1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Tekstil firması ( emprime boya merserize) tetanoz aşısı yaptırılması

Konusu 'İşe Giriş ve Periyodik Muayeneler' forumundadır ve hüseyin karadeniz tarafından 12 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. hüseyin karadeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    6418
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İTS OSGB
    Çalıştığımız bir tekstil firması ( emprime boya merserize) var oradaki işçilere tetanoz aşısı gereklimidir?Tüzük 86 da daki pek açık bir madde değil anladığım kadarıyla, yani tetanoz tehlikesi olan işler hangileri açıkça belirtilmiyor.
    300 yakın işçisi var ve mali açıdan da yüksek bi mebla

Hüseyin KARADENİZ
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bu hususu işyeri hekimimi sorduğumda kısa olarak verdiği cevap şu;

metal,metal işleri,yan işleri inşaat ve madencilik gibi sektörde risk düzeyi yüksek olduğu için tetanoz aşısı zorunlu diyor,yasal olarakta böyledir.boya işleri buna benzer işlerde zorunlu değil çünkü çalışanlar risk altında değil gerek yok diyor..ve selam..
  3. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    tekstil fabrikalarında bakım atölyeleri var.bu bölümde metal işleri ,kaynak vs... işlemleri yapılmakta, bu bölümde çalışanlara yaptırılabilir
  4. erciyes tezcan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    arkadaşlar,
    siz yorumlarla bense tecrübelerimle konuşuyorum.
    10 yıldır aralıksız farklı sektörlerde işyeri hekimliği yaptım ve müfettiş denetimlerinde tetanoz aşısının yokluğunun haricinde hepatit aşısı yokluğuna bile takılıp tutanağı basıp giden müfettişleri biliyorum.işe giriş formunda belirtildiğine göre bu aşılar yapılmalı dediler.ayrıca tetanoz halk arasında zannedildiği gibi paslı çivi işi değildir sadece.yani metal sanayi ile ilgili değildir yalnızca.tozda toprakta tahta parçasında hatta kıymıkta dahi barınabilir.bu yorumu yapan hekim arkadaşımın bir boş anına gelmiş kabul ediyorum.ben çalıştığım her işyerinde herkese tetanozu mutlaka yaptım ve aşı kartınıda tanzim edip kendisine kaşeli imzalı olarak verdim.lütfen hiç değilse google dan tetanoz bulaşma yollarını inceleyip biraz fikir edinin derim.ama en önemlisi bir işletmede siz igu lar çalışıyorsanız işyeri hekimide vardır büyük olasılıkla.bırakın bunları onlar düşünüp karar versin.siz işverenin adına maliyet hesabına girip gereksiz sorumlulukları üstlenmeyin derim.
    inisiyatifli,cesur ama bir o kadar da temkinli çalışmalar dilerim