1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Tek kişiye ait farklı şubeler için kaç isg uzmanı çalışmalı?

Konusu 'OSGB' forumundadır ve sule43 tarafından 28 Eylül 2012 başlatılmıştır.

1. sule43 İSGforum Üyesi

Tek kişiye ait 2 farklı ticari isimli ve 6 adet(herbirinde 50 çalışanı olan tehlikeli sınıfta yer almakta) farklı yerlerde şubesi olan firma için kaç tane isg uzmanı çalıştırmak zorundadır?Ben isimleri farklı olduğu için bütün çalışanları (300kişi) toplanıp,tek bir isg uzmanı çalışamayacağını biliyorum ama bu konuda bilgisi olan arkadaşlar var mı?
  2. efecan İSGforum Üyesi

sigorta sicil nolarına bakılır firmaları nbaktın ki 6 adet işyeri için sigorta scil nosu farklı ve o sigorta sicil nosu altında kişileri değerlendir.2 farklı ticari firmanın 6 adet başka başka adres ve sigorta sicil no altında işyeri çıkacak ve ona göre değerlendir..bana sorarsan kaç tane isg uzmanı çalışır değilde kaç yerlerle ayrı ayrı sözleşme yapmam lazım desen yeridir..1 dene uzman halleder gibi geliyo yada 2 uzman işini çözer..
  3. sule43 İSGforum Üyesi

Bilgilerimi teyit ettirmek istiyorum.Şimdi şöyle bir hesaplama yapıyorum,tehlikeli sınıfta ve her bir şubesinde 50 çalışan varsa 50 x 15 dk= 750dk aylık = 12,5 saat
    6 şube için 12,5 x 6=75 saat bu da 1 tane isg uzmanı hepsine yetirli olabileceği anlamına geliyor.Doğru mudur?bir de İsg uzmanlarının maksimum çalışma saati,iş kanununda belirtilen haftalık maksimum 45 saat olarak mı belirtiliyor?
  4. efecan İSGforum Üyesi

216 saat olması gerekiyor en fazla alacağın saat,tabi sende haftalık 45 saate göre ayarlıcan kendini proğramını...1 kişi yetiyor..ama sigorta sicil noları farklı ise 6 ayrı atama yapacan demektir..şimdilik yeni yönetmelikler çıkanca ne olur bilemicem..tebrikte ederim bayan meslektaşların bu işde baya yol katettiğine hergün şahit oluyorum sebebi ise şu..ikna kabiliyetleri çok yüksek bilgileride artınca daha iyi olacaklardır..
  5. sule43 İSGforum Üyesi

Teşekürler verdiğiniz bilgiler için. ama bu işin cinsiyetle alakasının olduğunu düşünmüyorum,tamam mesela inşaat,şantiye gibi işlerde erkeklerin çalışaması daha rahat olabilir ama erkeklerin bayanlardan başka bir artısı yok.Verdiğiniz bilgilerle de bilgilerimizi arttırıyoruz daha ne olsun :)
  6. Mine Soysal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    126004
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    AYDIN ELİT OSGB
    Şule Hanım,bu işyerleri için sözleşmeleri OSGB üzerinden mi yoksa bireysel olarak mı yapacaksınız.?size bazı önerilerim olabilir.benzer bir durumla karşılaştım ve osgb üzerinden 37 saat olan çalışma saati ,bireysel sözleşmede 25 saat olarak onaylandı küçük ama önemli nüanslar var bu olayda..sgk sicil no ve adres önemli ..
  7. Mine Soysal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    126004
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    AYDIN ELİT OSGB
    çalışma saatini hesaplarken 27.11.2010 tarihli yönetmeliğe göre hesaplarsanız ki böyle hesaplanıyor o zaman sizin her şube için aylık çalışma saatiniz 28 saat 16 dk olur.X 6 dersek toplam 169 saat olacaktır.tabii ayrı sgk sicil no ile kayıtlı ise firmalar ve OSGB üzerinden olacaksa..İş güvenliği uzmanı çalışma saati 180 +37 (fazla mesai) =217 saat olduğuna göre siz tek başınıza bu firmaların hepsini alırsınız.Bu arada tebrik eder iyi çalışmalar dilerim sevgili hemcinsim :))
  8. isgforum İSGforum Üyesi

en doğru bilgiyi siz verdiniz..elinize sağlık
  9. Mine Soysal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    126004
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    AYDIN ELİT OSGB
    teşekkür ederim.aslında bazı detaylar daha var ama firma bilgilerini net bilmek gerekiyor.Şule hanım ihtiyaç duyarsa her zaman yardımcı olmaya çalışırım..tüm meslektaşlarıma başarılar dilerim.
  10. acil İSGforum Üyesi

11. sule43 İSGforum Üyesi

Çok tşkr edrm mgsoysal hanım,bu şubelerin araları 3-4 saat kadar olduğu için bu saat dilimleride mesaiden sayılacak onlarıda katmamız gerekiyor.Dediğiniz gibi tek bir uzman tüm şubelere bakabilir,ama bi yandan bu sistemleri sıfırdan kurmak bir yandan da çevre sistemlerini sıfırdan kurmak söz konusu olduğu için :) bu firmayı reddettim.İş güvenliği biraz teferruatlı bir alan olduğu için ince eleyip sık dokuyorum ve meslektaşlarımızında görüşleri alarak ilermek istedim.herkese tşkr edyrm

12. Mine Soysal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    126004
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    AYDIN ELİT OSGB
    rica ederim Şule Hanım,hayırlısı olsun..
  13. ozymtl İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Konu yukarıda açıklanmış gibi dursada Süper Market İşletmeciliğinde hala belirsizlik var. Bizim bir ilde 28 adet şubemiz bulunmakta ve bu şubeler farklı Sgk sicil numaralarıyla çalışmaktadır. Bazı şubelerimizde 10 kişiden fazla bazı şubelerimizde ise 10 kişiden az personel çalıştırmaktayız. Şimdi biz İSG uzmanını sadece 10 kişiden fazla çalışan şubeler için mi bulundurmamız gerekmektedir? yoksa toplam personel baz alınarak bir İsg uzamınıyla sözleşmemi yapmamız gerekiyor.
  14. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    farklı sigorta numaraları olan ama aynı ana firmaya bağlı ise problem yok...tek tek giriş yapabilirsiniz..
  15. Ali Ünal İSGforum Üyesi

aynı işyeriş olsa dahi sigorta numaraları farklı ise her biri için ayrı ayrı sozlesme yapman gerek
  16. leyla İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    simdi 3 farkli sirket ve ucude tehlikeli isler sinifina giriyor.burada is guvenligi uzmaninin calisma saatleri nasil olacak.yeni yonetmelikte ayda 15 dakika diyor isci basina.40 ila 50 calisan oldugunu farzedersek her birinde.
  17. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi
    yönetmelikte kaç dakika diyorsa çalışan sayısı ile çarpılır sözleşme yapılır sicil numarası farklıysa kaç sicil varsa o kadar sözleşme yapılır
  18. Yakup BİLEN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Merhaba ; İstanbulda 1 merkez 2 şube ve antalya,izmir ve muğla 1,er şubeleri olan bir şirkette iş güvenliği uzmanlığı konusunda nasıl bir yol izlemek gerekir. Hepsininde sigorta sicil numaraları farklı olup Personel sayıları İstanbul Merkez: 32 kişi 1.şube: 23 kişi 2.şube: 12 kişi antalya şube: 8 kişi izmir şube:2 kişi muğla şube:2 kişidir. Şubeler için işgüvenliği uzmanı zorunlumudur?Merkez adına sözleşme yapıp istanbul dışı göreve gidilebilirmi?
  19. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi
    sigorta sicil numaralarına göre ayrı ayrı sözleşme imzalayacaksın 217 saat aylık toplam süren var her şube için iş güvenliği uzmanı zorunlu yeni yasaya göre ( 6331 ) yolda geçen süre de çalışma süresinden sayılır
  20. Yakup BİLEN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    O zaman tüm şubeler dahil toplam 79 kişi ise 79 kişi x 15 dk = 1185 dk / 60 = 19.75 saat aylık hizmet almak gerek doğrumudur.