1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Tekstilde kullanılan dikiş makineleri,buharlı ütü ve bıçkı makinelerinde güvenlik önlemleri

Konusu 'İş Ekipmanlarında Emniyet' forumundadır ve Mustafa Öncü tarafından 29 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Mustafa Öncü İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  65258
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Güvenlik önlemleri neler olabilir
 2. İbrahim Zeybek İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  86660
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  bana da lazım. verimli olabilecek veriler bulursam paylaşırım
 3. isg.ozgur İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  • Dikiş makineleri gövde topraklamalı olmalı ve koruyucuları çıkarılmamalıdır.
  • Dikim makinaları operatörlerinde postür bozukluğu sebebiyle ağrı, rahatsızlık ve yaralanmaların önüne geçilmeli, tekrarlı hareketler mümkün olduğunca engellenmeli, ergonomik açıdan uygun çalışma düzeni kurulmalı ve termal koşulları yetersiz olan çalışma ortamı için uygun şartlar sağlanmalıdır.
  Gün ışığının kontrolü amacıyla pencerelerde ayarlanabilir koruyucular bulundurulmalıdır.
  • Elektrik çarpmalarına karşı dikkatli olunmalı, elektrik kablolarına ve prizlere dikkat etmeli, kesinlikle fişler topraklı prize takılmalı, makine topraklamaları yapılmalı, motor elektrik paneli kapağı açılmamalıdır.
  • Parmakların iğneye değmesiyle ortaya çıkabilecek olası kazaları önlemek için, parça baskı ayağını değiştirirken her parça ayağı için uygun bir parmak koruyucu takılmalıdır.
  • Makineler üzerinde hareketli kısımlara teması engelleyen koruyucular bulunmalı, koruyucuların aktif olarak kullandırılması sağlanmalıdır.
  • Çalışanlar parmaklarını parça baskı ayağına ve hareketli kısımlara yaklaştırmamaya özen göstermelidir.
  • Dikiş çeşidinin parça baskı ayağından taşması durumunda iğnenin parça baskı ayağına temas etmesi ve iğnenin kırılmasının önlenmesi için gerekli çalışma sağlanmalıdır.
  • Makinelerin üzerinde kullanım talimatları asılı olmalıdır.
  • Bakım işlemlerini gerçekleştirirken makinelerin fişi kesinlikle çekili olmalıdır.
  Ütü, kesim, biçki makinesi kullanan personelin uzun süre ayakta durması sonucu gerçekleşecek sırt, bel rahatsızlıkları
  • Uzun süre ayakta çalışan personellerin uygun aralıklarla dinlenebilmesi sağlanmalı yada iş rotasyonu sağlanarak uygun çalışma düzeni oluşturulmalıdır.
  • Ütüler elektrik tesisatına ve sigortasına yakın yerlerde konumlandırılmamalıdır.
  Kumaş kesimlerinde ve çok katlı kumaş kesiminde kullanılan makinelerde çelik eldiven kullanılmaması sonucu çalışan personelin dikkatsizlik sonucu elini kesmesi
  • Kumaş kesim işlemlerinde, çok katlı kumaş kesimi için kullanılan dik bıçaklı kesim makinesi ve daha çok tek katlı kumaş kesimi için kullanılan yuvarlak bıçaklı kesim makinesi için makine koruyucularının bulunması ve kullanılması sağlanmalıdır.
  • Bıçakların çalıştığı alan temas engellenmeli, bu cihazları kullanırken çalışanlara çelik eldiven zimmet karşılığı verilmeli ve kullandırılmalı, bu konuda çalışanlar eğitilip gerekli iş disiplini sağlanmalıdır
  • Bu makineleri kullanırken elektrik bağlantılarının uygunluğu düzenli olarak kontrol edilmeli, deforme olmuş kablolar kesinlikle kullanılmamalıdır.