1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Teminatımız!

Konusu 'Serbest Kürsü' forumundadır ve Özkan Bozkurt tarafından 25 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    A sınıfı uzmanlar ve zihniyetlerin basiretsizlikleri nedeniyle tüm uzmanların başına musallat ettikleri dertlerden sadece biri olan “çok tehlikeli işyerlerinde C sınıfı uzman” görevlendirilmesi konusuda dahil olmak üzere kökten bir çözüm istiyorsak sorunlara kaynak olan bataklık ve su taşıyan kaynaklar kurutulmalıdır.

“Söz ve özlerdeki bu çarpıklığı pekiştirmek için A sınıfı uzmanların artık akıl almaz boyutlara ulaşmış onlarca uygulamasını, sözde teminatlarını, sahte günlük söylemlerini uzun uzadıya sıralamakta eleştirmekte mümkündür.

Şimdi soralım, A sınıfı uzmanlar; Tüm uzmanların geleceği için teminat olabilecek ehliyete, samimiyete, ciddiyete, öngörüye, gerçekçiliğe ve onura sahipmidir?

Eğer bu nitelikleri taşıyorlarsa;
    - İşin boyutlarının ne denli büyük ve tehlikeli olduğunu göstermek için örnek olarak ele aldığımız “şantiyelerde C sınıfı uzmanların çalıştırılması”nda parmak izleri neden vardır?

- Neden; özüne, iş sağlığı ve güvenliği etik ilkelerine değilde, işverene dayanma, yamanmaya çalışmaktadırlar?

- Eğer “bu gemi yürümez, batmaktadır, tek kurtuluşda bu yollardır” diye bir umutsuzluğa teslim olmuşlarsa; neden kaptan köşkünü işgal etmiş, kapılarıda kilitlemiş hala orda oturmaktadırlar?

-Neden tüm iş güvenliği uzmanlarını kendi basiretsizliklerine ortak olmaya mahkum ediyorlar?
    Türkiyede ki iş güvenliği sorunlarını bir kenara bırakıp, her ne olursa olsun “paranın ve işverenin” ardına düşmek, buna alet olmak değilde nedir?

Renkli iş sözleşmelerine sahne olan şantiyelerde "aldatılan, acıyı çekecek olan" sonuç itibariyle... "para" için sahte sözleşmeler ile –hangi taraf baskın çıkarsa çıksın- “gerçek gündemiyle maddi manevi her türlü bedeli ödeyecek” olan yine C sınıfı iş güvenliği uzmanları olacaktır. A sınıfı uzmanların iş güvenliği adına üretebilecekleri hiçbir değer yoktur. Küresel sistemin sıradan bir dişlisinden öte hiçbir şey değillerdir! Ağızlarından farklı sözler çıksada uygulama aşamasında böyle olmadığı defalarca kanıtlanmıştır.

İş sağlığı ve güvenliği etik ilkelerinin teminatı olmayacakları gibi, çalışanların ve iş güvenliği uzmanları birliğinin teminatıda olamazlar. Çünkü doğrudan iş kazalarına ve iş güvenliği uzmanlarının toplumsal varlığına yönelik her türlü olumsuz uygulamaya birlikte yada ayrı ayrı farklı dönemlerde defalarca imza atmışlardır. Sabıka dosyaları oldukça kabarık, suçları sabittir.

Özetle; içinde bulunduğumuz Türkiyedeki iş güvenliği sorunlarının temelinde işte bu zihniyet vardır.
    Eğer hala; boğazımıza kadar battığımız sorunlarda bu zihniyetin hiçbir payı olmadığına, onların bizi ve iş güvenliğini düze çıkartabileceğine inanıyorsak; “sahte ıslak imza ile çok tehlikeli şantiyelerde C sınıfı uzman kullanmalarını” memnuniyetle karşılayalım. “Vicdan ve onurumuzu bir kenara bırakıp, şikayet etmeden, neye mahkum ederlerse ona razı gelmeliyiz.”

Son Söz
    Eğer bir dernek kurulacaksa/kurulmuşsa –hatta bazı görüş sahiplerine göre oda bile açılacaksa- sahte değerler uğruna, kayıkçı kavgası yapan, iki yüzlü, küresel kukla olmuş A sınıfı uzmanlar ve basiretsiz zihniyetleri için değil, doğrudan doğruya bize ait olan egemenliği kendi ellerimize almak için yapılmalıdır. İş Güvenliği Uzmanlarının oluşturacağı ve oluşturduğu sivil toplum örgütleri aynı zamanda kendi teminatları ve güvenceleri olacaktır.

Hiç kimsenin; iş güvenliği uzmanlarının vicdan ve onur sahibi olduklarından süphesi olmasın!
    KAÇARAK ÖZGÜR OLUNMAZ BİZE KATILIN!
    Not: Sözlerim onuruyla görev yapan A sınıfı uzmanlara değil, yukarıda belirttiğimiz hususlar ile mesleki etik ilkeleri hiçe sayanlaradır.
  2. müslüm İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ne yaparsak kendi kendimize yapıyoruz zaten......
  3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Dusunceyi paylasiyorum...ben o dediginiz not kismindaki a sinifina raslamadim
  4. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi

burada da A sınıfı olsa aynı şeyi yapacak arkadaşlar çoktur diye düşünüyorum
  5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Dinozar devri bitti..memlekete hizmet devri basladi..a siniflar seviyeleri c lerden daha dusuk...korkmayin
  6. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi

altına sadece imza atılır
  7. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Teminatımız ve Güvencemiz kurulacak bir dernek yada var olan dernekler kapsamında örgütlenmemizden geçmektedir. Kimse kimseye durduk yerde hak vermez. İnsanlık tarihinde böyle bir şey görülmüşmüdür?

Unutmayalık, dikkat edelim;

Haklar, ilim olsun diye münakaşa ile tartışma ve münazara ile verilmez.

Haklar, güçle, kuvvetle, kudretle ve zorla alınır.
  8. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sizlere şirketimizde çalışan ve 10 000 TL maaş alan bir A sınıfı uzmanımızın 1 gününü anlatmak istiyorum. Sabah işe gelir arabasını parkeder sonra sigarasını yakar içeri girer öğlene kadar yürür yürür yürür sadece yürür öğlen yemek yer öğleden sonra saat 2 ye kadar kaybolur, çalıştığımız şirketten birisi baretsiz adam var dedi mi av köpeği gibi eline telsiz alıp koşar (en iyi yaptığı şey bu çünkü yapabildiği başka bir şey yok) sonra görevin verdiği zevkle yeni bir sigara sarar ve yakar ve saatin 5 olmasını bekler...
    Bir ara bu adamla kapıştım ve beni şirkete şikayet etti. Mevzuyu yazıyorum. Ana şirket bir elektrik check listesi bulmuş ve bu adama vermiş al bunu git enerji odalarına bunu kontrol et diye. Enerji odaları içlerinden 3000-5000 volt geçen kablolar.. Ve bu adam geldi bu listeyi bana verdi git kontrol et dedi. Ben de yetkili bir elektrikçi bul bir de nezaretçi bul yanıma gidelim bakalım dedim olmaz öyle şey acil istiyolar dedi. Bir check liste baktım bir bu adama baktım bir telsize baktım kafasına vurmamak için 15 saniye düşündüm sonra gittim tenhada kafama göre doldurdum adını sanını bilmediğim içeriğinden hiç bir şey anlamadığım check listin altına imzamı attım ve teslim ettim. Bu arada bir kaç laf soktum gitti şikayet etti falan filan... Allahtan bu imzalarla ilgili başıma bir sıkıntı gelmedi...
    Demek istediğim şudur Uzun yıllar devlette çalışmış ve bedava A sınıfı belgesi verilmiş, bırakın kanunu bilmeyi kanunun numarasından bir haber olan bu ve bunun gibi A PLUS uzmanlar piyasayı yerinden oynatırken Çalışma Bakanlığına ve Diyanet işlerine burdan birkaç soru sormak istiyorum
    1. sorum Çalışma Bakanlığına. Tehlikenin sınıfı olur mu ? Bir sınıf olacaksa bunun adı neden Risk sınıfı değil Olasılık denilen şey ne işe yarar ?
    2. sorum Diyanet İşlerine. Bir gün Az tehlikeli sınıfta olan bir yerde kaza geçirirsem sonu iyi bitmezse mezar taşıma C sınıfı tehlikeden öldü diye yazdırabilir miyim ve cenaze namazını 4 rekat yerine 2 rekat yapmamız mümkün mü (Az tehlikeli ya o yüzden )?
  9. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bu arada bu adamın uzmanlık yaptığı şantiyede 1 yıl içinde 3000 kaza 1 i ölümlü 5-6 sı uzun ameliyatlar sonucu hayata tutundu 8-10 kişi de kırık çıkıklı ameliyatlar geri kalanlar ise pansuman sargı bezi vs.. vs.. halloldu
  10. müslüm İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hala çalışıyormu bu adam yaa
  11. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Hemde kurt gibi çalışıyo akşama kadar sigara sarıyo :D yeni bir inşaata girdiler hatta :)
  12. Ozan Değirmenci İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    herkese merhaba 20-30 kişilik bir inşaat şantiyesi c sınıfı uzman arıyor ve ben gidip kendileriyle görüştüm.buranın çok tehlikeli olduğunu c sınıfının yasal olarak çalışamayacağını söyledim.konuyu bildiğim için dedimki danışman firmadan gelen a sınıfının işlerini yapacağım ama imzayı o atacak yani resmiyette ben bu işyerinde uzman olarak gözükmeyeceğim değil mi?kendisi onayladı.yani noter onaylı defteri hergün ben yazacağım,gerekli isg kurallarını eğiimlerini evrak takiplerini vs.vs ben yapacağım ama a sınıfı uzman gelip deftere imza atacak ve ayda bir uğrayıp durumu kontrol edecek.bir çok şantiyede işler bu şekilde gidiyor.bunu bakanlıkta biliyor.benim de işe biryerden başlamam lazım.bu şekilde bakanlıkla bir sözleşme yapmadan bir nevi gayri resmi olarak orada çalışsam herhangi bir sıkıntı yaşar mıyım?konuya vakıf uzmanlardan acil cevap bekliyorum.
  13. Kemal Erdal Çelen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Asi Körfez yapı Denetim Hizmetleri Ltd. Şti.
    Bu işyerinde yaptığın sözleşme bakanlıkça onaylandı mı? Aksi takdirde bu süreç ileride İSG uzmanlığı sürenden sayılmayacak aklınızda bulunsun!......
  14. Ozan Değirmenci İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    işyeriyle iş güvenliği uzmanı olarak sözleşme yapmayacağım zaten.ama şantiyeye danışmanlık yapan a sınıfı uzmanın osgb sınde uzman olarak gösterebilir gibi şeyler söledi.zaten şantiyeyle sözleşme yapmam gayriresmi bir haraket olur.
  15. buketdemir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    helal :) benim de rüyama giriyor işçilerin durumları :) bu kadar düşünmeye gerek yokmuş demek ki :utan:
  16. buketdemir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    helal :) benim de rüyama giriyor işçilerin durumları :) bu kadar düşünmeye gerek yokmuş demek ki :utan:
  17. Engin Kara İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    4971
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    SERBEST
    Hakikaten nasıl iş bu 3000 kaza ne demek 1'i ölümlü! 5-6 tane ameliyat 8-10 kırık çıkık. Tamam hadi buna inanayım ama ya 1 senede nasıl olur böyle bişey..Anıl Bey, kusura bakmayın ama pek inandırıcı gelmiyor. Bu 3000 kazanın tutanakları tek tek hazırlanmışmı yani nereden biliyorsunuz bu kadar kaza olduğunu?
  18. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    2000 aktif çalışan--- işe girip çıkan toplamda 5000 den fazla işçi. Bu kazaların içerisinde tabiki herşey var işçilerin uyuz salgınına yakalanması, ufak tefek yaralanmalar pansumanlar vs.. Düz hesap yapın revire gelen işçi sayısı günde 10-15 kişiden aşağı değil x 365 = Bence inandırıcı Tutanaklar tek tek hazırlanmadı bunlar protokol defteri kayıtlarıdır. Tek tek kaza kayıtları tutmadım tabiki küçük kazaları tutma gereği duymadım hatta bir ara taşeronlardan arkadaşlar da sürekli SGK ya kaza raporlarını gönderiyorlardı SGK bile yeter artık dedi göndermeyin demiş :)
  19. Engin Kara İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    4971
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    SERBEST
    Mantıklı ! Lafımı geri aldım:) Bu 15x365 örneği ok! Anıl Bey Saygılar şimdi inandırıcı oldu işte:)
  20. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    100 000 M2 3-4 katlı alan ve buradan sorumlu 2 kişi var birisi benim ne kadar bir şeyler yapmaya çalışsamda 2000 çalışan (bir de A sınıfı uzman var ama o Allahlık mevzuatın numarasından haberi yok) halimi sen düşün