1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Tehlikenin fark edilmesini sağlayan kokuyu LPG'ye katmamışlar

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve İSGC tarafından 22 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. İSGC İSGforum Üyesi

  Enerji Piyasası Düzenleme Kuru-mu'nun (EPDK) otogaz ve tüpgaz olarak kullanılan Likit Petrol Gazı (LPG) sektörüne yönelik denetimlerinde şok sonuçlar çıkmaya devam ediyor.
  Zaman'ın dün kamuoyuna duyurduğu iki dev markanın LPG'sinin kalitesiz çıkmasının ardından şirketlerin dolum-depolama tesislerinden alınan numunelerin ODTÜ'de yapılan analizlerinde kokusuz veya az kokulu çıkması şaşırttı. Bu durum, patlayıcı özelliği olan LPG'nin fark edilmesini ortadan kaldırarak tüketicilerin can ve mal güvenliğinin tehlikeye atılması anlamına geliyor. Bazı şirketler, kayıt dışı LPG ürünlerini pazara sürerken koku eklemesi yapmıyor. Bazıları ise, maliyetten kurtulmak veya maliyetleri düşürmek için ürünlere eksik ya da hiç fark edici koku katmıyor.​
  Zaman, LPG denetimlerini ilk olarak 21 Temmuz 2012'de "Otogaz numuneleri alınıyor, standartlara uymayan LPG'cilere ağır ceza kesilecek" başlığı ile kamuoyuna duyurdu. Dün ise "LPG'si kalitesiz çıkan iki büyük firmanın lisansı iptal edilecek" başlığı ile denetimlerin ilk sonuçlarını yayınladı. Teknik kriterlere aykırı ürün satan şirketlere para cezasının yanında ilgili depo veya dolum tesisi lisansları iptal edilecek. Resmî verilere göre Türkiye'de 2011 yılında; otogaz, dökme gaz ve tüpgaz şeklinde 3,7 milyon ton LPG tüketildi. LPG, ağırlıklı olarak otogaz olarak kullanılıyor. Sektörde 1 rafineri, 70 dağıtıcı ve 80 adet depolama lisans sahibi şirket faaliyet gösteriyor. Otogaz satan bayi sayısı ise 9 bin 593. Patlayıcı ve yanıcı olan LPG, Türkiye'de dökme, tüp ve otogaz olarak satışa sunuluyor. Tehlikeli olması nedeniyle fark edilmesi için satışa sunulmadan önce LPG'ye koku katılıyor. Sektöre yönelik denetimlerde bazı şirketlerin LPG'yi kokusuz veya eksik miktarda kokuyla satışa sunması, "büyük tehlike" olarak yorumlanıyor. LPG'nin mutlaka kokulandırılmış olarak satışa sunulmasını isteyen sektör uzmanları, son denetimlerin önemine vurgu yaparak analizlerde kokusuz veya az kokulu LPG satışının tespit edilmesinin can ve mal güvenliği açısından çok önemli olduğunu söyledi. ANKARA ZAMAN
  Bazı ürünler, standartlara uygun değil
  Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), LPG sektörüne yönelik yapılan denetimlerle ilgili bir açıklama yaptı. EPDK açıklamasında, denetimlerde bazı şirketlerin ürünlerinin teknik kriterlere aykırı olduğu tespitine yer veriliyor. Açıklamada, "Kurumumuz tarafından Türkiye çapında tüm dağıtım şirketlerine yönelik yapılan denetimlerde LPG numuneleri alınmış, bu numunelerin laboratuvarlardaki analizlerinde bazı şirketlerin ürünlerinin teknik düzenlemelerde belirtilen standartlara uygun olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Konu kurulumuz tarafından tüm boyutları ile değerlendirilecek ve gerekli soruşturma sonucunda şirketlere yaptırım uygulanıp uygulanmayacağı konusu da ancak bu süreç sonucunda karara bağlanacaktır." denildi. Açıklamada, konunun henüz karara bağlanmadığı bilgisine de yer veriliyor. Bu arada Likit Petrol Gazı (LPG) kokusuz olup, fark edilmesi için satışa sunulurken kokulandırılıyor. Akaryakıt ve LPG şirketlerinden Total'a göre LPG'nin tanımı şöyle: "Sıvılaştırılmış petrol gazı, ham petrolün rafinerilerde damıtılması sırasında veya petrol yataklarının üzerinde bulunan doğalgazın ayrıştırılması ile elde edilen ve basınç altında sıvılaştırılan, renksiz, kokusuz, havadan ağır ve yanıcı bir gazdır. Bir sızıntı halinde, gaz kaçağının hemen anlaşılması için rafineriler tarafından özellikle kokulandırılır. Ülkemizde kullanılan mix LPG'nin bileşimi genelde yüzde 70 bütan, yüzde 30 propandır. Bir litre LPG gazlaştığında, normal şartlarda yaklaşık 250 litre gaz hacmine ulaşır. LPG, doğalgaz gibi uçucu olmayıp, dibe çöker.
  21.09.2012
  KAYNAK:http://www.zaman.com.tr/haber.do?ha...-edilmesini-saglayan-kokuyu-lpgye-katmamislar