1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

"temel iş sağlığı ve güvenliği eğitimi" diye bir kavram bulunmaktamıdır?

Konusu 'İşletmelerde Eğitim ve İletişim' forumundadır ve kadir serkan tarafından 5 Kasım 2014 başlatılmıştır.

  1. kadir serkan İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhabalar

    Temel iş güvenliği eğitim süresinin ideali kaç saattir.
    Ben 8 saat gösteriyorum ama mantığım bir türlü kabul etmiyor. Birde bu temel isg eğitimi süresi, yıllık almaları zorunlu olan eğitim süresine dahilmiydi?

    Birde işe başladıktan sonra veriyorum eğitimi bazen 1 ay sonra olabiliyor. Olası bir denetimde sorun yaşama durumum nedir?

    Fikir ve Tavsiyelerinize ihtiyacım var.
  2. menot İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve bağlı yönetmeliklerde "Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi" diye bir kavram bulunmamaktadır.

    Kanun'un 17. maddesinde geçen ifade şu şekildedir. "İşveren, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini almasını sağlar." 15.05.2013/28648 tarih ve sayılı ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK'te belirtilen şartlarla verilmesi gereken eğitimin adı, Kanun'un ilgili maddesinde ve Yönetmelik adında yazıldığı biçimdedir.

    "ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN" işyeri tehlike sınıfına göre kaç saat verilmesi gerektiği ve kaç yılda bir tekrar edileceği yine ilgili yönetmelikte yazılıdır.
    Çalıştığınız işyerinin tehlike sınıfına göre kaç saat eğitim verilmesi zorunlu ise eğitimi o süre ile vermek ve belgelendirmek zorundasınız.

    Eğitim süreleri ve konuları

    MADDE 11 –(1) Çalışanlara verilecek eğitimler, çalışanların işe girişlerinde ve işin devamı süresince belirlenen periyotlar içinde;
    a) Az tehlikeli işyerleri için en az sekiz saat,
    b) Tehlikeli işyerleri için en az on iki saat,
    c) Çok tehlikeli işyerleri için en az on altı saat
    olarak her çalışan için düzenlenir.

    (2) Birinci fıkrada belirtilen eğitim sürelerinin Ek-1’de yer alan konulara göre dağıtımında işyerinde yürütülen faaliyetler esas alınır.

    (3) Eğitim sürelerinin bütün olarak değerlendirilmesi esas olmakla birlikte dört saat ve katlarışeklinde işyerindeki vardiya ve benzeri iş programları da dikkate alınarak farklı zaman dilimlerinde de değerlendirilebilir.
  3. kadir serkan İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Evet yönetmelikte yer almıyor ama adı öyle kalmış olduğu için bende bu tabiri kullanıyorum.

    Yönetmeliği bir çok kez yorumlamaya çalıştım ama içime sinmediği için zaten burada tecrübeli arkdaşlara sormak istedim