1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Temel isg eğitimi süreleri

Konusu 'İşletmelerde Eğitim ve İletişim' forumundadır ve Onur Umur tarafından 1 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

1. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Değerli arkadaşlar,

Çok tehlikeli bir işyerinde tehlikeli işlerle hiç alakası olmayan muhasebe,satın alma, idari işler sorumlulularının alması gereken temel İSG eğitiminin süresi ve periyodu nedir? Yönetmelik sadece işyerleri için süre belirlemiş ama ana iş kolu ile alakası olmayanların çok tehlikeli iş yapıyormuş gibi fazladan eğitim görmesi mevzuatın ruhuna aykırı saçma bir durum olmaz mı?
  2. Mustafa bozye İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sektör isg
    Eğitim konusu, işyeri sahibi bir eğitim planı çıkartsın, atıyorum 3 ay sonra yapılacak diye imzalasın dursun o. Üç ay sonra o gün gidersiniz 8 saati verdim sınav yaptık bitti diye belge de düzenlersiniz. Osgb ne yapıyor sanıyorsunuz? Hoş oradaki eğitimin tamamını uzman verebilir mi? Yönetmelik iş olsun diye yapılmış, ayrıca ilkyardım eğiticisi olsanız bile eğitim kurumu dışında işyerinde veremezsiniz. Bu yönetmelikleri kimler hazırlıyorsa bir şeyden anlamadıkları gayet açık. 8 saat neyin eğitimi nerede verilecek? Tutmuş bir de dörder saatlik bölümler olabilir' demişler. İyice cılkını çıkarttılar bu işin.

Mevcut mevzuat her yönüyle sakat ki, diğer sağlık personeli diye bir şey çıkardılar osgb rant sağlasın diye. Az tehlikeli sınıftaki işyerlerinin uzman ve hekim çalışma zorunluluğunu erteledirler ama diğer sağlık personelini eklemeyi unuttular bu tehire. (Diğer sağlık personeli neye yarar kendileri de bilmiyor) . Tam zamanlı hekimin bu personele ihtiyacı varken tam tersini yazmışlar, az tehlikeli 50 altı çalışanın olduğu yerde hekim ne yapar ki bir de sağlık personeli istiyorlar. Bence yasanın adını tamamen değiştirip osgb yasası yapsınlar.
  3. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Eğer çalışılan saha çok tehlikeli sınıftaysa bu arkadaşların (muhasebe, satın alma vb.) çalışma sahasında kaza geçirme olasılığı durumunda olay nasıl değerlendirilir sizce ?
  4. Abdi TURAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43005
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel sektör / Bakım Müdürü
    NACE kodları işyerlerinin yaptıkları işe göre ( farklı tehlike sınıflarında iş yapmaları durumunda ) en tehlikeli durum göz önüne alınarak verilir. Bu kodlarda işyerinin Az Tehlikeli / Tehlikeli / Çok Tehlikeli Sınıf İşyeri olduğunu belirler.

Bu durumda kişiye değil genele bakılır ve uygulama yapılır. Her işyerinde muhasebe personeli vardır ama çalışan işletme içinde çok tehlikeli durumlarla iç içe çalışmaktadır.

Çok Tehlikeli sınıfta olan bir işyerine hizmet veren ve alt işveren olan yemek şirketi çok tehlikeli sınıf olan işyerinin sicil numarasına bağlı olarak alt sicil numarası aldığından yemek şirketi de çok tehlikeli sınıf olarak iş güvenliği uzmanından hizmet almak durumundadır.
  5. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    İşyeri nace kodu en tehlikeli durum gözünene alınarak değil yapılan " asıl iş "e göre belirleniyor.
  6. beltivri İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Abdi bey hastanemiz de hizmet veren temizlik firmasının isg uzmanı 8 saat eğitim verdi...adamın söylediği yıllık eğitimler daha doğrusu az tehlikeli sınıfta olan temizlik firması na 3 yıllık eğitm olan 8 saate verilicek miş...ben de anlamadım bu karışıklığı....çalışan başı ayrılan süre aylık 6 dakika mı 12 dakika mı olucak...?
  7. bence yanlış yapıyorlar. Hastane Çok tehlike sınıfta yer alıyorken sen temizlik personelini nasıl az tehlikeli diyebilirsin????
  8. Abdi TURAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43005
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Ersin bey asıl işverenden bahsetmiyorum, alt işverenin durumundan bahsediyorum ...
  9. Hande Günal Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    25833
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba ben tam zamanlı olarak bir özel güvenlik firmasında çalışıyorum, hizmet verdiğimiz işyeri az tehlikeli sınıfta yer alıyor ancak özel güvenlik işi tehlikeli sınıfa giriyor ben şimdiye kadar tehlikeli sınıf işyeri için belirtilen süreleri baz aldım, eğer altişverenin hizmet verdiği işyerinin tehlike grubuna göre uygulama yapılması gerekiyorsa o halde firmam çok tehlikeli sınıf işyerine hizmet verdiğinde şirketimin birde B yada A sınıfı uzman alması mı gerekecek ?
  10. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Eğer bu çalışanların durumu için açılmış ayrı bir SGK dosyası yoksa yani ayda 12 dk üzerinden süre hesabı yapılıyorsa ayıramazsınız.
  11. Mustafa bozye İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sektör isg
    Hastane prosedürü şöyledir: orada görev alan herkes çok tehlikeli sınıf eğitim sürelerine tabi olacaktır. En büyük özel hastaneler grubundan birindeki denetimde birebir gördüğüm ve istenen şey budur.
  12. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    olması gerekende o zaten. bilgilendirme için teşekkürler
  13. Hande Günal Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    25833
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Peki bu bahsedilen durum sadece hastaneler için mi geçerli?
  14. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Değerli arakdaşlar ben resmi kurumda çalışıyorum.. Duyurularla yazışma yapıyoruz. Herşey resmi. O yüzden 4 saat eğitim ver 16 saat göster muhabbetinde çok sıkıntı var.. Ayrıca Orkun Bey sahya çıkarsa diye yazmış..Bizde bahsettiğim birimlerin sahaya çıkma şansı yok, fabrika değil bizim işyeri.EKAT tesisi fenselerle çevrili öyle herkes giremez. 16 saat muhasebeciye İSG eğitimi ver..Şalt sahasına çıkana da 16 saat ver saçmalık.. 16 saat muhasebeciye ders anlatmak çok gereksiz..Ama boıynumuz kııldan ince..Saçmalık da olsa mevzuatı uygulamak zorunda olacağız..
  15. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Onur bey ben tersane sektöründeyim takdir edersiniz ki en tehlikeli iş alanı. Mevzuatın saçmalığından değil uygulamasından bahsettim mesajımda. biz burada yemekhane personeline de, muhasebeciye de, kaynak ustasına da hatta az tehlikeli sınıfta yer alan tedarikçi firma personellerine de aynı eğitimleri veriyoruz. Çünkü bakanlık diyor ki siz çok tehlikeli sınıftasınız ve sahanızda çalışan tüm personeller bu sınıfta işlem görür. Tabi ne kadar mantıklı tartışılır.
  16. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    TErshanede mantıklı olduğu muhakkak..Zira özel sektörde fabrika veya iş alanına idari personel giriyor çıkıyor...Bizde ise zerre alakaları yok..Allah size koalylık versin, sırat köprüsünde çalışıyorsunuz resmen..Tershane çok zor..
  17. Abdi TURAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43005
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Tehlikeli sınıfta olan bir iş yerinde görev yapan az tehlikeli sınıftan bir işverenin NACE kodu asıl işveren üzerinden verildiği için orada tehlikeli sınıf olarak değerlendirilmelidir.
  18. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    işleyiş o şekilde zaten sayın Abdi turan. bizim iş yerinde çok çeşitli alt yüklenici ve tedarikçimiz var. hepsi bu şekilde