1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Teleskopik forklift ucuna takılan man-basket

Konusu 'İş Ekipmanlarında Emniyet' forumundadır ve Engin Yazgan tarafından 31 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

 1. Engin Yazgan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Çalıştığım sahada teleskopik forklift kullanılmakta. Yüksekte çalışma için ucuna Man-basket takıyoruz. Bu man-basket aparatı içinde ayrıca kontrol raporu tutuluyor mu? Forklift sahibi forkliftin kontrol raporu onun içinde geçerli dedi.
 2. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  teleskopik forklift için bu bir ataşmandır,öncelikle orijinal mi man-basket ,orijinal değilse man-basket i forklift üreticisi onaylıyor mu,üretici tavsiyeleri neler ürünün kullanım kılavuzlarına bakılmalı,forklift in orijinal ataşmanı değilse ayrı bir form açılabilir
  Birde forkliftin devrilme gibi risklere karşı kaldırma açı ve mesafe grafiği (çalışma grafiği )(hangi açıda hangi mesafelerde çalışılabilir) olmalı ,takacağınız man-basket ve üzerindeki çalışan ağırlığı(malzeme olacaksa onunda ağırlığı dahil) ve çalışma yüksekliği-açısı-uzaklığı bu diyagrama uygun olmalıdır.Ayrıca forkliftin üzerinde insan varken ileri geri hareketi çok tehlikeli.Hiç bir ekipman amacı dışında kullanılmamalı
  İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği*
  3. Yük kaldırmada kullanılan iş ekipmanı ile ilgili hükümler

  3.1. Genel hususlar
  3.1.1. Yük kaldırmak için tasarlanmış seyyar veya sökülüp-takılabilir iş ekipmanlarının zemin özellikleri de dikkate alınarak öngörülen bütün kullanım şartlarında sağlam ve kararlı bir şekilde kullanılması sağlanacaktır.
  3.1.2. İnsanların kaldırılmasında sadece bu amaç için sağlanan iş ekipmanı ve aksesuarları kullanılacaktır.
  İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinin 5 inci maddesindeki hükümler saklı kalmak kaydıyla olağanüstü veya acil olan istisnai durumlarda insanları kaldırmak amacıyla yapılmamış iş ekipmanı, gerekli önlemleri almak ve gözetim altında olmak şartıyla insanların kaldırılmasında kullanılabilir.
  upload_2016-9-5_14-16-57.png
 3. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  fem standardı

  Ekli Dosyalar:

 4. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  Dediğiniz konuyu hı-up larda bizde yaşıyoruz. Bazı hı-up lar üretimde takıp çıkarılabilen sepeti ile üretiliyor ve periyodik kontrol raporunda zaten sepet içinde belirtilen bir bölümü var.
  Bazı hı-up lara işverenler kendi ayrı sepet alarak takıyorlar. O zamanda uygun sepet alınır ve periyodik kontrolü ayrıca yaptırılırsa kullandırıyoruz.
 5. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  insan taşıma sepeti ile ilgili kontrol kriterlerini içinde içeren vinç periyodik muayene formu örneği görmedim örnek varsa paylaşırmısınız?