1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Tekstil mühendisi (c sınıfı) iş güvenliği uzmanı tutuklandı

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 3 Haziran 2014 başlatılmıştır.

1. merveyatman İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Arkadaşlar merhaba, A sınıfı uzman, c sınıfı uzman, şantiye şefi hepsi 1 gün nezarette kaldıktan sonra kurul defteri ve öneri tespit defteri incelemeleri sonucunda serbest bırakılmış ve takipsizlik kararı almışlardır. Proje müdürünün davası sanırım devam etmekte. İskele kurulumunda yapılan hata sonucu iskelede çalışanlar kayarak düşmüşlerdir, ayrıca her türlü kkd teslimi yapıldığı için ve çalışanlar bunları takmadığı için sorumluları kendileri olmuştur. Ne yazıkki ülkemizde bize bişey olmaz kavramı olduğu için bu şekilde ölümle sonuçlanan üzücü kazalar yaşanmaktadır. Bize düşen gördüğümüz eksiklikleri herşekilde yazılı olarak bildirmek, kurul ve öneri tespit defterlerini eksiksiz doldurmak ve bulunduğumuz şantiyedeki proje müdürü ve şantiye şeflerinin bu konuda duyarlı olmasını dilemek. Ne yazık ki ülkede herşey herkes tarafından çok iyi biliniyor, ve işler bir şekilde oldurulmaya çalışılıyor. Benim gördüğüm şu ki işlerin aksamaması ve yolunda gitmesi iş güvenliğinden çok daha ön planda. Önce iş güvenliği değil en son iş güvenliği olmakta. Görülen eksiklikler ancak iş bitince giderilmekte ya da malzeme zarar görmesin diye önlem alınmakta. İnsan sağlığı ve güvenliği değil malzemenin zarar görmemesi önemli! Hal böyle olunca biz de işimizi layığıyla yapamamakta, yazıp bildirmekle yetinmekteyiz. Sonrada yatarak para kazanıyor konumuna düşmekteyiz. Eğitim almış insanın insan olamadığını iş hayatına girince çok daha iyi anladım. Bu konuda iş verenlerle iş birliği içinde olmamız gerekmesine rağmen onlar en cahil insanın davranacağı şekilde işlerini şansta bırakmaktalar. Ceplerinden para gitmesin, iş teslimi uzamasın, vakit kaybı olmasın diye sürekli bir geçiştirme peşinde çalışanların güvenliği hiçe saydırmaktalar. Hepimiz bir nevi kumar oynuyoruz aslında.. Söylediklerimizin yapılmaması durumunda bakanlığa bildirmek ise apayrı bir konu ztn! Neyse konuşacak çok şey var, umarım ne çalışanların ne de bizim canımız yanmasın bundan sonra.. Hepimize kazasız günler, kazasız iş yaşantıları diliyorum..
  2. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Neden hiç bir işyeri hekimi ceza almıyor? Hem bizden kat kat fazla para alıyorlar, hemde bir olay olduğunda iş güvenliği uzmanı gidiyor. Sağlık kayıtlarına yada ortam gözetimine neden bakılmıyor? Öneri tespit defterinde işyeri hekimi bir şey yazmalı! Tüm yük iş güvenliği uzmanlarının üzerinde...Birde hekimler ağlar durur az ücret alıyoruz diye bende bunu alnamıyorum!
  3. azmı alıyomuşlar yazık ya fitreleri verelim napalım
    bu iş kamu işi ya bokatörlük yapmak istemiyorum ama bu kanun bi cacığa benzemedi
    emeği geçenlerin Allah cezasını versin
  4. Abdurrahim Çiftçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    84395
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu ülkede iş güvenliği yapmak bir başka deyişle iş güvenliği kültürünün algımızda henüz yerleşmemiş olması samanda iğne aramak gibi birşey biz bu meslek için henüz hazır değiliz.
  5. Kemal Erdal Çelen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Asi Körfez yapı Denetim Hizmetleri Ltd. Şti.
    Hayır
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 17 Temmuz 2014 ---
  6. emlerl İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Ben aksini düşünüyorum, hatta geç kalınmıştı. Ancak maalesef ülkemizde (belki dünyanın çoğu yerinde de) yeniliklerin, değişimlerin altından birilerinin hep bir çıkarı, kâr sağlama amacı çıkıyor. Bu yüzden de iş hiçbir zaman amaca yönelik yapılamıyor.
    Yalnız şu durumda işverenlerin isg gibi bir konuda maliyet hesapları yapması kabul edilemez fakat işçinin kendi sağlığıyla hatta canıyla ilgili bir konuya duyarsız kalmasını cidden anlayamıyorum. ben isg uzmanı değilim, çalıştığım yere kkd lar aldırdım, kullanılmadı, belki rahatsız ediyordur rahat değildir diye başka aldırdım gene kullanmıyorlar. birgün biri "abla bu bana yakışmıyor." dedi. bunun bilinçlendirmesi nasıl olacak, işveren de işçi de bu konunun ciddiyetini ne zaman anlayacak bilemiyorum. ve o zamana kadar kaç can daha yanacak acaba?

üniversitedeyken işçi sınıfı haklarını savunur dururdum ancak iş hayatına atılınca işçinin kendi hakkını sadece paradan ibaret olarak gördüğünü anladım. kimse sağlığını, güvenliğini düşünmüyor. bu zamanda bu algıyı nasıl değiştirebiliriz bilmiyorum ancak "aldığımız maaşlar, ben işimi yaptım gerisi işçiye kalmışlar" konusu yerine bunlara kafa yorarak çok da güzel çözümler getirebiliriz.
  7. Timucin Ozturk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Uzman arkadaşa üzülmek ile birlikte konuşulanları görünce daha da üzülüyorum. Arkadaşlar bu işi gerçekten yapan uzmanların basına neden bu tarz olaylar gelmiyor acaba? yada bu isi bilen arkadaşlar neden içeri girmiyor? Burada herkes anti kapitalist davranıyor fakat su soruyu sormuyor.. Tesktil mühendisi C sınıfı arkadasın inşaat isinde ne isi var? Kendisinde bu özgüveni görüp çalışıyorsa o riski almış demektir. Ah çekip vah demenin manası yok.
    Saygılar...
  8. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    riski hepimiz alıyoruz bu işte inşaat müh. liği okusaydı farklı olacak olan bişey yoktu. Herkes kendi bölümüyle ilgili bir yerlere gelmek ister ama Türkiye şartları böyle. İlk iş tecrübeleri genelde inşaat fazlalılığı olduğundan inşaatlarda oluyor. Durum bu şekilde. Her iki taraftan olaya bakmak lazım. Yasalar bunu getiriyor. Bölüme göre insanlar sınıflandırılmış olsaydı tekstil tekstil dolaşacaktı elbette kusur kesinlikle arkadaşta olmadığı inancındayım ben.
  9. Osman Ç. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu davanın sonucu ne durumda..Kesin son karar verildi mi acaba
  10. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Avrupada da Fransız ihtilalinden önce güvenlik diye bir şey yoktu ama adamlar 200 yılda toparladılar ve 1900 lerin ortalarında sistem tamamiyle oturdu. Avrupalıların mevzuatını ve mevzuatı yürütenlerin operasyon sistemini copy paste yaparsak bence bir şeyler değişir. Tamamiyle oturtmak çok güç tabiki ama kötünün iyisini başarabiliriz.