1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Tehlikeli madde taşıyan nakliye firması ile ilgili sözleşme

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve barış81 tarafından 12 Haziran 2018 başlatılmıştır.

 1. barış81 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Herkese merhaba. Bir tesise tehlikeli madde getiren bir lojistik firması var. Bu firma tankerle maddeyi getiriyor, firmaya tanker giriyor ve boşaltım işlemi yapıyor. Aynı zamanda, bu firma burada üretilen başka maddeyi de yine kendi tankerine alıp dağıtımını yapıyor. Yani ana firma bir nakliyeci ile anlaşıp bu işlerini yaptırıyor.

  Ama ;
  1-) iki firma arasında bir işveren-alt işveren sözleşmesi yok.
  2-) iş güvenliği ile alakalı bir sözleşme yok.

  sadece basit bir taşıma sözleşmesi yapılmış. Bu konuda nasıl bir yol izlemek lazım ?
 2. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  OSGB
  tam olarak hangi konuda nasıl bir yol izlenmesi gerekiyor, biraz daha açıklayabilir misiniz.
 3. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  1231
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Özel Şirket
  Borçlar kanununa göre yapılan iş Eser Sözleşmesine dahildir. Eser sözleşmelerinde ise firmanın ehli olması durumunda İSG ile ilgili tüm yükümlülükler firmayı bağlar. Kısaca kaza olursa seni bağlamaz.

  Eğer bu taşımadan dolayı veya maddeden dolayı senin çalışanların zarar görebileceğini düşünüyorsan firmadan bilgi alıp taşıma sırasında kendi personellerin neler yapması ile ilgili talimat veya prosedür yayınlayabilirsin.

  Bahsettiğin duruma göre ; Taşıma veya nakliyat alt işveren olmaz.

  Firmanın ehli olduğunu gösterir belgeleri isteyebilirsin. İlave olarak gelen kişilerin ehli olduğunu gösterir belgeleri de isteyebilirsin (Sağlık raporu, İSG eğitimi, taşıma belgesi, vb.). Mevcut sözleşmeye ek protokol yapıp istediğin belgeleri yazarsın verilmemesi halinde cezai madde koyabilirsin. Bunun dışında alt yüklenici gibi düşünüp abartı bir sözleşme yaparsın durduk yere alt işveren konumuna firmayı düşürüp, hatta kendi elemanın gibi talimat verme yetkisi alırsın ki bu durumda bir kaza olursa sende sorumlu olursun. Bu yüzden tavsiyem böyle yapmaman. Hukukçudan görüş almanı tavsiye ederim.

  Syg,