1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Tekstil mühendisi (c sınıfı) iş güvenliği uzmanı tutuklandı

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 3 Haziran 2014 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İnşaatın iş güvenliği uzmanı tutuklandı
    haber.jpg

Kartal’da MG inşaat firmasının yüklenicisi olduğu inşaatın 16. katında iskelenin çökmesi sonucu üç işçinin hayatını kaybetmesiyle ilgili başlatılan soruşturmada inşaatın iş güvenliği uzmanı 24 yaşındaki tekstil mühendisi Erhan Eryılmaz ihmali davranışla kasten adam öldürme suçundan tutuklandı.

Savunmasında kendisinin C sınıfı iş güvenliği uzmanı olduğunu belirten şüpheli, asıl sorumlunun A sınıfı iş güvenliği uzmanı olan Beyhan Seren olduğunu ileri sürmesine rağmen tutuklanmaktan kurtulamadı.Şüpheli olay günü emniyet kemeri ve diğer donanımların ölen işçilere de teslim edildiğini, kullanmamalarının kendi kusurları olduğunu da ileri sürdü.

Olay iki gün önce Kartal’da bulunan 16 katlı bir inşaatta meydana geldi. İddialara göre inşaatın 16. katında çalışan işçiler Hasan Doğan (53), Salih Karayalı ve Sinan Doğan (22) iskelenin çökmesi ile 16 kat aşağı düşerek beton zemine çakıldı. Olayı gören diğer işçilerin durumu bildirdiği sağlık ekipleri 3 işçinin de olay yerinde hayatını kaybettiğini belirledi. Olay yerine gelen savcı yaptığı inceleme sonrası soruşturma başlattı.

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI TUTUKLANDI

Olayın ardından inşaatın yüklenici firması olan MG inşaat firmasına bağlı olarak o gün bulunan C sınıfı iş güvenliği uzmanı 24 yaşındaki tekstil mühendisi Erhan Eryılmaz gözaltına alındı. Anadolu Adliyesi’nde savcılğa verdiği ifadenin ardından nöbetçi sulh ceza mahkemesine sevk edilen Erhan Eryılmaz savunmasında 6331 sayılı kanun gereğince inşaat işleri çok tehlikeli işlerden sayıldığından resmi olarak A sınıfı iş güvenliği uzmanının inşaatta bulunması gerektiğini ileri sürerek şöyle ifade verdi:

“İnşaatın A sınıfı güvenlik uzmanı Beyhan Seren’dir. Ancak kendisi haftada bir inşaata gelmektedir. Ben her gün inşaatta bulunmaktayım. Ben C sınıfı iş güvenliği uzmanı olduğum için sahanın gezilmesi, evrak işleri ve kişisel koruyucu donanımların teslimi ile görevliyim. Kişisel koruyucu donanıma ilişkin gerekli emniyet kemeri ve diğer donanımlar ölen işçiler dahil her kese teslim edilmiştir. Buna ilişkin tutanaklar dosyada mevcuttur. Emniyet kemeri ve diğer donanımları kullanmak işçilerin kendi sorumluluğundadır. Takmadıkları takdirde bu işçiler uyarılır bu uyarıyı tüm teknik personel yapabilmektedir. Kazanın olduğu gün yağmur yağıyordu. Yağmur nedeniyle işçiler inşaata çıktı ve daha sonra indi. Öğlen 12.13.00 arasıydı. Ben yemek yiyordum. O esnada sesler geldi. Ben de dışarı çıktım, olay mahallinde üç işçinin inşaattan düşerek vefat ettiğini gördüm. Ben C sınıfı iş güvenliği uzmanı olmam ve kişisel koruyucu donanımların kullanımının işçilerin sorumluluğunda olması ve diğer nedenlerden dolayı benim bu kazada kusurum yoktur. Bu konudaki düzenlemelere göre iş güvenliği konusunda üzerime düşen görevleri yaptım”

Şüphelinin ifadesi ardından hakim dosyada kaza ile ilişkin bilirkişi raporu olmamasına karşın, şüphelinin kazanın meydana geldiği inşaatta iş güvenliği uzmanı olarak görev yapması nedeniyle kusurlu olduğu konusunda kuvvetli şüphenin bulunması nedeniyle tutuklanmasına karar verdi.

KAYNAK

2. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    sorular
    1) A sınıfı uzman neden tutuklanmadı
    2) çok tehlikeli işletmelerde sorumluluk A sınıfınındır C ye birşey olmaz söylemi yanlışdır
    3) Emniyet kemeri takılmasını kontrol eden teknik personeller kim,görev tanımları varmı,varsa niye sadece uyarı yaparlar emniyet kemeri takılmadan çalışmaya nasıl izin verdiler
    4)Neden yağmurlu havada iskelede çalışma yapılıyor
    5) İskelenin devrilme nedeni nedir?(iskele kurulumu ve iskele ile ilgilimi , iskeleye vinç mi çarptı)
  3. Fatih Yavuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38627
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Medikal
    Üzücü bir durum. Allah rahmet eğlesin, yakınlarına sabır versin.
    A sınıfı ISG Uzmanımızın akibeti ne olmuş acaba?
  4. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Ölenlerin yakınlarına sabırlar diliyorum. Gerçekten zor ancak, iş güvenliği uzmanlarının günah keçisi olduğu bu durumda şu soruyu kesinlikle sormam gerekiyor: Tehlikenin farkında mısınız?
  5. Mehmet Fırat Yıldırım İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Üzücü bir durum. Genç uzman arkadaşımız mevcut piyasa uygulamalarının kurbanı olmuş. Başta mevzuat eksik ve yanlış. Herkes sınıfına bakmalıdır; özellikle inşaatlarda A'ların yerine C bakmamalıdır, süreler uzatılmalıdır. Uzman arkadaşımız ifadesinde buranın sorumluluğu A demesine rağmen tutuklanmıştır. Muhtemelen A da; "mevzuat gereği ben buraya haftada bir geliyorum, benim olmadığım zamanda kaza olmuş, ben nasıl kusurlu olabilirim ki?" demiştir. Bu durum tam bir paradokstur. Bu olayda iki uzman da haklıdır (!), sorun isg mevzuatı ve uygulamalarıdır. Tamamen işveren odaklı bir sistem, işveren maliyetten kaçmak için C çalıştırıyor. Gelelim kazaya: İskele kurulum planı var mı? iskele statik hesabı var mı ya da yapılmış mı? kontrol yapılmış mı? iskelede çalışılabilir onayı var mı? iskelenin taşıma kapasitesi iskeleye asılmış mı? bütün bunları sadece iskele için yazdım, kkd, yüksekte çalışma konuları da işin diğer boyutu.
  6. yunus ekinci İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Gorunen o ki savcılar bu işi uzmanlara yıkmada kararlılar işveren veya temsilcisi ise uzmanı harcayıp işe devam eder diye bu ülkede uzmanlık yapmak ne kadar doğru bilemiyorum..
  7. yasin gökekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    27932
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Üç kuruş paranın karşılığı bir ömür hapismi olmalı
  8. reha demirel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    C sınıfı tam zamanlı olduğu için tutuklanmış anlaşılan da kasten adam öldürmek ne ya.
  9. Yaşar Canöz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Öncelikle Ölenlere rahmet ve kalanlara da başsağlığı dilemek isterim.

Diğer yandan sistem arkadaşlarımız da dediği gibi günah keçilerini buldu zaten, tabi ki kimse istemez iş kazasının olmasını ancak istatistiksel gerçekler daha çok kişinin başının yanacağını, sermaye sahiplerinin sadece para vererek sorumluluktan kurtulacağını gösteriyor.

24 yaşındaki uzmanı kimse dikkate almadı, kişilere ilettikleri sadece söylemlerde kaldı belki de..
  10. Hasan TUFAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50648
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Nur Plastik ve Madencilik San. Tic. Ltd. Şti.
    Bunlar bütün uzman arkadaşlara ders olup, tedbirlerimizi daha sıkı tutmamız için öğüt olmasını dilerim. Herşey düzgün ve iyi giderken problem yok gibidir. Ama kötü bir olay olunca herkes kendi yönünden bakıp benim problemim yok der. Bu işte arkadaşlık dostluk ahbaplık yok sadece varsa partner var. VE Sadece görevi en iyi bir şekilde yerine getirmek var. Eğer olay %2 nin içinde olursa zaten partnerler ve oradaki herkes destek olacaktır. Allah yardımcıları olsun ne diyelim. Hiç bir uzman arkadaşımın başına gelmemesi dileği ile.
  11. Mehmet Fırat Yıldırım İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar, özellikle Soma başta olmak üzere son süreçteki yoğun iş kazalarında, " taksirle adam öldürme"nin yerine "kasten adam öldürmeden" dava açılıyor. Bu çok önemli bir konu. Yaptığımız iş ateşten gömlek oldu.
  12. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Türk Ceza Kanunu:

13. segül gül İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    A sınıfı uzman bence sözleşmeli değildir danışmanlık yapıyordur.Sözleşmesi mevcut olsa ilk sorumlu o olurdu heralde.
  14. Hasan TUFAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50648
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Nur Plastik ve Madencilik San. Tic. Ltd. Şti.
    Av malzemesi fabrikasında patlama: 6 yaralı

BALIKESİR’in Karasi İlçesi’nde, patlayıcı madde ve av malzemeleri üreten bir şirkette, fişek sıkıştırma işlemi sırasında patlama oldu. Güvenlik kamerasına yansıyan patlamada 5’i kadın 6 işçi yaralandı. Hastaneye kaldırılan ve sağlık durumları iyi olan yaralılardan 4’ü taburcu edildi.
    Olay, bugün saat 10.03’te, ilçeye 12 kilometre uzaklıktaki Kavaklı Mahallesi yakınlarında kurulu patlayıcı madde ve av malzemeleri üreten bir fabrikata meydana geldi. Üretimi yapılan av tüfeği fişeklerinden biri sıkıştırma işlemi sırasında patladı. Yaklaşık 300 işçinin çalıştığı fabrikanın imalathanesinde meydana gelen patlamada işçilerden Mine Sağlam, Hamza Uygun, Duygu Güner, Damla Katılmış, Fatma Sakar, Çiğdem Akgün yaralandı. Hafif yaralanan işçiler, ambulanslarla Balıkesir Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Tedavisi tamamlanan işçilerden 4’ü taburcu edildi. Diğer iki işçinin sağlık durumlarının da iyi olduğu belirtildi. Patlama sonrası fabrikada üretim durduruldu, işçilere bir gün izin verildi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

FABRİKA SAHİBİ KAZAYI ANLATTI

Şirket sahipleri İsmail Yavaşça ve oğlu Emrah Yavaşça, olayın ardından gazetecileri fabrikaya davet ederken, "Burada bir kaza meydana geldi. Çok şükür kaza çok büyük değil. Fabrikamızın av fişeği bölümünde saat 10.03’de meydana gelen kazada 6 arkadaşımız ufak yaralanmalar ve panik atak sonucu hastaneye gitti. 4 arkadaşımız taburcu edildi. Hamza Uygun ve Mine Sağlam’ın tedavileri sürüyor. İkisinin durumu da iyi. Sadece kol ve kalçalarında çizikler var" dedi.

Kazanın oluşumu ile ilgili bilgi veren Yavaşça, şöyle konuştu: "Biz av fişeklerinin boş kovanları ile üretim yapıyoruz. Bu fişeklerin altında bir ecza kısmı var. Bu ezca kısmı, ateşlenmeye yarayan mekanizma. Biz bunun içine 1.5 gram seviyesinde barut koyuyoruz, bu barutun üstüne de makinamız plastik tapa ile beraber küçük kurşun bilyeler yerleştiriyor. Olmaz dediğimiz şeylerden biri gerçekleşiyor. Kapsül makinada hareket esnasında bir saçmanın üzerine sert bir şekilde basıyor. Kovanlar yan yana olduğu için 3 gram av barutu birlikte patlıyor. Bu av barutu patlama esnasında hep kapanarak hareket ettiği için bir şarapnel etkisi yaratıyor. Patlayan fişekteki sarı metaller arkadaşlarımızın koluna ve kalçasına isabet ediyor. Sonuç olarak şu anda herhangi bir şey yok. Üretim bölümünde de yıkım ve benzeri zarar yok."

Kaza anını ve patlama görüntülerini basın mensuplarına izleten Yavaşça, "Tüm işçilerimize geçmiş olsun. Bu bize bir ders olsun. küçük ayrıntılar belki ama dikkat etmemiz gereken şeyler olduğunu gördük" dedi.
  15. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    işveren yada vekili neden tutuklanmadı acaba? Yargıtay 10.H.D. 17/04/1984 tarih ve 2029/2140 sayılı kararında " Çalışan kimsenin iş güvenliği kendi insiyatifine bırakılamaz" denilmekte ve yine Yargıtay 10.H.D. 18/08/1983 tarih ve 3664/3849 sayılı kararında ise " Kişisel koruyucu malzemenin kullanılmasını temin etmeyen işveren kusurludur" hükmü yer almaktadır. İstediği kadar uzman görevlendirse de iş veren sorumluluğu üzerinden atmış olmuyor ama bu ceza davalarını anlamak çok güç...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 3 Haziran 2014 ---
    c sınıfı isg katipten tehlike sınıfı uymadığı için atanabiliyor mu ? C lerin çok tehlikeli sınıfa bakabileceği yönetmelik yürürlükte mi hala?
  16. fiziko İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    .Şüpheli olay günü emniyet kemeri ve diğer donanımların ölen işçilere de teslim edildiğini, kullanmamalarının kendi kusurları olduğunu da ileri sürdü. "arkadaşlar burayı biraz açabilirmiyiz burada isg uzmanlarının yapması gereken tam olarak ne biri bunu açıklayabilir mi işçi kkd leri kullanmıyorsa isg uzmanının sorumluluğunda mıdır?
  17. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    A sınıfı uzman arkadaşımız bir yolunu bularak ki tecrübeli olduğu kesin tüm yük c sınıfı uzman arkadaşımıza yıkılmış. Umarım en yakın zamanda çıkar arkadaşımız.
  18. Mehmet Fırat Yıldırım İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    KKD kullanımı konusunda durumu şantiye yöneticisine bildirmeli ve onaylı deftere yazmalıdır. Aksiyon sorumluluğu ve yetkisi yönetimdedir, yani işverende. Yukarıda arkadaşın yazdığı gibi " iş güvenliği çalışanın inisiyatifine bırakılamaz"
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 3 Haziran 2014 ---
    A sınıfı muhtemelen osgb'den geliyordur. Şantiyelerde sistem bu şekilde çalışıyor. Olayın "A sınıfının tecrübesiyle yolunu bulmasıyla" bir ilgisi yoktur.
  19. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    C sınıfı
    İşverenin sorumluluğu hiç bir zaman kalkmaz.Uzman çalıştırması işvereni/vekilini sorumluluktan kurtarmaz.Ancak uzmanın sorumluluğu da vardır.İşçi KKD'ı kullanmıyorsa uzman işvereni/vekilini acilen bilgilendirmelidir. İşveren bunu kullandırmakla yükümlüdür. Ancak uzman bu durumu onaylı deftere yazmışsa ve işveren halen KKD'ı kullandırmıyorsa ,uzman işvereni İl Çalışma Müdürlüğü'ne şikayet etmelidir. Şikayet etmemişse uzman da sorumludur. İşvereni(Maaşını aldığı kişiyi) şikayet eden uzman var mı merak ediyorum.
  20. sebahatkhn İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Uzman arkadaşımızın Allah yardımcısı olsun.