmasını engelleyecek reflektörlü kauçuk pabuçlar konulabilir ,gece mal indiriliyorsa aydınlatma daha iyyi olmalı,demir direklerin yerdeki betona bağlantıları kontrol edilmeli -paslanan bölümler temizlenerek boyanmalı,çatı sağlammı ?
  2.resimde patlamadan korunma dökümanı hazırlanarak bu dökümanda belirtilen önlemler alınmalı,güvenlik mesafelerine uyulmuş mu ,yangın söndürme sistemi yok
 7. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  OSGB
  arkadaşlar birçok olası riski belirtmiş zaten birkaç tane de ben ekleyeyim
  1. resim en az 1 m trabzan ve korkuluk olmalı yükleme yapılan yerler zincirli olabilir. duvar ile araç kasası arasına duvara darbe emici malzeme monte edilebilir tabi platformda boşluk bırakmayacak şekilde olabiliyorsa, rampa arasında durulmamalı vb uyarı levhası...
  2. resim tel örgü etrafında en az 3 m mesafeye kadar herhangi bir madde malzeme ekipman konumlandırılmamalı, köşelere 6 kg ve 1 adet de 50 kg YSC konumlandırılmalı, tank sahasına giriş kapısı kolu statik elektrik giderici özellikte olmalı
  4. resim aslında panolar daha güvenli bir alana taşınmalı, koruma tel kafes vb yapılsa da o kamyonlar yıkar geçer sonu facia direkt tehlikeyi uzaklaştırmak en güzeli olur
  5. resim yüksekte çalışma ile ilgili uyarı ikaz levhası (p.t.e.kemeri yetkisiz giriş vb) olabilir tel örgü üzerinde
 8. MuratÇakır İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Burası bir antrepo sanırım,en büyük tehlike lpg ve raf sisteminin kontrolü yapılıyormu,ne kadarda bir zamanda yapılıyor,raflara ne gibi bakımların yapılması gerekiyor,bunlar kurulunca firmanıza verilmiştir,kesinlikle uygulanmalıdır kontrolü yapılmalıdır.
  Geçen gün bir abimden duydum raf sistemi yıkılmıs (14 metre),allhtan kımse yokmus altında,birde altında olduğunuzu düşünsenize.
  Paletlerin sağlamlıklarıda kontrol edilmelidir,eski yıpranmışlar doğru ıskartaya.
  Forklift kullananlar kemerlerini ve baretlerini takmalıdır.bunlara mesleki eğitimi ve talimatları verilmeli.ortam ve kişisel ölçümler keza+güvenlik işaretleri.
  Raf sistemine forkliftçiler hariç kimse girmemeli.
  Raf sistemine depolanan malların cinslerini bilmelisiniz mesela kimyasal varmı yada sıvı katı maddeler antrepo sisteminde nasıl depolanmalıdır bu araştırılmalıdır.
  Çok tehlike yer vesselam
 9. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  11423
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  jenaratör için kullanılan mazot varilinin yaratacağı riskler için almam gereken tedbirler konusunda yardımcı olabilirmisiniz ? resim ekli word belgesindedir.jenaratör ile varil arasındaki mesafe 3metre,hangi yönetmelikle değerlendirmeliyim.şimdiden teşekkürler

  Ekli Dosyalar:

 10. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  orada sanırım lpg tüpleri var,tüpler için ayrı bir depo alanı olmalı devrilemeycek şekilde depolanmalı(basınçlı gaz tüpleri konusuna bakınız) , sol tarafta yeşillikler var mazot tankına yakın olmamalı ,yağ varili mazot tankına dönüştürülmüş mazot için daha uygun tanklar var altında taşma havuzu yok,topraklaması yapılmamış ,tank üzerine içindekinin cinsi yazılmamış ve tehlike işareti yok,talimat ve uyarı levhası yok,vanası ve hortumu da uygun değil ,çok sayıda bidon orada durmamalı,bidonlarda etiketli değil,tankın konulduğu tekerlekli bölüm yüksek ve devrilmeye müsait ,yangın söndürücü olmalı,.....
  binaların yangından korunması hak.yönetmelik 3. Bölüm Madde 56:(1)Yakıt depoları, yangına dayanıklı bölmelerle korunmuş bir hacme yerleştirilir. Yakıt deposu ile kazan dairesinin yangına 120 dakika dayanıklı bir bölme ile ayrılmış olması gerekir. Depoda yeterli havalandırmanın sağlanması ve tank kapasitesinin en az üçte birini alacak şekilde havuzlama yapılması şarttır.Yakıt tankları, ilgili Türk Standartlarına göre hesaplanır ve yerleştirilir.
  parpat tüzüğü
  Madde 79 - Tehlikeli sıvıların bulunduğu depoların kısmen yerüstünde bulunduğu hallerde aşağıdaki tedbirler alınacaktır:
  a) Depoların herhangi bir kısmında meydana gelebilecek kaçak veya sızıntıların görülmesi sağlanacaktır.
  b) Depoların etrafı bir arıza halinde, mevcut en büyük deponun içindeki sıvının tamamını alabilecek büyüklükte kuyu veya toplama çukurlarına bağlı uygun drenaj kanalları ile çevrelenmiş olacaktır.
  c) Depolar nem, sıvı ve buharların korozif etkilerine karşı uygun bir boya ile boyanacaktır.
  d) Depolarda her tarafa kolayca erişilmeyi sağlayacak sabit dik veya normal merdivenler, uygun ızgaralı döşemeler bulunacak ve bu BUNLARIN HEPSİ UYGUN KORKULUKLARLA DONATILACAKTIR.
  Tehlikeli sıvıların bulunduğu yerüstü depoları icabında etkili şekilde soğuğa karşı korunacak ve bu depolar geçitlerin üstünde bulundurulmayacaktır.

  benzer konular;
  http://www.isgforum.net/threads/mazot-tankı.5799/

  http://www.normteknik.com.tr/tr/teknik_bilgiler?menu=82

  Ekli Dosyalar:

 11. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  11423
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Ersin Bey çok teşekkürler,binaların yangından korunması hakkındaki yönetmelik te herşey varmış.
 12. Fatih Ülker Eğitim Grubu

  • Eğitim Grubu
  Sertifika Numarası:
  36910
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  1. Resim için yorum yapılacak olursa ;
  İşyeri Bina ve eklentilerinde alınacak sağlık ve güvenlik önlemlerine ilişkin yönetmelik
  43 - Yükleme yerleri ve rampalarının, taşınacak yükün boyutlarına uygun olması, çalışanların düşmesini önleyecek şekilde güvenli olması, bu yerlerde en az bir çıkış yeri bulunması, belirli bir genişliğin üzerinde olan yükleme yerlerinde teknik olarak mümkünse her iki uçta da çıkış yeri bulunması sağlanır.
  maddesine göre platformlarda merdiven bulunmalıdır. ( korkuluk,tırabzan )
 13. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  mavi renge boyalı duvar 45 derece açılı sarı siyah renkler ile boyanabilir(ve darbe emici reflektörlü kauçuk monte edilebilir),acil durumlar için zemine iniş merdiveni gözükmüyor,araçların park alanları da sarı çizgilerle çizilmeli,araçlarda geri vites sesli sinyali olup olmadığı ana girişte kontrol edilmeli,yol çift yönlü ise geliş ve gidiş yönleri için yerlere sarı renkte yönlendirmeler çizilebilir,araçların yanaşmasını engellemeyecek ise delinatörler,hız kesici konulabilir