1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Tek cevaplı sorular 6331 / 250 soru/ isgforum.net bayram hediyesi / 2013

Konusu 'Soru Bankası' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 10 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

 1. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  • Eğitim Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  TEK CEVAPLI SORULAR
  1. İlk işyeri hekimliği kitabı olan "De Morbis Metallicis"in yazarı olan Alman düşünürü ve hekiminin adı nedir?

  Paracelsus

  2. İlk kez kurşunun zararlı etkilerinden söz eden, kurşun koliğini tanımlayan, halsizlik, kabızlık, felçler ve görme bozuklukları gibi belirtileri saptayan ve bulguların kurşun ile ilişkisini açık bir biçimde ortaya koyan bilim adamı kimdir?

  Hipokrates

  3. "De Re Metallica" isimli eserinde, iş ile sağlık arasındaki ilişkiyi açık olarak belirterek, sorunların saptanmasını sağlayan ve korunma yöntemlerini öneren bilim adamı kimdir?

  Georgius Agricola

  4. "De Morbis Artificum Diatriba" isimli kitabında özellikle iş kazalarını önlemek için, iş yerlerinde koruyucu güvenlik önlemlerinin alınmasını öneren, asıl uzmanlığı epidemiyoloji olduğu halde meslek hastalıkları konusunda üne kavuşan ve işçi sağlığının kurucusu sayılan İtalyan bilim adamı kimdir?

  Bernardino Ramazzini

  5. Madeni Hümayun Nazırı Dilaver Paşa tarafından hazırlanan, çalışma koşullarına ilişkin olarak getirdiği düzenlemeler yanında, madende bir hekim bulundurulmasını da hükme bağlayan nizamnamenin ismi nedir?

  Dilaver Paşa Nizamnamesi


  6. Tanzimat'tan sonra çıkarılan ve genellikle iş güvenliğini ilgilendiren aşağıdaki önemli hükümleri içeren nizamnamenin adı nedir? - İşveren iş kazasının oluşmasını önlemek için gerekli önlemleri alarak iş güvenliğini sağlamak zorundadır. - Kazaya maruz kalanlara veya ailesine mahkeme tarafından hükmedilecek tazminat işveren tarafından ödenecektir. - Kaza, işverenin kötü yönetim ve denetimi veya gereken önlemlerin yasalara uygun olarak yerine getirilmemiş olması nedeniyle meydana gelmiş ise, işveren ayrıca 15-20 altın tutarında daha fazla tazminat ödeyecektir. - Havzada her işveren, diplomalı bir hekim çalıştırmak ve eczane bulundurmak zorundadır.

  Maadin Nizamnamesi

  7. Kömür işçilerinin çalışma koşullarının düzeltilmesine yönelik hükümler getiren yasanın adı nedir?

  Ereğli Havzai Fahmiyesi Maden Amelesinin Hukukuna Müteallik 10 Eylül 1921 tarih ve 151 sayılı yasa

  8. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) kaç yılında kurulmuştur?

  1919
  9. Türkiye ILO'ya kaç yılında üye olmuştur?

  1932
  10. 3008 sayılı İş Yasası hangi tarihte kabul edilmiştir?

  1936

  11. Çalışma Bakanlığı kaç yılında kurulmuştur?


  DEVAMI PDF
  EK KISIMDA

  Ekli Dosyalar: