1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Teknik nezaretçilik yapan maden mühendislerinin dikkatine

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 4 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  TEKNİK NEZARETÇİ DEFTERİ

  Maden Kanunu ve Yönetmelik hükümleri gereği Teknik Nezaretçi Defteri ile ilgili olarak aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

  Teknik nezaretçi defteri: Muhafazasının sorumluluğu ruhsat sahibine ait olan, noter tarafından onaylanmış, teknik nezaretçinin raporunu yazdığı ve ruhsat sahibi/vekili ile birlikte imzaladığı defterdir.
  Ø Teknik Nezaretçi Defterinin noter onaylı olması gerekmektedir.
  Ø Teknik Nezaretçi defterinin muhafazasının sorumluluğu ruhsat sahibine aittir.
  Ø Teknik nezaretçi, atandığı ve sorumlu olduğu ruhsat sahasının faaliyetlerini ve üretimlerini on beş günde en az bir defa denetlemek, tespitlerini ve önerilerini teknik nezaretçi defterine rapor etmek zorundadır.
  Ø Teknik nezaretçi defterinin, teknik nezaretçi ve ruhsat sahibince veya vekilince birlikte imzalanması zorunludur. (İmza ile birlikte Adı Soyadı veya Kaşesi de eklenmelidir.)
  Ø Defterin ibraz edilmemesi, defterin imzalanmaması veya (Yönetmelik ekinde verilmiş olan)EK-4’te belirtilen şekilde düzenli tutulmaması halinde, ruhsat sahibine on yıl süreli işletme ruhsatları için belirlenen yıllık işletme ruhsat harcı tutarında idari para cezası uygulanır.
  Ø Kamu kurum ve kuruluşlarına ait hammadde üretim izin sahalarında yükleniciler marifeti ile çalışılması ve teknik nezaretçi atama belgesinde yüklenicinin de imzasının bulunması halinde, yüklenici firma yetkilileri teknik nezaretçi defterlerini teknik nezaretçi ile birlikte imzalar. Aksi takdirde uygulanacak idari para cezası yüklenici tarafından ödenir.
  Ø Eksiklik ve aksaklıkların, öneri ve önlemlerin Teknik Nezaretçi Defterine rapor edilmemesinden teknik nezaretçi, bunların yerine getirilmemesinden ruhsat sahibi sorumludur.
  Ø Teknik nezaretçi, atandığı ve sorumlu olduğu ruhsat sahasında faaliyetlere ara verilmiş (üretim, sevkiyat v.s) olması durumunda da, can ve mal güvenliği ile ilgili ruhsat sahasını on beş günde en az bir defa denetlemek, tespitlerini ve önerilerini teknik nezaretçi defterine rapor etmek zorundadır. (Sahada madencilikle ilgili herhangi bir faaliyet olmadığı dönemlerde sahayı on beş günde en az bir defa denetleyerek, can ve mal emniyeti kapsamındaki tespit ve önerilerini teknik nezaretçi defterine rapor etmesi yeterlidir.)

  konuyu yanlışlıkla sildim Anıl abi hakkını helal et...

  Ekli Dosyalar:

  • tn.docx
   Dosya Boyutu:
   150,3 KB
   Görüntüleme:
   21