1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Temizlik firmalarında isg hizmetini nasıl sağlanacak

Konusu 'Sektörel Tehlikeler ve Emniyet' forumundadır ve bahtunnazar tarafından 15 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. bahtunnazar İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  arkadaşlar bir tanıdığım kamuya ve özele temizlik hizmeti veren firma var. bu firma içinde birçok şirket var sigorta numaraları farklı farklı kamu binalarında da hizmet veriyorlar.bu firma isg hizmetini nasıl alacak kamuda 2014 girecek kanun kamuya hizmet verenlere nasıl olacak bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa
 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  kamu kendi içinde 2014 dür..özel temizlik firması nace koduna bakmak lazım...
 3. Ayhan71 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  NEKA İNŞAAT
  Ben bu konuda bakanlığı aradım bana cevap olarak çalıştığı yerin tehlike sınıfı geçerlidir dediler.
  Erkan bey bu konuda daha detaylı bilgi verirseniz sevinirim
 4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Temizlik firması profesyonel atama yapmalıdır 1 temmuza az kaldı...
 5. isghizmetadmin Manisa Temsilcisi

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Manisa
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Firma / Kurum:
  isghizmet
  örnek inşaata görevlendirilen personel çok tehlikeli çalışma grubuna ait egitimleri alacak. kanunda en sıkıntılı kısım zaten burası dış görevlendirilmeli çalışan personel. sonuçta işleyiş çalışma alanları üzerinden yapılmalı.
 6. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel
  Bakanlık sorularınızı yazılı yapın ve yazılı görüş isteyin,işyerinin tehlike sınıfı geçerlidir,hizmet verdiği firmaya ait isg eğitimleri ayrıca verilmelidir,diye düşünüyorum.
  Temizlik işleri normal şartlarda az tehlikeli sınıfta faaliyet gösterir,ancak kombine destek hizmetleri (atık toplama,destek hizmetleri vb.)vermesi durumunda sınıfı tehlikeli olarak değiştirilmelidir.
 7. isghizmetadmin Manisa Temsilcisi

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Manisa
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Firma / Kurum:
  isghizmet
  aynen öle normal şartlarda burada hizmet verebilmek için alt işverenin işverenin sgk numarasına bağlı bir sgk numarası almasıdır. işveren olarak bakıldığında iş saha teslim tutanağı yapması gerekir.
  ALT İŞVERENLERİN TESCİLİ
  5510 sayılı yasanın 11. maddesi 8. Fıkrasında, Alt işveren, asıl işverenin işyerinde çalıştırdığı sigortalıları, işverenle aralarında yaptıkları sözleşmenin ibrazı kaydıyla, Kurumdan alacağı özel bir numara ile asıl işverenin kayıtlı olduğu dosyadan bildirir.
  Sosyal sigorta işlemleri yönetmeliğinde(1), alt işverenin, mevzuattan doğan yükümlülüklerini asıl işverene ait işyeri sicil numarasına ilave olarak verilecek üç haneli alt işveren numarası ile asıl işverenin işyeri dosyası üzerinden yerine getireceği, alt işveren adına farklı bir işyeri dosyası açılmayacağı belirtilmiştir.
  Söz konusu yönetmelik ile alt işverenlere işyeri bildirgesi verme yükümlülüğü getirilmemiştir. Yönetmeliğin 29. Maddesi gereği, işverenden iş alan alt işverenler, kanundan doğan yükümlülükleri başlamadan önce, işyeri bildirgesi hariç, gerçek kişi alt işverenler yönünden kendilerinin, tüzel kişi alt işverenler yönünden ise tüzel kişiliği temsile yetkili kişilerin imza sirkülerini ve asıl işverenle yapmış olduğu sözleşmenin bir örneğini, SGK ya vererek tescil edilirler. Sözleşmede işe başlama tarihi bulunması gerekmektedir. İşe başlama tarihinin ibraz edilen sözleşmede bulunmaması durumunda asıl işverenin ve alt işverenin işe başlanacak tarihi Kuruma bildirmesi gerekmektedir. Alt işverene, asıl işveren sicil numarasına üç haneli bir kod eklenerek oluşan bir sicil numarası verilir. Alt işveren yükümlülüklerini asıl işverenin dosyası üzerinden kendine ait kodla yerine getirir.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 16 Haziran 2013 ---
  iş veren ve alt işverenin sorumlulukları içinde

  4857 sayılı iş kanununun 2. Maddesi 7. Fıkrasında, asıl işveren alt işveren ilişkisi tanımlanmıştır. Bu tanıma göre bir işverenden, işyerinde yürüttüğü mal veya hizmet üretimine ilişkin yardımcı işlerinde veya asıl işin bir bölümünde işletmenin ve işin gereği ile teknolojik nedenlerle uzmanlık gerektiren işlerde iş alan ve bu iş için görevlendirdiği işçilerini sadece bu işyerinde aldığı işte çalıştıran diğer işveren ile iş aldığı işveren arasında kurulan ilişkiye asıl işveren-alt işveren ilişkisi denir.
  Asıl işveren, işçilere karşı 5510 sayılı yasadan ve 6331 kanunundan doğan yükümlülüklerden alt işverenle birlikte sorumludur.
 8. Pınar okcu İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  temizlik personelleri için daha ayrıntılı bilgiyi nereden bulabilirim?