1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Temizlik personellerinin kimyasallarla çalışmasında ortaya çıkabilecek tehlikeler nelerdir?

Konusu 'Kimyasallar ile Çalışmada Emniyet' forumundadır ve yasemindemirbaş tarafından 17 Şubat 2014 başlatılmıştır.

 1. yasemindemirbaş İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Merhaba arkadaşlar, temizlik personellerinin kimyasallarla çalışmasında ortaya çıkabilecek tehlikeler nelerdir ? Kendimce birkaç veri var elimde sizlerden de bilgi alabilirsem sevinirim.Teşekkür ederim.
 2. Orhan Yılmaz(2) İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Ellerin tahriş olmasi
  Solundugunda ortaya çıkabilecek riskler
  Gözlerin yanmasi
  Kısacası kullanilan kimyasallar etiketli olmali. Uzerinde malzeme güvenlik bilgi formunun icerdigi bilgileri dikkate alarak güzel bir risk analizi ortaya koyabilirsiniz. Iyi çalışmalar
 3. yasemindemirbaş İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Teşekkür ederim, ekstra eklemek istediğiniz birşey olursa burdan takip ediyorum.
 4. Hasan Aydemir İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  93047
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Bence en büyük risklerden biri de bir kaç temizlik malzemesinin karıştırılması ve bunun neticesinde kimyasal tepkimeye girerek zehirleyici etki göstermesi. Örneğin; çamaşır suyu-tuz ruhu karışımı bir kaç kişinin ölümüne sebep olmuştu. Ölüme neden olmasa bile akciğerlere zarar verebilecek karışımlar meydana gelmesi mümkün. Bizim şirketimizdeki temizlikçi öyle bir karışım yapmıştı ki solunum güçlüğü çekildiğinden soyunma odasına girilemiyordu. MSDS bilgilerinde bu bilgiler yer almaz. Kısacası karıştırıldıklarında meydana gelecek tepkimeleri bilmiyorsak bile hiç bir şekilde karıştırılmaması için uyarıda bulunmamız gerekir.
 5. Merve Akgül İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  50743
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Merhaba,

  Hasan Bey'e yazmış oldukları doğrultusunda katılıyorum. Çalışmış olduğum şirkette bizlerde endüstriyel temizlik ürünleri üretim ve satışı yapmaktayız ve kullanıcılara bu ürünler ile ilgili işbaşı eğitimleri vermekteyiz. En çok karşılaştığımız risk kimyasalların birbirleri ile karıştırılması ve çalışan personelin bundan zarar görmesi. Hiç bir temizlik kimyasalı kendi orijinal ambalajları dışında özellikle gıda kapları içerisinde kullanılmamalı. Özellikle mutfak içerisinde kullanılan kimyasallar genellikle kokusuz olurlar bu nedenle bardak usulü çalışmalarda kimyasalın yanlışlıkla içilmesi ile çok sık karşılaşmaktayız. Ağır temizlik kimyasalları (Yağ Çözücü, Kireç Çözücü gibi) ile çalışırken eldiven, maske, önlük, çizme gibi ekipmanları mutlaka kullanmaları gerekiyor. Kimyasalların depolanması konusunda da sıkıntılar yaşanabilmekte, örneğin alkali ve asidik ürünlere dikkat etmek gerekiyor.
 6. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Kimyasalların kullanım talimatları da önemlidir. Çalışanların konstantrasyon oranlarını bilmesi gerekir örneğin 1 litrede 3 damla dökülmesi gereken kimyasal belki zararsızdır ama bizim insanımız fazla olsun daha iyi temizler diyeceği için 3 damla kesmeyecek ve zararlı etkilerine maruz kalacaktır. Bunu da yorumlayabilirsiniz.