1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Tehlikenin farkındamısınız....(soma)

Konusu 'Köşe Yazıları' forumundadır ve Fatma Kocaer tarafından 16 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

1. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    değerli meslektaşlarım acımız çok taze bu yazacaklarımın zamanı olmayabilir fakat bir konuya dikkatinizi çekmek istiyorum.nedenmi çünki bizim toplumumuz balık hafızalıdır iki gün sonra unutulacağını düşünüyorum ama devletin hafızası unutmaz....
    arkadaşlar bilmem farkındamısınız ama bakanın (faruk çelik)olayın olduğu ilk günden beri ağzında pelesenk olmuş bir kelime var iş güvenliği uzmanı şu kadar,iş güvenliği uzmanlarının defterlerini inceliyoruz vs. gibi ama ne hikmetse işverenin ismi bu kadar sıklıkla geçmiyor.bana öyle geliyorki bu işi uzmanların kucağına bırakacaklar ve bu olay bırakılan kucakta bomba etkisi yapacaktır.arkadaşlar zaten biliyorsunuz mevzuat isg uzmanlarının aleyhinde, istenilirse çok kolay suçlanabilinecek bir pozisyondalar...durum onlar açısından vahim görünüyor malesef....
    değerli meslektaşlarım yaptığımız iş gereği her an bunun gibi bir olaya herhangi birimiz maruz kalabiliriz.ve her an ordaki uzmanın yerinde sizde olabilirsiniz.TEHLİKENİN FARKINDAMISINIZ...
    bu mevzuatın lehimize değiştirilmesi gerekmektedir.önümüzdeki en az 1 yıllık bir sürecin bizim açımızdan zorlu zamanlar beklemekte olduğunu düşünüyorum bakanlık üzerimize haddinden fazla gelecektir.peki istenilenleri bu mevzuata göre nasıl yaptıracağız çsgb ye şikayet ederek mi bugün kaçımız bu cesarete sahip mesleki geleceği açısından kaçımız bu riski alabilir teoride süper ama pratikte mümkün olmayan bir mevzuat maddesidir kanımca.
    peki ne yapmalıyız?bana göre olay taze iken mevzuatın lehimize değiştirilmesi için bakanlığa bizde baskı yapmalıyız.eksik ve kusurlu maddeleri tesbit etmeli aramızda fikir birliğine vararak bunu bakanlığa bildirmeliyiz.tabi bildirim ile onlarda ''ya siz nerdeydiniz hemen değiştirelim tabi tabi ''gibi bir yaklaşım beklemiyorum bunun içinde birlik olup kamuoyu baskısı yapılmalı ve gerekirse çeşitli stk ların desteklerinide alarak ankaraya yürünmelidir.bizler bu mesleğin ilkleriyiz ve ilklerin sorumluluğu her zaman daha fazla olmuştur.malesef istesekte istemesekte bu sorumluluğu almalı ve gelecekte meslekteki arkadaşlarımıza daha yapılabilir bir meslek devretmek için üzerimize düşeni yerine getirmeliyiz.hepinize selam eder soma için başsağlığı dileklerimi yineliyerek DESTEKLERİNİZİ BEKLİYORUM...

FATMA KOCAER
  2. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Sonuna kadar haklısınız.
    İşin içinde olan sayın bakanımız yerine Enerji Bakanımızı orada görmek de beni üzdü doğrusu.
    Bir iş kazası oluyor, bu iş ile sorumlu bakan sağlık sorunlarını bahane ediyor, üstüne üstlük olay ile ilgili bilgi vermek yerine hemen " Biz bunu yaptık, bizim hükümetimiz iş güvenliği yasasını çıkardı, defterleri kontrol edeceğiz" diyerek geçiştirmeye çalıştı.
    Her ne hikmetse daha 2 ay önce yapılan denetleme konusunda da ayrıntıya girmeden kenara çekilerek hemen İş Güvenliği Uzmanlarını öne sürdü.
    Mevzuattaki Yaşam Odası konusundaki eksikliğe de değinilmedi.
    Bundan sonra yapılacaklar g,den canları elbette geri getiremeyecek ama en azından İş Güvenliği Uzmanlarının aklanıp, mevzuat eksikliklerinden dolayı , günah keçisi iş güvenliği uzmanı olmaz inşallah..
  3. yunus ekinci İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Evet maalesef şirket sahibinin de açıklamalarına bakılırsa bu işi uzmanlara yıkıp kurtarmak niyetinde .Bu yasa ve mevzuat bizleri sadece topun ağzına itiyor bu konuda birleşelim bu hepimizin başına gelebilecek bir durum .
  4. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    işte inşaallah demekle olmuyor sait bey malesef, o uzmanlara yıkılacağı gün gibi ortada kaldıki zaten bu mevzuata göre ben suçsuzum demesi engellenmiş.baskı yapılması gerekiyor bu yazıyı kaleme almamın sebebi buradan bir kıvılcım çakmak insanları biraz olsun uyandırmak bugün onlara yarın bize bu mevzuatla şu anda yaptığımız iş ip üstünde cambazlık gibi bu başlıkta şunu gerçekleştirebilirsek eğer
    1)mevzuatta aleyhimize olan maddelerin tesbiti ve olması gekeni
    2)nasıl bir baskı oluştaracağımızın kararlaştırılması ve uygulanması organizasyonunu

çok büyük bir başarı sağlamış olacağız ve gelecek nesillerin bize duacı olmasına vesile olabiliriz...
  5. Saadet Kurşun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    1yıl olacak nerdeyse uzman olalı ancak cesaret edip uzmanlık yapamıyorum.birilerinin çıkıp dernek ,oda gibi bir çatı altında uzmanları toplayıp,gerekli eksikliklerin giderilmesinde ön-ayak olması lazım bence
  6. Mustafa bozye İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sektör isg
    bağımsı denetçi olamadıkça amaç osgb para kazansın ve
    kazaları yıkacak adam bulalım.
    kasım özere sormak lazım neden bağımsız olmamız engwllenşyor