1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Duyuru Tehlikeli madde güvenlik danişmani (tmgd) sinav duyurusu

Konusu 'TMGD' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 3 Temmuz 2015 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  ULAŞTIRMA,DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI
  TEHLİKELİ MADDE GÜVENLİK DANIŞMANI (TMGD)
  SINAV DUYURUSU

  tmgd.jpg
  1) 14 ŞUBAT 2015 TMGD SINAVI İÇİN,
  Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Eğitimi vermek üzere Bakanlığımızca yetkilendirilen eğitim Merkezleri tarafından 12 Ocak 2015 Pazartesi günü saat 21.00’e kadar tamamlanmış eğitimlere katılanlar ile eğitimden muaf olup, doğrudan sınava girme hakkı olanlar 26 Ocak 2015 tarihi saat 17.00’ye kadar 14 Şubat 2015 tarihinde saat 10:00’da yapılacak TMGD sınavına başvuru yapabilirler.

  2) 25 NİSAN 2015 TMGD SINAVI İÇİN,
  Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Eğitimi vermek üzere Bakanlığımızca yetkilendirilen eğitim
  Merkezleri tarafından 23 Mart 2015 günü saat 21.00’e kadar tamamlanmış eğitimlere katılanlar ile eğitimden muaf olup, doğrudan sınava girme hakkı olanlar 06 Nisan 2015 tarihi saat 17.00’ye kadar 25 Nisan 2015 tarihinde saat 10:00’da yapılacak TMGD sınavına başvuru yapabilirler.

  3) 06 HAZİRAN 2014 TARİHLİ TMGD SINAVI İÇİN,
  Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Eğitimi vermek üzere Bakanlığımızca yetkilendirilen eğitim Merkezleri tarafından 04 Mayıs 2015 günü saat 21.00’e kadar tamamlanmış eğitimlere katılanlar ile eğitimden muaf olup, doğrudan sınava girme hakkı olanlar 18 Mayıs 2015 tarihi saat 17.00’ye kadar 06 Haziran 2015 tarihinde saat 10:00’da yapılacak TMGD sınavına başvuru yapabilirler.

  4) 29 AĞUSTOS 2015 TMGD SINAVI İÇİN,
  Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Eğitimi vermek üzere Bakanlığımızca yetkilendirilen eğitim Merkezleri tarafından 27 Temmuz 2015 günü saat 21.00’e kadar tamamlanmış eğitimlere katılanlar ile eğitimden muaf olup, doğrudan sınava girme hakkı olanlar 10 Austos 2015 tarihi saat 17.00’ye kadar 29 Ağustos 2015 tarihinde saat 10:00’da yapılacak TMGD sınavına başvuru yapabilirler.

  5) 24 EKİ M 2015 TMGD SINAVI İÇİN SINAVI İÇİN,
  Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Eğitimi vermek üzere Bakanlığımızca yetkilendirilen eğitim Merkezleri tarafından 21 Eylül 2015 günü saat 21.00’e kadar tamamlanmış eğitimlere katılanlar ile eğitimden muaf olup, doğrudan sınava girme hakkı olanlar 05 Ekim 2015 tarihi saat 17.00’ye kadar 24 Ekim 2015 tarihinde saat 10:00’da yapılacak TMGD sınavına başvuru yapabilirler.

  6) 19 ARALIK 2015 TMGD SINAVI İÇİN SINAVI İÇİN,
  Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Eğitimi vermek üzere Bakanlığımızca yetkilendirilen eğitim Merkezleri tarafından 16 Kasım 2015 günü saat 21.00’e kadar tamamlanmış eğitimlere katılanlar ile eğitimden muaf olup, doğrudan sınava girme hakkı olanlar 01 Aralık 2015 tarihi saat 17.00’ye kadar 19 Aralık 2015 tarihinde saat 10.00’da yapılacak TMGD sınavına başvuru yapabilirler.

  NOT: Bakanlık gerektiğinde sınav tarihlerinde değişiklik yapabilir.

  AÇIKLAMA:

  1) Eğitim Merkezlerinden eğitim almış ve Bakanlığımızca eğitimi onaylanmış kişiler ile eğitimdenmuaf kişiler kendi (e-devlet) şifreleri ile www.turkiye.gov.tr adresinde bulunan Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü hizmetlerinden Sınav Başvuru hizmetini kullanarak veya TMGD eğitimi aldıkları eğitim merkezlerinin yetkilisine ait (e-devlet) şifresi ile en son altı ay önce çekilmiş (yüz hatlarının tamamı gözükecek şekilde ve renkli) resimleri taranarak kamu.turkiye.gov.tradresinden müracaatta bulunabilirler. Kendilerine ait resimleri taranmamış olan adaylar sınava alınmayacak olup, sınava alınmış olsalar bile sınavları geçersiz sayılacaktır. Sınav başvuru başlangıç tarihinden önce Bakanlığımız evrak kaydına giren kursiyerlerin resimdüzeltme talepleri işleme alınacak olup, sınav başvuru tarihinden sonra yapılan resim düzeltme talepleri bir sonraki sınav için dikkate alınacaktır.

  Eğitim kurumunun kapatılmış olması halinde sınav başvurusu yapacak kişi kendi şifresi veyaherhangi bir eğitim kurumu aracılığıyla müracaat edebilecektir.

  2) Sınav ücreti, 50 TL. dir. Sınav ücreti, sınava girecek olan şahsın T.C. kimlik numarası belirtilerek Halkbankası’na yatırılacaktır. Ayrıca, sadece sınavı kazanan kişiler T.C. kimlik numarasını belirtilerek TMGD Sertifika için 571 TL.(2015 yılı için) ücreti de Halkbankasına yatıracaklardır.

  3) Sınav müracaatında bulunmuş ancak sınav ücretini yatırmayanlar adına sınav giriş belgesi düzenlenmeyecek ve bu kişiler sınava kabul edilmeyeceklerdir.

  4) Adaylar, sınav giriş belgelerini http://www.turkiye.gov.tr adresinden e-devlet şifreleri ile veya sertifikalarını aldıkları eğitim kuruluşları aracılığıyla http://kamu.turkiye.gov.tradresinden temin edebilirler. Adaylara ayrıca posta ile sınav giriş belgesi gönderilmeyecektir. Adaylar, sınava gelirken sınav giriş belgeleri ile resimli kimlik belgelerini (nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport) yanlarında bulundurmak zorundadır. Söz konusu belgeleri ibraz etmeyenler sınava giremezler.

  5) Sınav ücreti hiçbir şekilde iade edilmeyecektir.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 3 Temmuz 2015 ---
  Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Sınavı
  Sınavlar Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen tarihlerde (en az 60 gün önce ilan edilir), yılda en az iki kez Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılır. Sınav yazılı olarak yapılır ve test veya açık uçlu sorular ile vaka çözümünden oluşur. Ulaştırma Bakanlığı’nın yapacağı sınavda başarılı olmaları gerekmektedir

  Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı olmak için 70 puan, Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Eğitmeni olmak için 80 puan almak ve Bakanlık tarafından istenen yabancı dil belgelerinden birine sahip olmak gerekir.

  Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı ( TMGD ) Sınavına Girebilmek için İstenen Belgeler;

  T.C vatandaşları için T.C. kimlik numarası olan nüfus cüzdanı fotokopisi, yabancılar için pasaport örneği,
  Öğrenim durumunu gösterir belgenin(diploma) Türkçe’ye tercüme edilmiş noter onaylı sureti,
  Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Eğitimi tamamlama belgesi,
  Yetkili yangın söndürme eğitim merkezlerinden uygulamalı yangın söndürme eğitimine katıldığına dair alınan belgenin aslının ibrazı (TMGD sınavı sonrasında da ibraz edilebilir) veya noter onaylı sureti,
  Sınav ücretinin yatırıldığına dair makbuz.
  Sertifikaların Geçerliliği ve Yenilenmesi;

  Sertifika 5 yıl süresince geçerlidir. Sertifika sahibi sertifikanın geçerlilik süresi bitmeden son yılda sınava girip sınavı geçmesi halinde sertifikasının süresini 5(beş) yıl uzatabilir.
  TMGD’ler, yapılan değişiklikler için 2 yılda bir yenileme eğitimini almak zorundadırlar.