1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Telekomünikasyon sektöründe, baz istasyonlarında çalışan kişilerin alması gerekli önlemler nelerdir?

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve basra tarafından 1 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. basra İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Merhaba Arkadaşlar;
  Sizlere bir konu hakkında danışmak istiyorum. Telekomünikasyon sektöründe, baz istasyonlarında çalışan kişilerin elektrik güvenliği açısından almaları gerekli önlemler yada dikkat etmesi gereken noktaları nelerdir? (teknik açıdan) teşekkürler..
 2. Onur Umur Emektar Üye

  • Emektar Üye
  Sertifika Numarası:
  48078
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TEİAŞ
  İletişim ile ilgili tesislerde topraklama daha hassas bir şekidle yapılmalıdır. Ama bunun nedeni iş güvenliği değil de cihazların düzgün çalışmasıdır. Baz istasyonlarında yüksekte çalışma var. Elektrik ile ilgili bina tesisastında alınan önlemlerden farklı bir önlem gelmiyor aklıma
 3. Doruk YAVAŞ İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  9108
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Beta Elektrik
  Tabii ki bir de kaçak akım rölelerinin doğru seçilmiş olması önemlidir. Hemen hemen her elektrikli tesislerde olduğu gibi. Dikkatinizi çekerim hemen hemen her dedim. Bazı durumlarda kaçak akım koruma rölesi (Artık akım anahtarı) kullanılmasına gerek yoktur.
 4. Onur Umur Emektar Üye

  • Emektar Üye
  Sertifika Numarası:
  48078
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TEİAŞ
  Topraklamalar yönetmeliğinde iletişim tesisleri için verilen kaçak akım sınır değerleri genel olarak daha düşüktür diyebiliriz. Bunun da sebebi güvenlikten ziyade cihazların çalışmasıdır.

  Topraklamanın çok çok iyi olması durumunda tehlikeli gerilim oluştuğunda sigortayı açtıracak akım oluştuğundan, bu durumlarda kaçak akım rölelerine gerek yoktur demiştik diğer konularda
 5. Doruk YAVAŞ İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  9108
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Beta Elektrik
  Topraklama yönetmeliği TT topraklama sistemlerinde kaçak akım rölesi kullanılmasını zorunlu tutar. Topraklamanın ne kadar iyi olduğuna bakılmaz. Bir binanın çatısındaki baz istasyonunun topraklaması TN-S olamayacağına göre, kaçak akım rölesi kullanılması zorunludur. Dağ başındaki baz istasyonları genelde kendi trafoları ile çalışırlar. Buranın dizaynını yapan mühendis TN-S üzerinden çalışmış ise pek tabii ki de kaçak akım rölesi kullanılmadan şalterle koruma yapılabilir ama orada da çevrim empedansı değerini çok çok düşük tutabilmek toprak özgül direncinin bu tür bölgelerde yüksek olmasından dolayı nerede imkansızdır. Yani siz iyisi mi hiç düşünmeden Kaçak akım rölesini kullanın :)
 6. Onur Umur Emektar Üye

  • Emektar Üye
  Sertifika Numarası:
  48078
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TEİAŞ
  Topraklar yönetmeliğinde böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır. TT sistemleri ile ilgili yazılanlar:

  "Madde-8-a-4-iv)
  TT sistemlerinde, aşağıdaki düzenlerin kullanılması kabul edilir:
  -Artık akım koruma düzenleri,
  -Aşırı akım koruma düzenleri.
  Not 1: Aşırı akım koruma düzenleri, sadece RA‘nın çok düşük değerlerinin varlığında TT sistemlerinde dolaylı temasa karşı koruma için uygulanabilir."

  Yani dün yazdığımız şeylerin teknik açıklamasıdır. Ancak pratikte RA çok düşürlemediği için, kaçak akım rölesi kullanmak orunlu hale gelmektedir. Ayrıca TN-S sistemde kaçak akım rölesi kullanılamaz diyemeyiz..TN-c sistemde kullanılması mümkün değildir diyebiliriz..