1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Tekstilde iş sağlığı ve iş güvenliği

Konusu 'Sektörel Tehlikeler ve Emniyet' forumundadır ve ENES GÜRLER tarafından 30 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Sayın forum üyeleri,
    Brode, örgü ve benzeri tekstil makineleriyle ilgili talimat hazırlama aşamasındayım. Bu makinelerle ilgili olarak gürültü ve takı kullanma gibi tehlikelerden başka ne tür tehlikeler vardır? Bilgisi olan varsa lütfen cevap bekliyorum. İnternette pek bir şey bulamadım.
  2. n.asma İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    75020
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Bende internetten araştırdığımda ekteki kaynakları buldum.
    İşin kapsamını tam bilemeyince yani(boyama işi varmı, sadece dikiş mi vs)
    Aklıma gelenler:
    *Erganomi sabit ve sürekli aynı işi yapmak- kas iskelet sistemi rahatsızlıkları
    *Kullanılan kimyasal ve boyalar var ise- akciğer ve solunum yolu hastalıkları
    *Toz, kumaş parçaları özellikle pamuk tozu - mesleki astım ve silikoz pinomokonyoz hastalıklarına neden olabilir
    *iyi bir havalandırma sistemi varmı
    *Makinaları bilmiyorum ama iğne kırılması batması olabilir mi
    *Sürekli dikkat gerektirdiği için göz yorgunluğu, aydınlatma sistemi önemli olabilir
    Gibi şeyler ektede bunlarla ilgili biraz notlar var
    Kolay gelsin

Ekli Dosyalar:

3. n.asma İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    75020
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    İnternetten bulduğum notlar , işinize yarar umarım.

Ekli Dosyalar:

4. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    kumaş,pamuk tozları silikoz gibi fibrojenik tozlardan değildir dolayısı ile pnomokonyoza neden olmaz fakat mesleki astım ve uzun süre maruziyetlerde bissinoz denen akciğer hastalığına neden olabilir
    gürültü , ayakta sürekli statik duruşlardan dolayı sırt ve bel ağrıları ,toz , dikiş makinalarında iğne kırılması ve doğru oturmamaktan dolayı kas iskelet sistemi rahatsızlıkları, yangın tehlikeleri ,dokuma gibi makinalara el kaptırma (fotosel ve acil stopları çalışır olmalı),dokuma makinalarında üst kata çıkışlarda ve üst katttan düşme tehlikesi , tezgahlarda transmisyon sistemleri koruyucu kapaklarının çıkarılmaması,makinalardaki tozların hava üfleyerek değilde sanayi tipi emme üniteleri ile temizlenmesi,makinalara kilitleme( eked) yapmadan bakım -onarım yapma ve daha pek çok konu var
  5. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    n. asma ve Ersin Bozkurt, çok çok teşekkür ederim. Verdiğiniz bilgiler çok işime yaradı :)