1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Tenifer (tufftride) işlem alanı

Konusu 'Tehlike ve Riskleri Belirle' forumundadır ve munireacr tarafından 31 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. munireacr İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Arkadaşlar merhaba,

  Çalıştığım firmada Tenifer (Tuffride) işlemi gerçekleştirilmektedir.
  İşlem çelik malzeme üzerine yapışan diğer metallerin çelikten ayrılması için yapılmaktadır.
  570-580 derece Nitrasyon işlemi gerçekleştirilmektedir. Yapılan işlem için yeni bir alan inşaatı gerçekleştirilecektir. Bu süreçte olaya en başından müdahele edebilmek için, bu tür kimyasal işlem odalarının özelliklerinin nasıl olması gerektiği, yarı açık inşaa edilebilme durumu gibi bilgisi olan varsa paylaşabilir mi?

  Teşekkürler.
 2. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  - Ayrıştırma işlemi sırasında zehirli, tahriş edici veya zararlı gaz açığa çıkabilir.
  - Çıkan gazlar havayla belli oranlarda karışıp patlamaya sebep olabilir. Bu işlemin patlamaya dayanıklı bölmede gerçekleştirilmesi gerekir. Ayrıca patlamanın rahatlatılması yöntemi de kullanılabilir, yani bölmeyi çevreleyen duvarları sağlam malzemeden üretip tavanı hafif malzemeden üretmek. Böylece patlamada kopan fırlayan parçalar çevreye değil yukarı doğru fırlasın ki insanlara ve binalara daha az zarar versin.
  - Bu bölümde çalışanlar izne tabi tutulmalı ve elini kolunu sallaya sallaya herkes girememeli.
  - Olası yangına karşı her türlü önlem alınmalı, yangın tesisatı projesi çizilirken, çizen mühendise mutlaka bu bölümün özel bir bölüm olduğu ve ekstra yangın söndürme ekipmanı gerektiği hatırlatılmalı, o bölümde çalışana özel eğitim verilmeli, uyarı levhaları asılmalı. O bölümde çalışan personel mutlaka ilkyardım eğitimli olmalı ve yangın tüpünü nasıl kullanacağını bilmeli.
  - Gürültü seviyesi 85 desibeli aşıyorsa kulak koruyucular çalışanlara verilmeli.
  - Elektrik tesisatı malzemeleri exproof olmalı ve yılda bir kez yetkili elektrik mühendisi tarafından kontrol edilip raporu işyerinde saklanmalı.
  - Olası gaz sızıntılarına karşı gaz maskesi hazırda bulundurulmalı.
 3. munireacr İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Teşekkürler Enes Bey.
 4. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Rica ederim.
 5. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  nitrasyon fırını da önemli