1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Terlik istirahati

Konusu 'Kişisel Koruyucular ve Ekipman Seçimi' forumundadır ve gülnur aydın tarafından 28 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. gülnur aydın İSGforum Üyesi

  Tehlikeli iş grubunda olan işyerimde kompozit burunlu koruyucu ayakkabı kullanıyor çalışanlar. ayaklarında oluşan yara vb. gibi sağlık sorunlarında işyeri hekimi terlik istiharati adı altında rapor yazıyor bunun yasal bir dayanağı var mıdır? Çünkü düşecek olan parçalara ve başka tehlikelere maruz kalma olasılığı artıyor. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler
 2. Ebru Kılıç İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Gülnur hn
  sandalet şeklinde ucu korumalı yazlık iş ayakkabıları var onlardan alabilirsiniz
 3. aktasi İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  7247
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Alarko Taahhüt Grubu
  Bir işyeri hekimi dramı daha. işyeri hekimi erkek mi. Askerde zannetmiş kendini sanırım. o şekilde çalışamaz işçi. çalışmamalı.
 4. gülnur aydın İSGforum Üyesi

  @Ebru Kılıç evet olabilir bu dediğiniz fakat ben yasal dayanağı var mı onu öğrenmek istiyorum bu terlik istirahatinin :) @aktasi işyeri hekimimiz erkek bence de çalışmamalı fakat dediğim gibi elimde yasal belge olmalı :/
 5. aktasi İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  7247
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Alarko Taahhüt Grubu
  yasal belge aramaya gerek yokki. aksine hekim size yasal dayanak göstersin. adam terlik istirahatinde diye ayağına herhangi bir malzeme düşmeyecek değil.
  ilk defa duydum böyle birşey. hekimden yazı isteyin bu şekilde terlikle çalışmasına herhangi bir sorun yoktur diye.
 6. Hakan BARTIN İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  62085
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Böyle bir durumda; ayak yaralanma olasılığı olmayan, yetkinliğine ve eğitimine uygun bir işte burun koruyuculu ayakkabı giymeden (terlikle ve tam olarak iyileşene kadar) çalıştırılabilir. Bu şekilde çalıştırılabileceği iş imkanı yok ise istirahatli sayılarak çalıştırılamaz.
 7. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  Bence işi garantiye alın hem hekimden hemde çalışandan bu şekilde çalışabilir diye yazı alın.
 8. Dilşat Uylukcu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  99674
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Lokman Hekim OSGB
  İşyerinde kullanılan kişisel koruyucu donanım, Kişisel Koruyucu Donanım Yönetmeliği hükümlerine uygun olarak tasarlanır ve üretilir. Tüm kişisel koruyucu donanımlar;
  "Kendisi ek risk oluşturmadan ilgili riski önlemeye uygun olur."
  "Kullananın ergonomik gereksinimlerine ve sağlık durumuna uygun olur."
  "Gerekli ayarlamalar yapıldığında kullanana tam uyar."
  Bahsettiğiniz durumda kişisel koruyucu donanım çalışanlara zarar veriyor, kkd'de değişikliğe gidilmeli. Bir taraftan çalışanı koruyarak diye diğer taraftan zarara uğratmak kkd'nin olması gerektiği gibi olmadığını gösteriyor.
  Bunun dışında benim aklımın almadığı personelin "terlikle çalışmasına onay veren" bir işyeri hekiminin varlığı. İşyeri hekimi bu konuda yazılı bir uygunluk verse bile bunun olmaması gerektiği bir gerçek. Herhangi bir kazada kendinizi kurtarmak dışında bir faydası yok. Çalışanları korumaya yönelik kkd'leri değiştirmek dışında yapılacak bir şey yok. Kendinizi garantiye alma işi en son çare olmadığında yapılacak iş.
  Ayrıca hekimin de yazılı olarak öyle bir uygunluk vereceğini de sanmıyorum.
 9. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  37748
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Tıbbi görüşlerin yasal dayanağı olması gerekmiyor. Hekimin takdir hakkı vardır. Terlik kendisinin çözüm önerisidir. Siz de sizinkini sunacaksınız. Yalnız bu dert bir seferlik görünmüyor. Bir kere vuran ayakkabı yine vurabilir.
 10. gülnur aydın İSGforum Üyesi

  @Dilşat Uylukcu kişisel koruyucu donanımların seçimine özen göstererek çalışanların şikayetleri doğrultusunda ortapedik,climazone yurt dışından koruyucu ayakkabı getirdim. yani kişisel koruyucu seçiminde bir sıkıntı yok.
 11. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  bu tarz yazılar istirahat raporu yerine sayılmaz dolayısıyla o şekilde yapılması uygun değil
 12. aktasi İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  7247
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Alarko Taahhüt Grubu
  sıkıntı hekimde :) bu şekilde calısmaları diğer işçiler tarafındanda tepkiyle karsılanır. madem terlikle calısılabiliyor biz niye giyiyoruz derler. yada hekime gidip terlik izni almaya calısırlar. gerçekten hekiminize hayran kaldım. calısanın saplık raporuna yazsın ozaman bu şekilde calısabilir diye. ama yazamayacağını dusunuyorum. aslında bunun kararını verecek kişide hekim değil. o sadece ayakkabı giymesi uygun degil der. sizde ona masa başında iş veremiyorsanız normal işinde çalıştırmamanız gerekli.
 13. Dilşat Uylukcu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  99674
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Lokman Hekim OSGB
  Anlıyorum sizi. Masrafınız fazla olmuş. Yalnız kkd'nin nereden getirtildiğinin bir önemi yok. Bu kkd'nin ergonomik olmadığı gerçeğini değiştirmiyor maalesef. Sonuçlarını görüyorsunuz. Ayakta yaralara neden olduğunu siz söylüyorsunuz.
 14. gülnur aydın İSGforum Üyesi

  Ayakta yara olmasının tek nedeni kullanılan ayakkabı değil çalışanın ayak temizliğine önem vermemesinden de kaynaklanabilir. Bunu kişisel koruyucu donanıma yüklememek lazım
 15. Dilşat Uylukcu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  99674
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Lokman Hekim OSGB
  Bu başlığı açarken konuya girişinizde ayaktaki yaraların nedenini ayakkabı olarak göstermenizden kaynaklıydı bu yorumum. "kompozit burunlu koruyucu ayakkabı kullanıyor çalışanlar. ayaklarında oluşan yara vb. gibi sağlık sorunlarında işyeri hekimi terlik istiharati adı altında rapor yazıyor" dediniz. "Nedenini bilmediğimiz bir sebepten ötürü çalışanların ayaklarında oluşan yara vb. gibi sağlık sorunlarında...." değil.

  Ayaklarda yara oluşması durumu çalışanların yüzde kaçında meydana geliyor? Buna bakılması lazım. Çoğunluksa kkd'de değişikliğe gidilmeli diye düşünüyorum. Tabi çalışanlara hijyen eğitimi verilirken bu konu üzerinde de durulmalı, nedeninin bu olduğu düşünülüyorsa.
 16. aktasi İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  7247
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Alarko Taahhüt Grubu
  o kadar konfora gerek yok bence spor ayakkabı verseniz mutlaka biri cıkar bu benim ayagımı yara yapıyor der :)

  o yüzden en güzel care zamanla alışır ayak ayakkabıya ayakkabı ayağa. :)
 17. Dilşat Uylukcu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  99674
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Lokman Hekim OSGB
  Çoğunluğun ayağında yara oluştuysa demiştim ben. Tabi ki dünya üzerinde herkesin ayağına uygun bir ayakkabı üretilmedi. o_O :)
 18. Ali Ünal İSGforum Üyesi

  Öncelikle hekim kararına müdahalede bulunma uzmanın görev alanı dışındadır. Hekim uzmana karışmadıgı gibi uzman da hekimin sınırlarına içerisine giremez bu etik değildir. Hekimin yazmış olduğu raporu kimse değiştiremez ve geçerliliğini korur. Rapor a itiraz söz konusu olduğunda heyet incelemesini yapar varsa aykırılık heyet raporu iptal eder. Yargı mensupları bile raporu değiştirmezken iptal edemezken uzman veya işveren olarak değiştiremezsiniz. Verilen rapor hekimi bağlar.
  Hekim iş yeri veya yapılan işler nedeniyle ve değişik faktörleri göz önünde bulundurmuş ise ( açık yara ve kesilerde biyolojik riskler bulaşma vb) rapor verebilir veya kısıtlamalara gidilerek ilave ek önlemlerle basit yaralanmalar için başka işte çalışmasına müsade edebilir, iş organizasyonunda değişiklik isteyeerek daha az riskli etkilenmeyeceği yerlerde çalışabilecegini işverene öneride bulunabilir.

  yaralı şekilde çalışmasını sadece tekrar zarar gorecegını dusunmek yerıne dıger calısanları da etkıleyecegı ve tehtid eden faktörleri kaynagında yok edecek çalışmalar yapmanın öncelikli fayda olacağı düşüncesindeyim
  Üretimin de devamlığını sağlamak ve aksatmayacak şekilde tavsiye ve önerilerde bulunamız gerek..
 19. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

  • Site Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  118179
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
  çelik taban ve burunlu iş ayakkabısının kullanılması gereken yerde işyeri hekimi terlik istirahati yazıyorsa işveren o adamı istirahati bitene kadar başka bir mahalde çalıştırmalıdır. O anlayıştan yoksun ise hekime normal istirahat vermesini isteyin. Yok hekim de bu konuda anlayıştan uzak davranıyorsa önce durumu tespit defterine yazın sonra bakanlığa şikayet edin ve orada çalışmayı bırakın...

  Zira uzuv kopması durumunda teftiş benzeri bir durumda yapılacak ilk şeylerden biri ihmalinizin olmadığı ispatlanana kadar belgenizin askıya alınmasıdır... Mahkeme süreci vs kaç ay o belgeyi kullanamayacaksınız ve belki de maaş alamayacaksınız. Bu riski almaya değer mi? Eğer yazılı bir uyarı, mail gibi ispat edilebilir kanıtlarınız varsa mahmeke burada kusur payını büyük oranda hekime ve işverene yansıtır. Yoksa siz de kusur oranı içinde bile bile göz yumma payı alırsınız...
 20. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Bende olaya iyi niyetle yaklaşarak hekimin niyetinin yeni bir tehlikeli durum oluşmasını istemeyeceğini, belki bir dikkatsizlikten veya bizim farkedemediğimiz bir durumdan böyle olduğunun düşüncesindeyim.
  Eğer o izini verdiği kişi masa başında çalışıyorsa veya çalıştığı yer itibarı ile ayağına bir cisim düşmesi olasılığı yok gibiyse, hekim arkadaş bunu göz önünde tutarak vermiş olabilir o izini.
  Herkese aynı şekilde istirahatler yazılıyorsa bence durumun ciddiyetini samimiyetinize de dayanarak ( sonuçta o da bizimle mesai arkadaşlığı yapıyor) anlatın. Belki onun orada dikkat edemediği bir nokta vardır. Veya o istirahati yazmasındaki asıl amaç yaralanan bölgenin hava almasını sağlamak olabilir. ( Terlik istirahati gibi terimler genelde bu maksatla verilir. Amaç izin vermekten ziyade yaralı bölgenin hava almasını sağlamak)
  O işin rutinini yaparken bir hataya düştüğünü göremiyor olabilir.
  Baktınız iş inatlaşma vb. gidiyor, durumu rapor haline getirin. Uyarılarınızı yapın ve ilgili mercilere bildirimini sağlayın derim ben.