1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Tek sicil numaralı 14 farklı kamu hastanesinde isg faaliyetleri

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve milyang tarafından 13 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

 1. milyang İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Merhabalar.Haziran ayı gibi Hatay kamu hastanelerine bağlı 14 farklı hastanenin(merkezde ve farklı ilçelerde) isg faaliyetlerine başlayacaz. Ancak bazı konularda fikirlerinize ihtiyacım var. öncelikle ihale tek sicil numarasına sahip olduğundan tüm hastaneler tek iş yeri olarak görünüyor yapılan iş veri hazırlama işi olup az tehlikeli sınıfta. Sıkıntılarım şunlar;
  1. İsg kurulunu sadece toplam kişi sayısı 50 ve üstü olan hastanelerde (5 hastanedeki kişi sayısı 50 ve üzeri) kurmam yeterli mi?
  2.Çalışan temsilcilerini seçim yapmadan iş veren direk atama yaparsa sıkıntı olur mu?( 3 vardiyalı sistemle çalışıldığında seçim çok zor olacak)
  3. Kamu hastaneleri olduğundan malumunuz üst işveren (biz alt işvereniz) isg den sorumlu değil,isg kurulu için üst iş veren kurul kurmalı mı yoksa temsilci mi atıyacak ?
  4. Her hastanede 3 vardiya sistemi var isg eğitimlerinde nasıl bir yol izlemeliyim?
  arkadaşlar fikirlerinizi bekliyorum şimdi den teşekkürler.
 2. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Kendimce cevaplandırayım.
  1- Öncelikle iş yerine ait bir adet sicil numarası var ise ve buraya bağlı kişi sayısı 50'yi geçiyorsa kurul kurulmalıdır. Farklı yerde dahi olsalar aynı iş yerine ait çalışan bunlar.

  2- İSG Kurulları hakkındaki yönetmelikte Çalışan Temsilcisinin çalışanların yarıdan fazlasının oyları ile seçilmesi esas koşulmuş, ama bunun yapılamayacağı durumlarda atama yapılabilir gibi bir durum söz konusu. Bence vardiya amirleri var ise onlar tarafından isim belirlenmesi, sizin atamanızdan daha iyi olacaktır. Ama 3 farklı vardiya, herkesin bir anda gelmesi imkansız derseniz bu metodu kullanabilirsiniz.

  3-Üst işveren İSG'den sorumlu değil demek tamamen yanlış. 6331 sayılı kanuna dikkat ederseniz, tüm sorumluluk yine işverene ait oluyor. Siz İş Güvenliği işlerini yapmakla görevlendirilmiş olsanız bile bu durum üst işverenin sorumluluklarında bir değişiklik meydana getirmez. Yine sorumluluğu bulunmaktadır. Kurul konusunda yine ISG Kurulları yönetmeliğine göre kendi personel sayısı 50'yi geçtiğinden zaten kurul kuracak. Sizin ( alt işveren olarak hizmet vermeniz durumunda) 50 kişilik ekibiniz yok ise bir temsilci ile üst işverenin kurmuş olduğu kurula temsilci gönderip beraber ortak olarak- koordine çalışmanız gerekmekte. Ama yine üst işveren kontrolünde yapılıyor bunlar.

  4- Farklı vardiya sistemi olması gerçekten zor bir durum. Bizde de aynı durumlar oluyor. Bence 3 parçaya ayrılıp grup grup eğitiminizi verin. Gündüze denk gelen 2 vardiyayı bir şekilde tamamlarsınız. Gece vardiyası için de hastane yönetimi ile konuşun, o gün gece gelecekler bir saat kadar erken gelirler. O esnada eğitiminizi verirsiniz. 1 saati aşmamanızı öneririm. Eksik kısım kalırsa bir başka sefer yine aynı sistemi uygularsınız. Veya bu şekil vardiya usulü çalışılan gruplarda belirli sürelerde vardiyaların değişmesi söz konusu. Mesela bugün gece vardiyasında olan kişiler 1 ay sonra gündüz vardiyasına dönüyorlar. Hastane yönetiminden bu zamanlamaları alarak eğitimlerinizi rahat bir şekilde verebilirsiniz.

  Kolay gelsin..
 3. milyang İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Teşekkürler hocam tavsiyeleriniz için.