1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Tekstil mühendisi (c sınıfı) iş güvenliği uzmanı tutuklandı

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 3 Haziran 2014 başlatılmıştır.

1. a sınıfı haftada bir kere nasıl gelır?
    kötu olmus c sınıfına..inşaat suçu ona yuklemıstır
  2. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ''Sözleşme veya görevlendirilmeleri İSG-KATİP üzerinden onaylanmayan işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personeli İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamındaki görevlerine başlatılamaz ve yetkilerini kullanamazlar.” Yetkisi olmayan C sınıfı uzmanı nasıl tutuklamış acaba savcı bey. neye göre
  3. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Bulunduğu konum olarak işveren vekili statüsünde olduğu ve görev yetki ve sorumlulukları çerçevesinde iş akti oldugu ıcın zanlı olarak sorgulanması ve tutuklanması gayet normal. Nasıl ki usta bası amiri sefi müdürü Yön. kuurlu bask ları tutuklanıyorsa ise katipte atanmayan da kusur oranına göre tutuklanabilir. Diğer sorumluluların tutuklanmaması savcının yenı mevzuatlara yabancı olmasından kaynaklanmaktadır.
  4. bende bunu merak ediyorum hani bir uzmanın süresi dolmadan diğeriyle sözleşme olmuyodu falan
    yönetmelikte böyle katipte isteyen istediğiyle sözleşme yapabiliyomu?
    saçmalığa bakya arkadaş 24 yaşında bide tekstil mühendisinin inşaatta isg uzmanı olarak işi ne yürütme organımız ağır hasta
    yazık çocuğa
  5. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar batıda hukuk ile ilgili bir özdeyiş vardır. Burası tam yeri, bu söz özellikle her konuda az gelişmiş ülkelerde çok açık bir şekilde yerine oturuyor.
    Özdeyiş şu şekilde:

"Hukuk örümcek ağına benzer, küçük sinekleri ve böcekleri yakalar. Büyük kuşlar ise delip geçer. "
    Bilmem anlatabildim mi ?
    Bir ülkede gelişmişlik düzeyi ne kadar az ise, örümcek ağının , pardon hukukun küçüklerle uğraşı o kadar fazladır. Büyüklerle hiç ilgilenmez.
    Bizim gibi bir ülkede ne ifade eder bilmiyorum ama, bundan 200 yıldan daha fazla bir süre öncesinde Almaya'da yaşanmış bir olayın hikayesiyle baş başa bırakıp , size gerçek hukuk nedir ? Buna göre bizim memleketin durumu nedir ? soruları üzerinde gerçekten düşünmenizi ve düşüncenizi öğrenmek istiyorum.
    Herkesin hemen hemen bildiği bir kavram vardır :

“Berlin’de hâkimler var!..

Prusya Kralı II. (Büyük) Frederik, Potsdam ormanlarında gezinirken bir tepeye ulaşır. Görür ki hemen yanında daha büyük bir tepe daha vardır ve bu tepenin üstünde bir değirmen kuruludur.

Yüksek olan tepeye Saray yaptırmayı düşünmektedir. Değirmeni satın alarak bu hayalini gerçekleştirmek ister. Fakat değirmenci satışa razı değildir.

Büyük Frederik değirmenciyi ikna etmek için önce değirmene değerinin kat kat üstünde bir bedel ödemeyi teklif eder.

Sans-Souci, “Hayır. Değirmenim satılık değil” der.

Kral bu cevaba kızar ve “ Sen benim Prusya Kralı olduğumu bilmiyor musun ?” diye sorar. “ Biliyorum, biliyorum” der Sans- Souci, “Sen de benim bu değirmenin tapulu sahibi olduğumu biliyor musun” diye anlamlı ve ağır bir cevap verir.

Kral çok öfkelenir..”Senin tapunda olsa rızanda olmasa, ben burayı zorla alacağım. Bakalım o zaman ne yapacaksın?” der.

Değirmenci başını kaldırır ve atının üzerinde bütün ihtişamı ile duran Kral’a, sükunet için de “Berlin de hakimler var” der.

“Berlin’deki Hakimlerin” Değirmencide yarattığı özgüven Büyük Frederic’de büyük etki yaratır. Kral bu yel değirmeninin Prusya Krallığı devam ettikçe korunmasını ister ve onun yanındaki daha alçak olan tepeye sarayını yaptırır ve bu sarayın adını da Sans-Souci Sarayı koyar.

1745 de Büyük bir imparatorlukta kral “Koca imparatorluğun Kralıyım, Berlin’deki yargıçlar yüzünden bir değirmeni yerinden kaldıramıyorum” demiyor.

Çağdaş olan, hak ve özgürlüklere saygılı olan hangisidir?
  6. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Burada atlanan bir konu var, bu kişinin C sınıfı iş güvenliği uzmanı olması birşeyi değiştirmiyor, kendisi işletmede iş güvenliği ile ilgili çalışanları sürekli takip etmek ile işveren tarafından görevlendirilmiş bir çalışan. Bu aslında iş güvenliği uzmanlığından daha fazla sorumluluk yükleyen bir durumdur. Burada görevlendirilen ve yetkilendirilen kişi iş güvenliği uzmanı olmasa da formen, çavuş veya tekniker olsaydı sonuç değişmezdi.
  7. Nurgül özkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Türkiye'de suçsuzluğunu kanıtlayana kadar suçlusundur. Sistemin oturması için her zaman ilkler kurban olur ve eksiklikler giderilir.bakalım daha kaç kişi yanacak...
  8. dogan bozdogan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İşverenden aldıkları ücrete baksanız ikiyüz lirayı gecmez bırde ıkıyuz lıra ıcın cekılen cıleye bakın :(
  9. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    veteriner doktor insana beyin ameliyatı yapıyor sizce doktor mu suçlu, ameliyat etmesine izin veren hasta mı, yoksa bunu yapmasına izin veren devlet mi?
  10. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Evet konu budur.Ayrıca c sınıfı uzman ifadesinde saha denetiminden sorumlu olduğunu belirtmiş.
    Dolayısı ile uzman olarak görevini yapmadığı için değil bir nevi saha denetmeni olması itibari ile sorumlu tutulabilecek,malesef
  11. segül gül İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    çok iyiydi..
  12. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    otelde kalınca saklanabileceğinizi zannediyorsanız yanılıyorsunuz, oteller emniyet birimlerine her gün kalan kişilerin kimlik bilgilerini veriyor.
  13. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Bu noktada mümkün olduğu kadar görünmemeye, ifade vermeye gitmeyin. Yan i balıklama atlamayın hukukta böyledir. Bu iş her zaman ilk tutanın elinde kalır unutmayın kendinizi sona saklayın. Herşey muallakta olduğu için savcılarımız toplum baskısı nedneiyle kimi görürse onu alır.
  14. Mehmet BAYSAL İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    6961
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaş nasıl bir meslek oldu bu be.. İşini yapsan bir dert yapmasan bir dert, böyle bir durumda kaçmayı düşünür olduk :( Kaza olmasın, kimseye bir şey olmasın, ölmesin diye yırtın dur, olunca da suçlan.
  15. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İşçiler neden düştü? Arkadaşlar bu kazanın sebebini ve alınması gereken önlemi yazalım? İş güvenliği uzmanı bu tehlikeyi görebilir miydi? Bazıları vincin platforma çarpması sonucu düştü diyor. İnşaat bilgim fazla yoktur. İnşaatlarda hiç çalışmadım ve çalışmayı da düşünmüyorum ancak kazanın sebebini ve yapılması gerekeni ve uzman bu tehlikeyi görebilir miydi gibi soruların cevabını merak ediyorum. Varsayalım vinç bina dışındaki platformlara malzeme indirirken 3 işçi de oradaydı. Malzemeyi bıraktığı sırada platform devrildi ve 3 işçi aşağı düştü. İş güvenliği uzmanı bu dış cephe platformu için ne yapabilirdi? Bu işi bilen arkadaşlar ne yorum yapacak? Ek: Vincin yüksekte ve bina dışında malzemeleri indirdiği bölümün ismi nedir? dış cephe platform olduğunu tahmin ettim.
  16. Hasan TUFAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50648
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Nur Plastik ve Madencilik San. Tic. Ltd. Şti.
    Müfettişler: Sorumluluk işverende
    Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanlığı’na bağlı iş müfettişleri yayınladıkları ilanla sorumluların kendileri olmadığını iddia etti. Müfettişler anlık tespitler yaptıklarını, devamlılığın işverene ait olduğunu söyledi. Türkiye'de 11 milyon işçinin çalıştığı iş yerlerini 1050 müfettiş denetliyor.

Salı günü derneğin internet sitesinde, Perşembe günü de gazetelerde yayınlanan ilanda, Soma faciasında en büyük sorumluluğun iş müfettişlerinde olduğuna dair iddialara yanıt verildi.

Buna göre kazaların olmasında en büyük sorumluluğun işverende olduğu, madenlerin planlamasındaki hatalara müdahale yetkileri olmadığı belirtildi, taşeronluk siteminin ve kâr hırsının olumsuzluğuna dikkat çekildi. Eğitim ve kültür eksikliğinin ana sorun olduğu iddia edildi.

İş Teftiş Kurulu Başkanı Mehmet Tezel, Soma'da facianın meydana geldiği madende son olarak teftişte bulunan iki müfettiş hakkında idari soruşturma başlatıldığını açıklamıştı.

“Kendini aklamaya çalışan işverenler…”

İlanda, Soma faciasından sonra iş müfettişleri hakkında, "işverenlerle çıkar ilişkileri içerisinde oldukları" iddiası dahil tüm iddialara detaylı olarak değinildikten sonra şu ifadelere yer verildi;

“Sorumluluğu iş müfettişlerinin üzerine yıkarak, hukuken ve vicdanen gerçekte işverenlerin üzerinde olan sorumluluğun dikkatlerden kaçırılmaya çalışıldığı gözlenmektedir. Bu algının yaratılmasında en büyük pay, olayın en sıcak anında dahi ‘iş denetiminden başarıyla geçtik.’ diyerek kendini aklamaya çalışan işverene aittir. Halbuki iş müfettişi, iş sağlığı ve güvenliği denetimi ile işyerindeki mevcut durumun anlık tespitini yapar. Alınan önlemlerin sürekliliğinin sağlanması işverenin sorumluluğundadır.”

“Eğitim şart”

Müfettişler kazaların nedeninin "denetim eksikliği" olduğu imajını yaratılmaya çalışıldığını söyleyip ancak kazalara birçok değişkenin sebep olduğunu söylediler;

“Çünkü iş kazalarının önlenmesi, kültürün, ekonomik koşulların, eğitimin, teknik donanımın, insan davranışının da dahil olduğu pek çok değişkenin etkisinde olan bir süreçtir. Bu nedenle tüm alanlarda köklü degişiklikler olmadan iş kazalarının denetimlerle önlenmesini beklemek gerçekçi değildir.”

“Planlama hataları bizim sorumluluğumuzda değil”

Açıklamada belki de en çarpıcı nokta Türkiye’deki madenlerin çoğunun planlama ve tasarımlarında hata olduğu ve buna müdahale yetkileri olmadığının belirtilmesi:

“Özellikle kömür ocaklarının planlanması ve tasarımı aşamasında olması gereken mühendislik yaklaşımı, tekniği ve hesaplamaları ülkemizde ne yazık ki sağlam temellendirilmemiş ya da başarısız olmuştur. Bu planlama ve tasarım hataları İş Müfettişlerinin müdahale alanında değildir.”

Ancak bu ifadeler, iş kanununa açıkça ters; Zira, 6331 sayılı iş kanununda, iş müfettişlerinin hayati boyutta tehlike var ise işyerinde üretimi durdurma ve kapatma yetkisine sahip oldukları açıkça belirtiliyor.

İşçilerin can güvenliğinin tehlikede olduğu bir iş yerinin, ilk inşa edilişinde yapılan planlama ve proje hatalarının bu kapsamın dışında olduğuna dair herhangi bir ifade yok.

Bu konuda görüştüğümüz İş Müfettişleri Derneği Başkanı Gonca Şahin, müfettişlerin bu durumlarda kapatma yetkileri olduğunu doğruladı.

Ancak bu durumdaki madenlerin tespit edilmeleri durumunda kapatıp kapatmadıklarına dair sorumuzu ve bu konudaki diğer sorularımızı birkaç gün içinde yanıtlayacağını söyledi.

“Rödovans ve taşeronluk sorgulanmalı”

Dernek, devlete ait ocaklarının alım garantisi verilerek kiralanması anlamına gelen rödovans ve aracı iş verenin söz konusu olduğu taşeron işçiliğin sorgulanması gerektiğini vurguladı. Bu iki yöntemin kâr etme kaygısını artırdığını ve bunun iş güvenliğine dair kısıntılara sebep olduğu belirtti:

“Özellikle maden ocaklarında hizmet alımı, kiralama, rödevans gibi yöntemlerle yürütülen alt işverenlik (taşeronluk) uygulamalarının sorgulanması kaçınılmazdır. Alt işverenlik uygulamasının maliyetleri düşürme kaygısıyla, iş sağlığı ve güvenliği önlemleri için gerekli yatırımın yapılmasını engelleyen bir durum olduğu açıktır. Bu bağlamda, 16 yıllık derneğimizin kuruluşundan bu yana en önemli gündem konularının arasında "Alt İşverenlik" olduğunun bilinmesinde yarar bulunmaktadır. İş Müfettişleri Derneği, olarak "Alt İşverenlik" konusuyla ilgili olarak pek çok defa uyarılarda bulunmamıza rağmen ilgili çevrelerden yeterli karşılığı alamadık.”

Devletin araç tahsis etmediği müfettişler

Açıklamada iş müfettişlerinin yaşadığı zorluklara da değinildi;

“İş Müfettişlerine atılan iftiralar, denetimsiz bir çalışma hayatı isteyenlerin amacına da hizmet etttiği unutulmamalıdır… Sahada denetim yapmasına rağmen araç tahsis edilmeyen, yılın neredeyse 10 ayını evlerinden uzakta, ülkeyi bir baştan bir başa kat ederek, can güvenlikleri olmadan büyük bir özveriyle çalışan meslektaşlarımıza karşı yapılan haksız isnat ve iftiraların yasal takipçisi olacağımızı da kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız...”

Devletin müfettişlere araç tahsis etmemesi eleştirisi, dernek sitesindeki ilanda yer almayan ama gazete ilanında belirtilen tek ifadeydi.

İş Müfettişleri Derneği Başkanı Gonca Şahin, Türkiye’de iş güvenliği müfettişlerinin sayısının 1050 olduğunusöylüyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenli Bakanı Faruk Çelik, Türkiye’de 1 milyon 424 bin iş yeri olduğunu, bunların 28 bin 147 binin 50’den fazla işçi çalıştırdığını ve Türkiye’de toplam işçi sayısının 11 milyonu aştığını açıklamıştı.

Kaynak: İş Müfettişleri Derneği
    http://aljazeera.com.tr/haber/mufettisler-sorumluluk-isverende

17. emlerl İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Arkadaşlar merhaba, isg uzmanı değilim eğitimi aldım sadece. Şuan çalıştığım yerde osgb den bir uzman geliyor (aslında gelmiyor), ben onun yerine gerekli işleri yapıyorum (o sadece imza atıp parayı alıyor). Çok uzatmak istemiyorum lütfen beni yanlış anlamayın ama ülkede hiçbişeyin zemini sağlam değilken yapılan herşey kılıf uydurmak gibi. çalıştığım yer sanayide, mesela binalar o kadar eski ve yanlış yapılmış ki acil çıkış kapısı dedikleri tuvalet kapısı gibi. Ama yapılamıyor çünkü maliyetli ve işverenler için tek önemli husus az maliyet çok iş! işveren için isg maliyetten başka birşey değil. ama soma gibi (hayatımın belki de en kötü olayıydı) bir olayda hepimiz günlerce ağladık, belki bizde de birşeyler değişir enazından işçilere KKD kullanmaları için birşey yaparlar diye düşündüm ne yazık ki hiçbir değişiklik olmadı.
    Başlıktaki kötü haberi okuduğumda da çok üzüldüm ölene ayrı almaması gerekirken ceza alana ayrı.. Ancak şunu merak ediyorum tekstil mühendisinin inşaatta işi ne? İSG eğitimi aldığımda da hayatında sanayiye adımını atmamış arkadaşlar vardı, uzman oldular ve şuan sanayilerde uzmanlık yapıyorlar. Neden? İSG uzmanlığı azımsanacak bir meslek değil ve sadece parası için falan yapılmamalı.
    Umarımbir gün düzelir her şey..
  18. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Enfes, farklı ve güzel bir bakış açısıyla kaleme alınmış bir anektot'du...teşekkürler bilgilendirme için...
  19. oguzzhann61 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bureau veritas
    Bilirkişi olmadığı için hakim A sınıfı nedir Bsınıfı nedir bilmediğinden tuttuğunu içeri almıştır. Bu konuda yargı tarafıda ne yapacağını bilmiyor .çoklu ölümlerde ortamı yumuşatmak amacıyla 1-2 ay tuttugunu alıp içeri atmak adetten oldu.
  20. Halime Bağcı İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93030
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    C sınıfı uzman işe alınırken nasıl bir iş sözleşmesine imza attı.. Orda iş tanımı yazılımıydı? Uzmanın söylediğine göre KKD leri teslim etmiş. Çalışanlar düzenli kullanıyor fakat bir defa kullanmadılar kaza oldu uzman buda nasıl suçludur. Bunun ispatı nasıl olmalıdır?Pazar cezası kesme, işyeri kapatma yetkileri olduğu halde iş müfettişleri bile sorumluluğun işverende olduğunu söyleyebiliyor da biz uzmanların sadece uyarma ve gambazlama yetkisiyle nasıl tüm sorumluluğu üzerimize almamızı bekliyorlar...Üstelik ayaklar altına düşmüş ücretlerle...Allah sonumuzu hayretsin...