1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Teknik nezaretçi ile iş güvenliği arasındaki sorumluluk farkı nedir??

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 3 Haziran 2014 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ben Mardinde görev yapan bir teknik nezaretçiyim. Eskiden İSG uzmanı olmadığı için talimat ve yönergeleri biz hazırlıyorduk, şimdi ise o görev İSG uzmanına verildi anladığım kadarıyla. Benim şu an işletme izni çıkan iki yeni II.B Grup MERMER-DOĞALTAŞ (DEKORATİF AMAÇLI TAŞ) Ocağına Ait İŞLETMECİ KONTROL YÖNERGE -TALİMATNAMELER PROSEDÜRÜ hazırlamam gerekiyor.

Benim size sormak istediğim ve öğrenmek istediğim noktalar şunlardır:

1.Teknik Nezaretçi ile İSG Uzmanının sınırı nereye kadardır?
    2.Benim yapacağım hizmetler net olarak nelerdir?
    3.İSG Uzmanının yapacağı Hizmetler nelerdir? Yapacağı hizmetler beni ne kadar bağlar?
    4.Ben mi İSG Uzmanına göre hareket edeceğim, yoksa İSG Uzmanı mı bana göre hareket edecek?
    5.Yönerge ve Talimatları kim hazırlayacak, bunlarla ilgili sorumluluk kime aittir?
    6.İŞLETMECİ KONTROL YÖNERGE - TALİMATNAMELER PROSEDÜRÜ'nü Risk Analizi yapıldıktan
    sonra mı hazırlayacağım yoksa Benim hazırlayacağım Prosüdürün Risk Analizi ile bir
    alakası yok mu? vs....vs...vs…..

NOT: En kısa zamanda beni bu konu hakkında bilgilendirirseniz çok sevinirim....saygılar, iyi çalışmalar

Şükrü KAYA I Maden Mühendisi I Mining Engineer I Endezyaré Madené I
    FJR Madencilik Mühendislik ve Çevre Danış.
    İnş. Tur. San. Tic. Ltd. Şti.
    FJR Madencilik ve Mühendislik Bürosu Yenişehir
    / MARDİN

Subject: İSG UZMANI VE TEKNİK NEZARETÇİNİN GÖREV VE SINIRLARI
    From: Şükrü KAYA <sukrukaya.47@hotmail.com>
    Date: Sun, May 25, 2014 12:17 pm
    To: "info@isgforum.net" <info@isgforum.net>
  2. Erkan GÜN Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Sertifika Numarası:
    123034
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Maden Müh.-İş Güv. Uzmanı
    Size tavsiyem; Sanki sahada iş güvenliği uzmanı yokmuş gibi, hem üretim-stok hem de iş güvenliği ile ilgili tüm bildirimleri teknik nezaretçi defterine kaydetmeniz. Teknik nezaretçi-İş güvenliği uzmanı sınırları hiç belirgin değil. İstenmeyen bir durumda, savcı kim nelerden sorumlu diye bakmıyor. Teknik nezaretçi defterine yazdığınız-yazmadığınız herşeyden sizi sorumlu tutuyor. İş Güvenliği Uzmanı kendi defteriyle ilgilensin, siz kendi defterinizle...Bu alanda karışıklık uzun süre devam eder diye düşünüyorum. Hazırlamanız gerektiğini düşündüğünüz tüm yönerge-talimat v.b. dökümanları hazırlayın, tebliğ etmeniz gerekenlere tebliğ edin, görünür bir yere asın...
  3. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Nezaretçi uzman yarısıdır işveren açısından 2 günah keçisi 1 günah keçisinden kıymetlidir bir olay olursa işveren daha napayım diyecek 2 güvenlikci var cem yılmazın dediği gibi eee what are you ;) teorikte belki ama anlayacağın fiilen ikiside birbirine sorumluluk atamayacağını sorumlulugun ortak olarak paylaşılacağını düşünüyorum
  4. engin demir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    2837
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    vodafone
    Cevaplar:)
    1)Teknik nezaretçi görev ,yetki ve sorumlulukları ile İş Güvenliği uzmanı görev,yetki ve sorumlulukları dökümanlarını alın karşılaştırın.
    2)1. madde cevabıyla örtüşüyor
    3)1. madde cevabıyla örtüşüyor
    4)ortak hareket edeceksiniz.İş güvenliği kanunu yokken teknik nezaretçi iş güvenliği uzmanının sorumluluklarını yerine getiriyordu,tek başına
    5)ortak hazırlanacak,sorumluluk hem nezaretçide hemde uzmandadır
    6)Risk analizi yaptığınız çalışmalara atıfta bulunarak yapılacak.bu yaptığınız çalışmalar risk değerlendirmesinde olasılığın düşürülmesinde faydası olacaktır.

umarım faydalı olmuştur
  5. Arzu Dursun İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8833
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    arkadaşlar kaç gündür kafama takılan bir soru bu_?
    maden işletmesinde daimii nezaretçi teknik nezaretçi kimdir?
    iş güvenliği uzmanının sorumlulukları nerede başlar nerede biter_?
    teknik nezaretçi görevi sorumluluğu yükmlülüğü nedir?

çok güzel bi tartışma konusu şimdiden teşekkürler
    cevaplar için :)
  6. Erkan GÜN Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Sertifika Numarası:
    123034
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Maden Müh.-İş Güv. Uzmanı
    Açık işletmelerde 30, yeraltı işletmelerinde ise 15'den fazla işçi çalıştıran şirketler en az 1 daimi nezaretçi olarak görev yapan maden mühendisi bulundurmak zorundalar.Daimi nezaretçi o işletmede çalışan yani günümüzün şirket bünyesindeki tam zamanlı iş güvenliği uzmanı gibi. Teknik nezaretçi ise genelde maden işletmesini dışarıdan (15 günde bir) , hem madencilik faaliyetleri hem de iş güvenliği anlamında denetleyen maden mühendisidir. Bunu da sözleşmeli iş güvenliği uzmanı gibi düşünün. Daimi nezaretçi belli sayının üzerindeki işçi sayılarına göre gerekli olur, ancak teknik nezaretçi olmazsa olmazdır. Daimi nezaretçi bulunduran işletmeler de mutlaka teknik nezaretçi bulundurmak zorundalar.
  7. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İş güvenliği uzmanlığı manifestosu ve mevzuatının alt yapısını Maden Mühendisleri oluşturmuştur ve mantık hep Teknik nezaretçilik deneyimlerinden gelir.Teknik nezaretçilikte de atamalar migem sistemi üzerinden yapılır yani mantık aynıdır yani iş güvenliği uzmanlığının akıbeti teknik nezaretçilik gibi olacak.yani içi boş.yani osgbler danışmanlık firmalarından farkı yok.yani iş güvenliği ve iş güvencesi özel sektörün eline bırakılamaz..
  8. okan taşçakmak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    84688
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    (1) Daimi nezaretçi, nezaret görevini Kanun hükümleri kapsamında yürütür.

(2) Daimi nezaretçi üretim yerindeki günlük faaliyetleri planlar ve yürütülmesini sağlar, can ve mal emniyeti yönünden tehlikeli bir durumun varlığı söz konusu olduğu zaman gerekli tedbirlerin alınmasına nezaret eder, hemen tedbir almanın mümkün olmadığının belirlenmesi halinde üretim faaliyetlerini önlemlerin alınmasına kadar durdurur.

(3) Daimi nezaretçi, görev aldığı işyerindeki faaliyetleri ile ilgili eksiklik ve aksaklıkları gidermek amacıyla önlemleri belirleyerek ruhsat sahibine/rödövansçıya bildirir. Tedbirlerin alınmasına nezaret eder.

(4) Eksiklik ve aksaklıkların giderilmesini doğrudan ilgilendiren malzeme ve teçhizatın temin edilmesinden ruhsat sahibi/rödövansçı sorumludur.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 12 Mart 2015 ---

(1) Teknik nezaretçisi olmayan ruhsat sahalarında üretim yapılamaz.

(2) Teknik nezaretçinin görev, yetki ve sorumlulukları şunlardır:

a) Teknik nezaretçi, sorumluluk alanı Genel Müdürlükçe onaylanmış ruhsat sahasının her yerinde görevi ile ilgili inceleme yapmak ve gerekli her türlü bilgiyi alma ve Kanun kapsamında gerekli önlemlerin aldırılması yetkisine sahiptir. Bu yetkinin kullandırılmamasından ruhsat sahibi sorumludur.

b) Teknik nezaretçi, nezaret görevini Kanun hükümleri kapsamında yürütür. Teknik nezaretçi, atandığı ve sorumlu olduğu ruhsat sahasının faaliyetlerini ve üretimlerini on beş günde en az bir defa denetlemek, tespitlerini ve önerilerini teknik nezaretçi defterine not etmek zorundadır. Aksi takdirde teknik nezaretçi uyarılır. İkinci kez aynı ruhsat ile ilgili olarak bu yükümlülüklerin yerine getirilmemesi durumunda teknik nezaretçinin Kanun gereğince yapacağı beyanlar bir yıl süre ile geçersiz sayılır. Fiilin her tekrarında hak mahrumiyeti uygulamasına devam edilir. Uygulanan uyarı ve hak mahrumiyeti Maden Mühendisleri Odasına bildirilir. Ayrıca teknik nezaretçi defterinin, teknik nezaretçi ve ruhsat sahibince/vekilince birlikte imzalanması zorunludur. Defterin imzalanmaması veya EK-4’te belirtilen şekilde düzenli tutulmaması halinde, ruhsat sahibine on yıl süreli işletme ruhsatları için belirlenen yıllık işletme ruhsat harcı tutarında idari para cezası uygulanır.

c) Kamu kurum ve kuruluşlarına ait hamMadde üretim izin sahalarında yükleniciler marifeti ile çalışılması ve teknik nezaretçi atama belgesinde yüklenicinin de imzasının bulunması halinde, yüklenici firma yetkilileri teknik nezaretçi defterlerini teknik nezaretçi ile birlikte imzalar. Aksi takdirde uygulanacak idari para cezası yüklenici tarafından ödenir.

ç) Teknik nezaretçi, görev aldığı işyerindeki faaliyetler ile ilgili eksiklik ve aksaklıkları, öneri ve önlemleri belirler. Ruhsat sahibi/vekili tarafından, bu öneri ve önlemler işyerinde çalışanların görebileceği şekilde ilan edilir ya da panoya asılır. Aynı zamanda içeriği Genel Müdürlük tarafından belirlenmiş ve noter onaylı “Teknik Nezaretçi Defteri”ne rapor ederek ruhsat sahibine bildirir. Eksiklik ve aksaklıkların, öneri ve önlemlerin rapor edilmemesinden teknik nezaretçi, bunların yerine getirilmemesinden ruhsat sahibi sorumludur.

d) Teknik nezaretçi, işyerinde yaptığı inceleme ve gözlemlerde işletme projesine aykırı faaliyette bulunulduğunu ve faaliyetlerin can ve mal güvenliği açısından tehlikeli bir durum oluşturduğunu tespit etmesi halinde maden üretimine yönelik faaliyetleri durdurur ve durumu ilgili kurum veya kuruluşlara bildirir.

e) Genel Müdürlük tarafından belirlenen veya faaliyet bilgi formu ya da imalat haritalarında beyan edilen pasa, atık/artık ve cüruflar ile stoktan maden sevkiyatı yapılması esnasında teknik nezaretçi atanma şartı aranmaz. Bu sevkiyatlar sırasında can ve mal güvenliği ile ilgili tedbirlerin alınmasından sevkiyatı yapan kişiler sorumludur.

f) Galeri sürülmesi ve/veya üretime hazırlık çalışmalarında teknik nezaretçi atanması zorunludur.
    İş güvenliği uzmanları, aşağıda belirtilen görevleri yerine getirmekle yükümlüdür:

a) Rehberlik;

1) İşyerinde yapılan çalışmalar ve yapılacak değişikliklerle ilgili olarak tasarım, makine ve diğer teçhizatın durumu, bakımı, seçimi ve kullanılan maddeler de dâhil olmak üzere işin planlanması, organizasyonu ve uygulanması, kişisel koruyucu donanımların seçimi, temini, kullanımı, bakımı, muhafazası ve test edilmesi konularının, iş sağlığı ve güvenliği mevzuatına ve genel iş güvenliği kurallarına uygun olarak sürdürülmesini sağlamak için işverene önerilerde bulunmak.

2) İş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili alınması gereken tedbirleri işverene yazılı olarak bildirmek.

3) İşyerinde meydana gelen iş kazası ve meslek hastalıklarının nedenlerinin araştırılması ve tekrarlanmaması için alınacak önlemler konusunda çalışmalar yaparak işverene önerilerde bulunmak.

4) İşyerinde meydana gelen ancak ölüm ya da yaralanmaya neden olmayan, ancak çalışana, ekipmana veya işyerine zarar verme potansiyeli olan olayların nedenlerinin araştırılması konusunda çalışma yapmak ve işverene önerilerde bulunmak.

b) Risk değerlendirmesi;

1) İş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapılmasıyla ilgili çalışmalara ve uygulanmasına katılmak, risk değerlendirmesi sonucunda alınması gereken sağlık ve güvenlik önlemleri konusunda işverene önerilerde bulunmak ve takibini yapmak.

c) Çalışma ortamı gözetimi;

1) Çalışma ortamının gözetiminin yapılması, işyerinde iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı gereği yapılması gereken periyodik bakım, kontrol ve ölçümleri planlamak ve uygulamalarını kontrol etmek.

2) İşyerinde kaza, yangın veya patlamaların önlenmesi için yapılan çalışmalara katılmak, bu konuda işverene önerilerde bulunmak, uygulamaları takip etmek; doğal afet, kaza, yangın veya patlama gibi durumlar için acil durum planlarının hazırlanması çalışmalarına katılmak, bu konuyla ilgili periyodik eğitimlerin ve tatbikatların yapılmasını ve acil durum planı doğrultusunda hareket edilmesini izlemek ve kontrol etmek.

ç) Eğitim, bilgilendirme ve kayıt;

1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin ilgili mevzuata uygun olarak planlanması konusunda çalışma yaparak işverenin onayına sunmak ve uygulamalarını yapmak veya kontrol etmek.

2) Çalışma ortamıyla ilgili iş sağlığı ve güvenliği çalışmaları ve çalışma ortamı gözetim sonuçlarının kaydedildiği yıllık değerlendirme raporunu işyeri hekimi ile işbirliği halinde EK-2’deki örneğine uygun olarak hazırlamak.

3) Çalışanlara yönelik bilgilendirme faaliyetlerini düzenleyerek işverenin onayına sunmak ve uygulamasını kontrol etmek.

4) Gerekli yerlerde kullanılmak amacıyla iş sağlığı ve güvenliği talimatları ile çalışma izin prosedürlerini hazırlayarak işverenin onayına sunmak ve uygulamasını kontrol etmek.

d) İlgili birimlerle işbirliği;

1) İşyeri hekimiyle birlikte iş kazaları ve meslek hastalıklarıyla ilgili değerlendirme yapmak, tehlikeli olayın tekrarlanmaması için inceleme ve araştırma yaparak gerekli önleyici faaliyet planlarını hazırlamak ve uygulamaların takibini yapmak.

2) Bir sonraki yılda gerçekleştirilecek iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili faaliyetlerin yer aldığı yıllık çalışma planını işyeri hekimiyle birlikte hazırlamak.

3) Bulunması halinde üyesi olduğu iş sağlığı ve güvenliği kuruluyla işbirliği içinde çalışmak,

4) Çalışan temsilcisi ve destek elemanlarının çalışmalarına destek sağlamak ve bu kişilerle işbirliği yapmak.
  9. okan taşçakmak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    84688
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Benim fikrim; Teknik Nezaretçi bir maden işletmesinin asıl sorumlusudur.Daimi nezaretçiye çalışma alanının ,sorumluluklarının çerçevesini yapacağı tebliğ ler ile belirler.Örneğin tahkimat ile ilgili sorumluluklar birinci derece teknik nezaretçi sorumluluğundadır. ( talimat,yönerge,v.s hazırlık aşaması ve saha içi uygulama kontrolü ,(15 günde bir )) diğer çalışma zamanlarında daimi nezaretçi ve diğer nezaretçilere yapacağı tebliğler ile onları bu kontrollerin uygunluğundan sorumlu tutar.İşletme -faaliyet raporları görev kapsamındadır.yani uzun lafın kısası bence teknik nezaretçi bir maden işletmesinin genel sorumlusudur.(iş güvenliği-üretim güvenliği -işletme güvenliği )İş güvenliği uzmanı ise REHBERLİK,RİSK DEĞERLENDİRMESİ,ORTAM GÖZETİMİ,EĞİTİM,BİLGİLENDİRME,KAYIT;İLGİLİ BİRİMLER ile İŞBİRLİĞİ kapsamında çalışır.Ortam gözetimini ,eksik tespiti ve öneri olarak düşünürsek ilgili birimleri de, şirket içi birimler olarak düşünürsek buna çalışan teknik kişileri de katarsak,İş güvenliği uzmanının görevi yasal mevzuatın aynen uygulanması için tüm sorumlulara danışmanlık yapması ve bunları kayıt altına almasıdır şeklinde özetlenebilir.
  10. Kaya Bayram İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    61416
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    maden kanununda yapılan yeni değişiklikle 6592 sayılı torba yasanın 31.maddesinde teknik nezaret sistemi kaldırılıyor ve tüm işler daimi nezaretçiye yükleniyor.bununla ilgili olarak bakanlık 1 yıl içerisinde yeni yönetmelik hazırlayacak.bu 1 yıllık süre içerisinde teknik nezaretçi ve daimi nezaretçi kendi işini yapacak.ancak teknik nezaretçinin azledilmesi veya işten ayrılması sonucunda tüm görevler daimi nezaretçi tarafından yürütülecek.
    ilave olarak 6592 sayılı yasanın geçici 30. maddesindeki açıklamaları dikkate almalıyız.
  11. hakan aktaş İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    53700
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çaba osgb
    1.Teknik Nezaretçi ile İSG Uzmanının sınırı nereye kadardır?
    cevap: tespit kabiliyetine ve önerideki yasal mevzuata uygunluk durumuna göre bir sınırı yok. yani sana göre sıkıntılı bir durum varsa mevzuatta bu senin düşündüğün gibi sıkıntılıysa defterine yaz.
    2.Benim yapacağım hizmetler net olarak nelerdir?
    cevap: eğer yapacağın hizmetleri bilmiyorsan direk istifa et görevinden. bir ruhsat sahasında bir sürü maden mühendisi istihdam edilebilir ama bir tanesi teknik nezaretçidir(sürekli yada dışardan 15 günde 1). sen bir sürüden biri ol tecrübe kazan ve sonra riske gir. teknik nezaretçilik riskdir.
    3.İSG Uzmanının yapacağı Hizmetler nelerdir? Yapacağı hizmetler beni ne kadar bağlar?
    cevap: eğer o işletmenin sürekli çalışan maden mühendisi ve aynı zamanda ruhsat sahasının teknik nezaretçisiysen, işletmede idareci sorumlu vb. bir vasfın varsa uzmanın söyledikleri senide bağlar. örneğin uzman tespit ve öneri defterine ocakta kademelerde yapılacak çalışmalar yetkililer nezaretinde yapılmalı ve çalışanlar sürekli gözetim altında olmalıdır vb. bir cümleyi defterine yazdığında, ve o kademe de operatörün başında biri olmadan şevde yanlış çalışma sonucu heyalan vb toprak kaymasına neden olsa, uzman ben riski tespit ettim ve öneride bulundum deme hakkına sahip olur. sende sürekli orda istihdam edilmiş bir mühendis olarak uzmanın tespit edip önerdiği riske uygun çalışmamış olursun. memleketteki iş bilmeyen bilirkişiler işverenden önce seni suçlu bulabilirler. fakat sürekli çalışan bir teknik nezaretçi değilsen 15 günde bir gelip defter yazıp gidiyorsan aynı riski seninde görüp defterine yazman lazım. yazmadıysan uzman yazdığı için onda kusur olmayacağı gibi sen teknik nezaretçi defterine yazmadığın için kusurlu olursun. (uzmanda nezaretçide tespit edemediği öneremediği yada göremediği risklerden sorumludur.)
    4.Ben mi İSG Uzmanına göre hareket edeceğim, yoksa İSG Uzmanı mı bana göre hareket edecek?
    cevap: teşbihte hata olmassa atasözü uygun olacaktır " her koyun kendi bacağından asılır"
    siz birbirinize göre hareket etmeyeceksiniz, işveren size göre hareket edecek.

5.Yönerge ve Talimatları kim hazırlayacak, bunlarla ilgili sorumluluk kime aittir?
    cevap: yasal sorumluluğunuz bu:
    " Teknik nezaretçi, görev aldığı işyerindeki faaliyetler ile ilgili eksiklik ve aksaklıkları, öneri ve önlemleri belirler. Ruhsat sahibi/vekili tarafından, bu öneri ve önlemler işyerinde çalışanların görebileceği şekilde ilan edilir ya da panoya asılır. Aynı zamanda içeriği Genel Müdürlük tarafından belirlenmiş ve noter onaylı “Teknik Nezaretçi Defteri”ne rapor ederek ruhsat sahibine bildirir. Eksiklik ve aksaklıkların, öneri ve önlemlerin rapor edilmemesinden teknik nezaretçi, bunların yerine getirilmemesinden ruhsat sahibi sorumludur"
    teknik nezaretçi olarak hazırlamadığınız takdirde ve o hazırlamadığınız talimatı olmayan ünitede herhangi bir sıkıntı olduğunda, bilirkişi öneri ve önlemleri belirler cümlesine istinaden bu makinanın kullanımı ile ilgili çalışana yazılı öneride bulunmamışsın diyebilir. çünkü güvenlik yada kullanma talimatları bi yerde alınması gereken önlemleri belirler. siz teknik nezaretçi olarak hangisini uzmana itelerim mantığından çıkıp üzerinize düşenleri yapmanız daha mantıklı olacaktır. aksi halde savcının karşısında onu bizim uzman yapacaktı yapmamış cümlesi sizi kurtarmaz!

6.İŞLETMECİ KONTROL YÖNERGE - TALİMATNAMELER PROSEDÜRÜ'nü Risk Analizi yapıldıktan
    sonra mı hazırlayacağım yoksa Benim hazırlayacağım Prosüdürün Risk Analizi ile bir
    alakası yok mu? vs....vs...vs…..
    cevap: "işletmeci kontrol yönerge" diye bişeyi daha önce hiç duymadım. google da arattım bizim forum sitesindeki bu konu başlığı çıktı. google bile duymadıysa bunu risk analizini bırakın hiçbirşeyle alakası yoktur. talimatları hazırlamanız için risk analizini beklemenize gerek yok. risk analizi tüm ruhsat sahasındaki faaliyetleri kapsayan geniş bir değerlendirme. sizin çeneli kırıcıya, operatöre, yada herhangi bir makina veya çalışana talimat hazırlamanız için risk analizini beklemenize gerek yok. kırıcınız yenidir,tüm güvenlik donanımları koruyucuları mevcuttur, risk değerlendirmesini yapan uzman kırıcı ile ilgili bir risk görmez ve analize yazmayabilir yada genel bir iki cümleyle değerlendirebilir.(kırıcıda ehliyetli kişiler çalıştırılmalı, bakımı yapılmalı, çalışırken müdehale edilmemeli vb.) şimdi uzman risk analizine yazmad diye siz teknik nezaretçi olarak yazmassanız talimatı yada risk analiziyle bağlantı kurmaya çalışırsanız hatalı olur. siz üzerinize düşeni yapın uzman da analizini yapsın ve birbirine karıştırmayın bence..

teknik nezaretçi sadece ocaktaki çalışanlardan ve bunların güvenliğinden sorumlu değildir.
    * o ruhsat sahasında hangi firmanın çalıştığından
    * gerekli izinleri alıp almadığından
    * ne kadar ton üretim yaptığından
    * kaç kişinin çalıştığından
    * ne kadar patlayıcı kullanıldığından
    * ruhsat sahasının dışına taşılıp taşılmadığından....
    teknik nezaretçi deftere yazdığı herşeyden sorumludur ve bir yerde işverene şahitlikde yapar. örneğin; deftere 1000 ton mermer ....... koordinatlardan 15 kişi ile ...... ltd. şti tarafından gerekli izinler alınarak yapıldığını beyan ediyorsun. işveren senden habersiz üretim izni olmayan bi sahadan çalışsa 1500 ton üretse koordinatların dışında çalışsa üretimi sözleşmesi olmayan bir taşerona yaptırsa sende sorumlusun.
    bence dostum uzmanın sorumlulukları nelerdir neler değildir onları bırak madenciliğine bak ve üzerine düşeni öğrenip yap. yada bilmediğini sıkıntı olabileceğini düşünüyorsan direk teknik nezaretçiliği bırakıp normal maden mühendisliği yap.
    mardine selamlar ve kazasız çalışmalar...