1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Tehlikeli ve çok tehlikelilerde çalışanların ilk yardım eğitimi alma zorunluğu hakkında

Konusu 'İlkyardım' forumundadır ve mahmut.. tarafından 22 Eylül 2014 başlatılmıştır.

1. mahmut.. İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32133
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    iyi çalışmalar değerli arkadaşlar.

malumunuz tehlikeli ve çok tehlikeli iş yerlerinde ilk yardım eğitimi almış kişiler bulundurmak zorunluğu var ve bu oran tehlikelilerde 1/20, çok tehlikelilerde ise 1/10 dur yanlışım varsa düzeltiniz.

bu tehlike sınıfların da 5 er kişi olacağını düşünecek olursak.ilk yardım eğitimi alması gereken kişiler ne kadar olmalı ? (1 er kişi mi olur? )

ikincisi az telikelilerde durum nedir?

yardımcı olur musunuz?
  2. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
  3. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Az Tehlikeli sınıf için yirmi kişide bir, tehlikeli ve çok tehlikeli sınıf için on kişide bir kişi ilk yardımcı sertifikası ile sertifikalandırılır.Az Tehlikeli de 21. kişi de bu sayı 2 ye çıkar,tehlikeli ve çok tehlikeli de 11. kişide bu sayı 2 ye çıkar. bu sayıların altında örneğin az tehlikeli de 12 kişi çalışıyorsa 1 kişi çok tehlikeli de ve tehlikeli de 3 kişi çalışıyorsa 1 kişi ilkyardımcı sertifikası almalıdır.
  4. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    İlkyardımcı ve zorunlu ilkyardımcı istihdamı

Madde 16 -( Değ: 18.03.2004 -25406 R G )Tüm kurum ve kuruluşlarda istihdam edilen her yirmi personel için bir, ilgili mevzuata göre ağır ve tehlikeli işler kapsamında bulunan işyerlerinde, her on personel için bir olmak üzere, bu yönetmeliğe göre yetkilendirilmiş merkezden en az “Temel İlkyardım Eğitimi” sertifikası almış "İlkyardımcının bulundurulması zorunludur.

Ağır ve tehlikeli işler yönetmeliği kaldırıldığı için 10 kişide bir olan tehlikeli ve çok tehlikeli işlerin dayanağı yoktur! Verdirmeye bilirsin.
  5. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    sevgılı uzman adayı arkadasımız, 6331 kanun ve yonetmelıklerı okudugunda bunlar cıkar. okuyup da anlamadıgınız ıcın mı yoksa okumaya uendıgınız ıcın mı? Teşekkürler
  6. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    T
    Tabi siz böyle yapın ilk denetimde major kusur yazılsın
  7. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Denetim geçerdik ve böyle yaptım major kusurda yazılmadı;)
  8. mahmut.. İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32133
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    cvp yazan ve yorum yapan tüm arkadaşlara teşekkürlerimi sunuyorum.
  9. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Mahmut bey,İŞYERLERİNDE ACİL DURUMLAR HAKKINDA YÖNETMELİK te belirtildiği sayılarda hatta fazlası olacak şekilde ilkyardımcı sertifikanızı aldırın...her şeyden önce ilkyardım hayat kurtarmak için aldırılan bir eğitim, kelime oyunu ile aldırmasak olur diyenleri de ciddiye almayın derim... zira bu düz mantığa göre az tehlikeli de ilkyardımcı zorunlu çok tehlikeli de zorunlu değil gibi bir gariplik ortaya çıkıyor..;)
  10. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Dediğinize katılıyorum ama işverenlerimiz bazen bana dayanak getir dedikleri zaman eğer böyle bir zorunluluk var deyip karşısına bu maddeyle çıkarsanız o zaman vay halinize:=) Onun dışında yanlış anlaşılmasın bende alınmasından yanayım...hatta kendimin bile var;)
  11. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    işverene göstereceğiniz dayanağınız ,İŞYERLERİNDE ACİL DURUMLAR HAKKINDA YÖNETMELİK tir. Ayrıca Destek Elemanı seçimi şartları ve görevleridir.6331 e göre Destek elemanı tanımı : Asli görevinin yanında iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili önleme, koruma, tahliye, yangınla mücadele, ilk yardım ve benzeri konularda özel olarak görevlendirilmiş uygun donanım ve yeterli eğitime sahip kişidir.

denetlemelerde risk analizlerinde destek elemanı imzaları kontrol edilir destek elemanı atama yazıları da kontrol edilir ve bu kişilerin yeterlilik sertifikaları (yani yangın ilkyardım gibi) sorulur diye açıklama yapabilirsiniz.;)
  12. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Neyse siz böyle yapın:) ama dediğiniz gibi birşey söz konusu değil...
  13. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    dediğim gibi bişi söz konusu ....
  14. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Uzun uzun açıklama yapamıycam, ok söz konusu olsun:=)
  15. Hasan Kuyucu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinde her 10 kişiden birinin, az tehlikeli sınıfta yer alan iş yerleri için her 20 çalışandan birinin ilkyardımcı sertifikası olmalıdır.
  16. SENEM DOĞAN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Sağlık Personeli
    arkadaşlar ben işyerimde 2 kişiye ilkyardım eğitimi aldırdım belgeleride geldi. 3 yıl geçerli diye biliyorum ama bana söylenen bu eğitimlerin her yıl güncellenmesi gerektiği ancak yönetmelikte böyle bir bilgi söz konusu değil bana bu konuda yardımcı olurmusunuz ben bu kişilere her yıl tekrar mı eğitim alıracağım
  17. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    inşaat denetiminde ilkyardım sertifikası olmaması kusur olarak yazılmıştır.İnceleyebilirsiniz... inşaat-denetim.jpg
  18. Serkan Kala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10956
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Ortak Sağlık Güvenlik Birimi/ İş Güvenliği Uzmanı
    Eğitimi veren yerler bazı yerlere her yıl farklı kişilere eğitim vermelisiniz yada her sene yenilenmeli gibi söylemlerde bulunuyorlar , bunlar sadece ticari amaçlı söylemler. 3 yıl geçerliliği olduğu için aldırmaya gerek yok.
  19. S. Ahmet Bak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    98472
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    FARBA Mühendislik San. ve Tic. Ltd. Şti.
    Serkan Beyinde ifade ettiği gibi sertifikaların geçerlilik süresi 3 yıldır. Bu süre bitimine yakın yenileme eğitimi aldırmanız yeterlidir. İlgili yönetmelik maddesi aşağıdadır.

Resmi Gazete Tarihi: 22.05.2002 Resmi Gazete Sayısı: 24762
    İLKYARDIM YÖNETMELİĞİ

Sertifika
    Madde 21 -
    Eğitimci eğitmeni ve ilkyardım eğitmeni sertifikası Bakanlıkça, ilkyardımcı sertifikası ve ilkyardımcı kimlik belgesi Müdürlükçe onaylanır.
    Eğitimci eğitmeni ve ilkyardım eğitmeni sertifikalarının geçerlilik süresi sekiz yıldır. Geçerlilik süresi dolan sertifika sahipleri, yapılacak değerlendirme sınav sonucuna göre asgari on altı saatlik bir güncelleme eğitimine tabi tutularak sertifikaları yenilenir.
    (Değişik fıkra:RG-18/03/2004-25406) İlkyardımcı sertifikaları ve ilkyardımcı kimlik belgesinin geçerlilik süresi üç yıldır. Bu sürenin sonunda yapılacak değerlendirme sınav sonucuna göre güncelleme eğitimi verilir. Güncelleme eğitimleri, sertifikada belirtilen eğitim sürelerinin yarısı olacak şekilde düzenlenir.
  20. mahmut.. İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32133
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    mrb ahmet bey öncelikle katkılarınızdan ötürü teşekkür ederim.

Destek elemanı ile ilgili almış olduğu eğitimin geçerlilik süresi nedir? paylaşırmısınız?