1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Temel iş sağlığı ve güvenliği eğitimi

Konusu 'İşletmelerde Eğitim ve İletişim' forumundadır ve Nil Gün tarafından 28 Nisan 2015 başlatılmıştır.

1. Nil Gün İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    28762
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar,
    Tehlikeli sınıfta bulunan iş yerimizde, çalışanlarımıza şu an için (1 sene içinde) 4 saatlik eğitimlerini tamamladık. Kalan 8 saatlik eğitimleri bu sene içinde tamamlarsak bir sorun olur mu? Bu arada çalıştığımız OSGB ' de değişti.
    Teşekkürler şimdiden herkese.
  2. Ersin ÇINAR İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    59383
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tehlikeli sektörde , 2 sene içinde çalışana 12 saatlik eğitim verilmesi gereklidir.
    Fakat bu eğitimler çalışma alanına göre hazırlanmış olmalıdır.
    Ayrıca eğitimleri biran önce vermeniz sizin için iyi olur.
    Ama kaza olmazsa bir sorun da olacağını düşünmüyorum...
  3. Nil Gün İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    28762
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Teşekkür ederim Ersin Bey.
  4. Mustafa Gölge İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Az tehlikeli iş yerlerinde 3 yılda bir kişi başı 8 saatlik verilecek eğitimi yıllık eğitim planında nasıl göstermeliyiz? Bunu yıl bazında yaklaşık 3 saatlik dilimler halinde 12 aylık eğitim planına mı böleceğiz?
  5. Ersin ÇINAR İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    59383
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Rica ederim ,
    Bende tehlikeli sektörde çalışmaktayım .
    Umarım yardımcı olabilmişimdir.
  6. Ersin ÇINAR İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    59383
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Musta Bey ;
    Yıllık eğitim planınızı ;
    isterseniz 1 yıl içinde çalışan kişi başı için 8 saat verin ve 3 yıl boyunca tekrarlayın , 3 yılda 24 saat eder.
    isterseniz 3 yıl için , her yıl eğitim planınıza bunu kişi başı için 3 saatlik olarak ekleyin , 3 yılda 9 saat eder.
    Anlayacağınız size ve işvereninize kalmış bir durum.( Az tehlikeli için ; kişi başına verilmesi gereken eğitim , 3 yılda en az 8 saat olmalıdır. )
  7. Mustafa Gölge İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Teşekkür ederim Ersin Bey.
  8. Eda BİLGİN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    126568
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    DAP
    Eğitim saatleri 4 saatten az olamaz ibaresi de unutulmamalı.
  9. Mustafa Gölge İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Doğru söylüyorsunuz Eda Hanım yönetmelikte 4 ve 4'ün katları şeklinde belirtiliyor.
  10. Ersin ÇINAR İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    59383
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Eda Hanım haklısınız.
    Mustafa Bey , işinize yarar umarım.

Eğitim programlarının hazırlanması

MADDE 10 – (1) İşveren, yıl içinde düzenlenecek eğitim faaliyetlerini gösteren yıllık eğitim programının hazırlanmasını sağlar ve onaylar.

(2) Eğitim programlarının hazırlanmasında çalışanların veya temsilcilerinin görüşleri alınır.

(3) İşe yeni alımlarda veya değişen şartlara göre yeni risklerin ortaya çıkması durumunda yıllık eğitim programlarına ilave yapılır.

(4) İlgili mevzuatın değişmesi veya çalışma şartlarına bağlı olarak yeni risklerin ortaya çıkması halinde yıllık eğitim programına bağlı kalmaksızın çalışanların uygun eğitim almaları sağlanır.

(5) Yıllık eğitim programında, verilecek eğitimlerin konusu, hangi tarihlerde düzenleneceği, eğitimin süresi, eğitime kimlerin katılacağı, eğitimin hedefi ve amacı hususlarına yer verilir.
    Eğitim süreleri ve konuları

MADDE 11 – (1) Çalışanlara verilecek eğitimler, çalışanların işe girişlerinde ve işin devamı süresince belirlenen periyotlar içinde;

a) Az tehlikeli işyerleri için en az sekiz saat,

b) Tehlikeli işyerleri için en az on iki saat,

c) Çok tehlikeli işyerleri için en az on altı saat

olarak her çalışan için düzenlenir.

(2) Birinci fıkrada belirtilen eğitim sürelerinin Ek-1’de yer alan konulara göre dağıtımında işyerinde yürütülen faaliyetler esas alınır.

(3) Eğitim sürelerinin bütün olarak değerlendirilmesi esas olmakla birlikte dört
  11. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80759
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vakıf Üniversitesi
    Yönetmelikte Madde 11 - (3) Eğitim sürelerinin bütün olarak değerlendirilmesi esas olmakla birlikte dört saat ve katları şeklinde işyerindeki vardiya ve benzeri iş programları da dikkate alınarak farklı zaman dilimlerinde de değerlendirilebilir. " diye yazıyor.

".......... dikkate alınarak farklı zaman dilimlerinde de değerlendirilebilir." demekle az tehlikeli işyerlerinde her yıl 3 + 3 + 3 saatlik veya 3 + 5 saatlik eğitim vermenin de mümkün olduğunu söylüyor gibi geldi. Az tehlikeli işyerlerinde her yıl 3'er saat eğitim vermek ideal bir seçenek.

Özellikle denetimden geçen firmada görev yapan arkadaşlar varsa, bu konuda denetimcilerin az tehlikeli işyerlerinde 4 + 4 veya 3 + 3 + 3 saatlik eğitim konusundaki görüşlerini paylaşmaları mümkün mü?

Teşekkürler.
  12. Mustafa Gölge İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Cumhur Bey,
    Ben aslında yönetmelikte açıklananı şu şekliyle yorumluyorum. Eğitim sürelerinin bütün olarak değerlendirilmesi esastır ama işletme içerisindeki çalışma şekli veya farklı uygulamalardan dolayı bu mümkün değil ise 4 ve 4' ün katları olacak şekilde belirtilen tehlike sınıfına göre farklı zaman dilimlerinde de değerlendirilebilir. Bana göre farklı zaman dilimleriyle anlatılmak istenen bu eğitimi bütün olarak veremiyorsak 4 ve 4'ün katlarına bölerek işletmeye en uygun zaman dilimini tespit edebileceğimizdir.
  13. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80759
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vakıf Üniversitesi
    Mustafa Bey,

Az tehlikeli yerler genelde ofis ortamı ağırlıklı işyerleridir. Bu işyerlerinde 4 + 4 eğitim vermekte sorun olmaz. Ancak, çalışanların konuya olan ilgilerinin azaltılmaması için 3 + 3 + 3 veya 3 + 3 + 2 saatlik eğitim olarak her yıla yaymak ideal bir seçim. Bu konuda denetime gelen müfettişlerin beklentileri önem kazanıyor. Bu nedenle denetimden geçen firmalarda görev yapan arkadaşlar, müfettişlerin beklentilerini paylaşırsa doğru sonuca daha kolay ulaşırız.
  14. Mustafa Gölge İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Evet. Eğer bu şekilde denetim geçirmiş olanlar var ise konuyu paylaşınca yorum sıkıntısı da ortadan kalkacak. Bu şekliyle mümkün oluyorsa aslında daha iyi bir seçenek olarak gözüküyor. ilginize teşekkür ederim.
  15. Tuğba Çivioğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhaba,
    bu eğitimlerde neler olmalı ? elinde örnek bir eğitim sunumu olan paylaşabilir mi
  16. Ersin ÇINAR İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    59383
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  17. Oğuzhan Uyvar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    25 Mayıs 2015 - 6645 Sayılı Torba Kanun'la İSG, İş ve Sosyal Güvenlik Kanunlarında Yapılan Önemli Değişiklikler Eğitimi (Lebib Yalkın)

Kanun içeriğindeki son değişikliklerle ilgili bilgi kazanmak isterseniz, eğitimimize katılabilirsiniz.

• Prof. Dr. Nurşen Caniklioğlu
      • 27 Mayıs 2015
        13:00 - 17:00
      • İstanbul Üniversitesi Baltalimanı Sosyal Tesisleri / Baltalimanı Mah. Baltalimanı Hisar Cad. No:58 (Baltalimanı Kemik Hastanesi bitişiği) / Sarıyer
    Eğitimin Kapsamı
    6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda Yapılan Değişiklikler
    • İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanlarının sorumluluklarında ortaya çıkacak değişiklikler
    • İşyeri hekimi ve özellikle iş güvenliği uzmanının cezai sorumluluğu ve Torba Kanun
    • İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının güvencesi-kapsamı
    • İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının bildirim yükümlülüğünün kapsamı
    • İşin durdurulması sebebine ilişkin değişiklik
    • İş kazası ve ihalelerden yasaklanma ilişkisi
    • İdari para cezalarında yapılan değişiklikler (işyerinin büyüklüğü ile bağlantısı)
    • İş güvenliği uzmanlığı sertifikası ve çalıştırma yükümlülüğüne ilişkin değişiklik
    • Maden işyerlerinde sığınma odalarına ilişkin düzenleme
    • Çalışanlar İSG kurallarına uymaması halinde işten çıkarılabilecekler mi? Torba Kanunda bu konuda bir düzenleme yapılmaması önemli mi?

Eğitim detayları ve kayıt için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

http://www.lebibyalkin.com.tr/mevzu...inda-getirdigi-onemli-yenilikler-egitimi.html
  18. Oğuzhan Uyvar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    27 Mayıs 2015 - 6645 Sayılı Torba Kanun'la İSG, İş ve Sosyal Güvenlik Kanunlarında Yapılan Önemli Değişiklikler Eğitimi (Lebib Yalkın)

Kanun içeriğindeki son değişikliklerle ilgili bilgi kazanmak isterseniz, eğitimimize katılabilirsiniz.

Prof. Dr. Nurşen Caniklioğlu
    27 Mayıs 2015
    İstanbul Üniversitesi Baltalimanı Sosyal Tesisleri / Baltalimanı Mah. Baltalimanı Hisar Cad. No:58 (Baltalimanı Kemik Hastanesi bitişiği) / Sarıyer
    Eğitimin Kapsamı
    • İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanlarının sorumluluklarında ortaya çıkacak değişiklikler
    • İşyeri hekimi ve özellikle iş güvenliği uzmanının cezai sorumluluğu ve Torba Kanun
    • İdari para cezalarında yapılan değişiklikler (işyerinin büyüklüğü ile bağlantısı)
    • İş güvenliği uzmanlığı sertifikası ve çalıştırma yükümlülüğüne ilişkin değişiklik
    • Çalışanlar İSG kurallarına uymaması halinde işten çıkarılabilecekler mi? Torba Kanunda bu konuda bir düzenleme yapılmaması önemli mi?

http://www.lebibyalkin.com.tr/mevzu...inda-getirdigi-onemli-yenilikler-egitimi.html
  19. Oğuzhan Uyvar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    27 Mayıs 2015 - 6645 Sayılı Torba Kanun'la İSG, İş ve Sosyal Güvenlik Kanunlarında Yapılan Önemli Değişiklikler Eğitimi (Lebib Yalkın)

• Prof. Dr. Nurşen Caniklioğlu
      • 27 Mayıs 2015
      • İstanbul Üniversitesi Baltalimanı Sosyal Tesisleri / Baltalimanı Mah. Baltalimanı Hisar Cad. No:58 (Baltalimanı Kemik Hastanesi bitişiği) / Sarıyer
    Eğitimin Kapsamı