1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Termal konfor ölçüm metotları için hangi standart ölçü alınmalıdır?

Konusu 'Çalışma Ortamı ve Ölçüm,Analizler' forumundadır ve Sinem Kurtrağan tarafından 12 Haziran 2015 başlatılmıştır.

 1. Sinem Kurtrağan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  50939
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Merhaba;
  Termal konfor ölçüm metotlarını incelediğimde iki metot ile karşılaşıyorum. TS EN 27243 ve ISO 7730.
  Bu metotlardan hangisini kullanmalıyız, ikisi arasındaki fark nedir?
  Aşağıdaki yönetmelikte TS EN 27243 geçmektedir.
  İŞYERİ BİNA VE EKLENTİLERİNDE ALINACAK SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK
  Ortam sıcaklığı

  19 - İşyerlerinde termal konfor şartlarının çalışanları rahatsız etmeyecek, çalışanların fiziksel ve psikolojik durumlarını olumsuz etkilemeyecek şekilde olması esastır. Çalışılan ortamın sıcaklığının çalışma şekline ve çalışanların harcadıkları güce uygun olması sağlanır. Dinlenme, bekleme, soyunma yerleri, duş ve tuvaletler, yemekhaneler, kantinler ve ilk yardım odaları kullanım amaçlarına göre yeterli sıcaklıkta bulundurulur. Isıtma ve soğutma amacıyla kullanılan araçlar, çalışanı rahatsız etmeyecek ve kaza riski oluşturmayacak şekilde yerleştirilir, bakım ve kontrolleri yapılır. İşyerlerinde termal konfor şartlarının ölçülmesi ve değerlendirilmesinde TS EN 27243 standardından yararlanılabilir.

  Yardımcı olursanız sevinirim.
 2. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
 3. İhsan Oğuz ÖZ İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  69343
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Acar Otomasyon Çevre Analiz Ölçüm Laboratuvarı

  Bu Ölçümler 2 basamakta yapılır. ISO 7730 ölçümü yapılarak ortamın PMV (Predicted Mean Vote) Tahmini Ortalama değeri denilen standartta belirtilen. +3 ve -3 değerleri arasındaki seviyesi belirlenir ve bu aralıktaki değerlendirme sonucunda 27243 e geçilebilir.
 4. sefa_yesilova İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  İkisininde kullanilmasi gerekmektedir isgum 05.06.2015 yayinladigi duyuruda olcumleri yapan laboratuvarlarin ikisinide kullanilmasi gereketigi birbiriyle entegreli olarak olcum yapilacagini belirtmistir ve laboratuvarlara uyum asamasinda 1 yıl sure taninmis oluo 05.06.2016 dan itibaren ikisini kullanmayan lab yetkiyi almistir