1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Tekstil mühendisi (c sınıfı) iş güvenliği uzmanı tutuklandı

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 3 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  beklenen sonuç bu olsa gerek. Savcılık katip sistemini bilmiyor dolayısıyla tuttuğu uzmanın tutuklanması için karar veriyor. Bu örnekleri bir çok yerde yaşadık. Bundan 3-5 ay önce bir madende ölümlü iş kazası olmuştu. A sınıfı ve 3 C sınıfı uzmanın ifadelerini almışlardı. C sınıflarından biri arkadaşımdı. Olayda Biz C sınıfıyız A sınıfı asıl sorumlu demelerine rağmen savcılık kararıyla tutup kolundan götürmüşler. Tabi ki A sınıfının da ifadesinde değişik söylemlerde bulunduğunu duyduk. Çok üzücü durumlar, Soma faciasında da kaza anında herkesin birbirini suçladığına hepimiz şahit olduk.
  Hepimize kazasız günler dilerim.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 4 Haziran 2014 ---
 2. Ebru Us İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Benim sormak istediğim: Bir inşaatın iş güvenliği uzmanısınız.Kkdleri işverene temin ettiriyorsunuz, çalışanlara dağıtıp üzerlerine zimmetliyorsunuz,gerekli uyarıları yapıyorsunuz,deftere de yazıyorsunuz sonra bir dahaki ay hizmete gelene kadar kaza gerçekleşiyor yanii o süre zarfında ne olup bittiğinden haberniz yok.bu durumda ne yapmak gerekir?
  Bir diğer sorun inşaatlarda çalışan taşeron işçiler.siz inşaatı denetlemiyorken bi kaç günlük iş için gelen işçilerin sorumluluğu kime aittir?
  Uzman işçileri görmemiştir bile bırakın eğitim vermeyi,kkd kullandırmayı. Çok hataya açık bir iş.
 3. fiziko İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  sorunda burda ya eğer bu şekilde devam ederse yönetmelik olsun olmasın her şekilde uzman sorumlu olacaktır.daha ne denir Allah herkesin yardımcısı olsun
 4. Bekir AVCI İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar gördüğünüz gibi savcı ve hakimlerinde İSG konusunda eğitilmeleri ( yada yasal mevzuat konusunda bilgilerinin güncellenmesi) gerekmektedir.C sınıfı uzaman büyük ihtimalle tam zamanlı çalışmaktadır. Saha denetlemesi görevide ona verilmiştir.Onun iş yerinde bulunduğu saatler içinde kaza olduğu için tedbiren tutuklanmıştır.KKD lerin kullandırılmasından işveren sorumludur. Uzman KKD kullanılması gereğini işverene bildirir gereğini işveren yapar.Uzman rehber ve danışmandır. Yaptırım yetkisi yoktur. Yetkisi olmayan durumda da sorumluluğu yoktur. Hakim uzman mahkemede anlatsın derdini diyerek tutuklamış.A sınıfı uzmana gelince ,büyük ihtimalle OSGB den görevlendirilmiş bir uzmandır. Zaten kaza saatinde işyerinde değildir. (Savcı tuttuğunu götürmüş ).İş yerinde bulunma süresi işçi başına düşen çalışma süresi ile sınırlıdır. Bu sürenin dışında ancak yasa ve yönetmelikte belirlenen analiz ve tedbir çalışmalarını gereği gibi yerine getirmiş ise sorumluluğunu yerine getirmiştir. C sınıfı uzman tam zamanlı orada olduğu için saha kontrolleri sorumluluğuda ona kalmıştır.aslında işveren yada vekilininde uzman ile birlikte tutuklanması gerekir. Çünki yapılan veya yapılmayanlardan direk olarak sorumludur. Sonra silsile yolu izlenir.
  Ne olursa olsun durum gerçekten üzücüdür.Bu durumlar uzmanlara ve işverenlere bu işi ciddiye almaları gerektiğini gösteriyor. Bu işte hiç sorumluluğu olmayanlar OSGB ler. Sadece organizatör olarak çalışıyorlar.niye sorumlulukları yok...bu garip değil mi...
 5. Abdurrahim Çiftçi İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  84395
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  inanın şimdi inşaatlarda çalışan tüm c sınıfı uzmanlar aynı durumdalar diken üstünde duruyorlar işçiye emniyet kemeri giydiriyorsun arkanı dönünce çıkarıyor kontrol etmek çok güç bu sorumluluk işverende olmalı iş güvenliği denetimi işverenin sorumluluklarında yazıyor eğitimlerde hani nerede bu konuların açıklamaları kaç tane savcı bu konuda bilgili şuan şantiyelerdeki tüm c sınıfı uzmanları sıra kime gelecek diye bekliyor işimiz zor ALLAH yardımcımız olsun...
 6. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  16620
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Uzman
  Bekir bey, yorumlarınızın büyük kısmına katılıyorum. Ancak uzmanın yaptırım yetkisi ve sorumluluğu mevzuatta belirlenmiştir. Mevzuat özetle der ki "Tedbirleri uzman işverene yazılı bildirir ,işveren uzmanın bildirdiği tedbirleri almalıdır.Eğer işveren tedbirleri almazsa ,uzman işvereni İl Çalışma Müdürlüğüne şikayet etmelidir." Şikayet etmezse bilinçli taksir suçu işlemiş oluyor uzman.Yani sorumluluğu var.İşte bu noktada iş uygulanabilirliğini yitiriyor. Uzman maaşını aldığı işvereni nasıl şikayet edecek?
 7. Fatih Ülker Eğitim Grubu

  • Eğitim Grubu
  Sertifika Numarası:
  36910
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Maaşını işverenden alan uzman ya susacak kaderine razı gelecek ve kaza olmasın diye dua edecek her gün.
  Yada işsiz kalacak.
  Bu sistemin biz uzmanlar için sunduğu 2 yol bulunuyor. Başka alternatifin olmaması ne kadar acı bir şey.
 8. ali rıza arslan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar hakimin kararı tamamen işverenin ve a sınıfı uzmanın birlikte hareket edip hareket etmişler tabi işverendee para var hakimin farklı bir karar vermiştir ama bu işin devamı gelmemesi için örgütlenip çsgb yi sıkıştırmak gerekir ve Isg uzmanları devlete bağlı bir şekilde çalışmalı ayni inşaat denetçileri gibi sizce nasil örgütlenip nasil hareket etmeliyiz bunun için
 9. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Sınırlar çizili değil kim nereye kadar sorumlu kimse bilmiyor. A sınıfı, B sınıfı uzman diyor haftada 1 gidiyorum ne yapabilirim devlet bu kadar zaman vermiş bu kadar iş yapabilirim bu kadar sorumluyum diyor. C sınıfı uzman, benim isg-katipten girişim olmuyor. A,B sınıfı uzman beni yönlendirmeli esas sorumlu o diyor, işveren ben iş güvenlikçi tuttum sorumluluk benden gitti diyor. Kimse suçlu değil, herkes bi yerinden kendini haklı görüyor. Sorumluluklar net düzenlenmeli.
 10. reha demirel İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Soma faciasından sonra havuz hesabı oluşturulup uzmanlar bu havuzdan maaş alacaktı.Ne oldu?Soma unutuldu,ses soluk kesildi.Biz nasıl bi ülke olduk böyle?
 11. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Tam bir yıl önce bu konuda yazdıklarım şimdi meydana gelen olaylar ile ortaya çıkmıştır!!!
 12. arkadaş büyükbaşlar illa birinin canı yansın istiyor abc mevzusu neye yaradı hiçbişeye
  herkes kendi işine baksın abc kalksın böyle giderse çok can yanacak
 13. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Orada iskele devrilmedi . Bildiğiniz dış cephe iskelesi değil yani. Ahşap yığını çöktü. Basitçe deniz kenarında ki iskeleyi düşünün ve orada önünde deniz olmadığını ve uçurum olduğunu hayal edin. Buna bi iş güvenliği uzmanı onay verirse yedi ceddini tutuklarlar. Ama c sınıfının tutuklanması bence hatalı. Acelece verilmiş bir karar. Dışarı çıkar diye düşünüyorum ama A sınıfı için el fatiha
 14. Onur Kaysavuk İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  komedide son nokta cezadan sonra sgk ödemeleride uzmandan rücu ettimi tam olur
 15. karahell İSGforum Üyesi

  Hiç şaşırtacak bir durum yok, gayet NORMAL, dün bir inş. firması ile görüşmeye gittim, tam zamanlı uzmanları ayrılmış, kendileri ana firma olduklarını, altlarındaki hiç bir taşeronun uzmanı yok, 150 den fazla çalışan var, yaptığınız yasal değil her firma hizmet almak zorunda deneme rağmen böyle gelmiş böyle gider değiştirmeyiz, sen kaç para istiyorsun... konusuna gelince adamların niyetini anlıyorsun.... ayrılan uzman 2500 TL Ye çalışıyormuş,
  birincisi şantiyelerde 4000-5000 den düşük ücret ile çalışılmaz biraz akıllı olun, Ha o para verilse bile firma çok önemli balıklama anlamayın, şantiye şefi ben sizinle çalışmak isterim demesine rağmen cevabım olumsuz olmuştur...
  Bu işi ayaklar altına almayın, osgb lerin her dediğine inanmayın, TECRÜBESİZLER ÖZELİKLE SİZ TEHLİKEDEDİNİZ....
 16. 1.osgb ile danışmanlık sözleşmesi yapılmış katipee c sınıfı uzmatandığından
  4.İşverenin sorumsuzluğundan çıkılmıştır.
  5.Vinç operatörü yerine yağcıya kullandırmışlar ve vinç iskeleye çarpınca bir tarafdan koparmış ve işçiler düşmüştür.
 17. jale İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TÜPRAŞ RUP PROJESİ İZOFER ŞANTİYESİ
  Bizi yargılayan insanların bu kadar bilgisiz olması şaşılacak bir durum değil... Peki biz ne yapmalıyız bu saatten sonra, YA Şikayet et işsiz kal, YA DA hapiste yatmaya razı ol. Nasıl bir düzen bu böyle ?
 18. MerveUngoren İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Kanuna göre her ne koşulda olursa olsun işveren de sorumlu. Neden kanun işlemiyor. Onaylı defterin takibinden bile işveren sorumluyken bu kararlar çok anlamsız ve ürkütücü.
 19. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar iş kazası olduğunda kaçın eve falan da gitmeyin otele yerleşin bir gün orada kalın. Mutlaka şimdiden tanıdığınız bir avukat olsun. Kendi acil durumunuzu oluşturun. Ortalık sakinleşince avukatınızı da alıp gidin. Böyle işe böyle hareket. Yapacak bir şey yok. Adamın tutuklanacağı yoksa da alır adamı bu savcılar. Affetmezler
 20. Hüseyin Güler İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  97127
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Uzman gorevlendirmesi isverenin sorumlulugunu ortadan kaldirmaz. Kaza durumunda savcilar isverene neden combinatorial.anlamak zor.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 4 Haziran 2014 ---
  Sermayedarlar hep ayricalikli mi olacak bu ulkede ya.