1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Termal konfor , titreşim , gürültü, aydınlatma gibi ortam ölçümleri ne kadar sürede yapılmalıdır?

Konusu 'Çalışma Ortamı ve Ölçüm,Analizler' forumundadır ve alperen bilal tarafından 9 Nisan 2015 başlatılmıştır.

1. alperen bilal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    74129
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    termal konfor , titreşim , gürültü, aydınlatma gibi ortam ölçümleri ne kadar sürede yapılmalıdır ? yönetmelikte bu konunun detayları var mı .?
  2. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ortam ölçümlerinin 1 yıl geçerliliği var diye biliyorum ancak hangi yönetmelikte geçiyor bilmiyorum. Ancak her ölçümü türü için kendine ait yönetmeliği mevcuttur. Ölçüm sonuçları yönetmeliklerde yazan değerler sonucunda yorumlanmaktadır.
  3. Serkan Kala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10956
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Ortak Sağlık Güvenlik Birimi/ İş Güvenliği Uzmanı
    Ben herhangi bir yerde süre sınırlaması görmedim. Yerleşim planında değişiklikler, eklenen makine yada eksilen makine vb. durumlar olmadığı ve yönetmelik değişmediği sürece eski ölçüm raporları geçerlidir. Gürültü Yönetmeliği gitti yerine Çalışanların gürültü ile ilgili risklerden korunmalarına dair yönetmelik geldi ama maruziyet sınır değerleri aynı.
  4. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bana denetimde ortam ölçümlerinin yılda bir revize edilmesi gerektiği söylendi. Mantıkta şu, işletme içerisinde her operasyon noktasında yıl içerisinde mutlaka bir değişiklik olur. Örneğin bir kimyasal, başka bir kimyasal ile değiştirilebilir yada ek olarak kullanılabilir.
  5. Serkan Kala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10956
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Ortak Sağlık Güvenlik Birimi/ İş Güvenliği Uzmanı
    Bizde her sene yaptırırız napalım, en azından yıllık değerlendirme raporu dolu görünür :D
  6. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Denetime gelen kişilere hangi yönetmelik maddesine göre diye sorsaydınız keşke...her operasyon noktasında yıl içerisinde devamlı bir değişiklik oluyorsa zaten risk değerlendirmenizde yenilenmelidir..Ortam ölçümleri iş yeri hekiminin ve iş güvenliği uzmanın gerekli gördüğü durumlarda yenilenir..Bu durum 6 ay da olabilir bir yılda 1,5 yılda 3 ayda...sektöre, işletme durumuna risklerinize göre değişim gösterir bunun içinde yönetmeliklerde periyodik süre verilmemiştir...
  7. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Doğru Bilgi. Onayladım.
  8. Deniz K. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sonuçta bizde eşşek başı değiliz değerlendiriyoruz deseydin. bırakalım o zaman bu işi laboratuvarlar yapsın. kimyasal değişikliği olduysada bakarsın msds ine ona göre karar alırsın. her adımda ölçüm mü yaptıracağız yok öyle bişey
  9. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    iş yeri hekimi ve isg uzmanlarının gerekli gördüğü her durum yapılıyor mu tartışılır. Sonuçta bizler karalar alıyoruz ve deftere yazıp işverene onaylatıyoruz. İşveren yapar yapmaz ona kalmış bir şey. İşverene desem 6 ayda bir yenilecek diye en az da 4000-5000tl ortam ölçümleri, diyecek bana ne yapıyorsun sen. Ayrıca ölçümlerin ne kadar doğru sonuçlandırıldığı da tartışılır. Çok duydum o kimyasal yerine toluen olabilir, onu bir ayarlarız, ben o aralıkta değeri yazıyorum siz şartları düzeltirsiniz diyenleri. Bu işi laboratuvarlara bırakırsak yandık.
    Denetimde o şekilde söylediler yönetmelik sordum mu şuan hatırlamıyorum, elbetteki işleyişi sektörü bildikleri için o şekilde bir tavsiyede bulunmuş olabilirler.
  10. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Nilay hanım ortam ölçümleri işyeri hekiminin ve iş güvenliği uzmanının gerekli görüldüğü aralıklarda yapılmalıdır derken bu kişiler kafasına göre bir periyot belirler demek istemedim zaten periyodik ortam ölçümü diye bir kavramda yok.. 6 ay sonra yenilecek demenize gerek yok bu yüzden ortamda uygunluğu bozacak durumlar oluşmuşsa ve gereklilik ortaya çıkmışsa bunun üzerine işverene tespitinizi ve önerinizi bildirirsiniz.Laboratuvar sonuçlarının güvenirliği için ise isggum tarafından yetkilendirilmiş,TÜRKAK akreditasyonu olan laboratuvarlarda ölçüm yaptırılması zaten yönetmelik gereği zorunluluk, eğer bu sonuçlarda yanlış ve güvensiz ise yapacağımız çok fazla bir şey de kalmıyor..
  11. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yok ben sizin söylediğinizi zaten doğru buluyorum itirazım yok. Ortam ölçümleri veya periyodik sağlık kontrolleri ile ilgili sürekli işyeri hekimi ile ortak çalışıyoruz. Benim eleştirdiğim sadece şu isteniyor da açık açık nasıl yaparsanız yapın belgeyi görelim diyorlar. Zaten o tür laboratuvarda ölçüm yaptırıyoruz ciddi paralar veriliyor niye kendimizi tehlikeye atalım, benim sıkıntım yönetmelikler ayrı bir dert işverene bunları yaptırmak ayrı bir dert.
  12. Hande Soy İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba,
    Ortam ölçümü için aldığımız tekliflerde nokta sayılarında farklılıklar var, nedeni ne olabilir? biraz araştırdım nokta sayıları kullanılan metota uygun seçiliyor diye okudum fakat aynı ölçüm standartını yazıp farklı nokta sayısı belirten 3 teklif var elimde ve değerlendiremiyorum, ne yapmalıyım?
  13. Tevfik AKSOY İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    111511
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Biz İSGUM e yaptiriyoruz mecburen.Eğer önemli bir değişiklik olmazsa 5 yıl donup bakmayın demişlerdi. Bizde de çok şey değişmiyor zaten. Ama gene de her yıl yaptiriyoruz ne hikmetse..
  14. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Yılda 1 defa yapılması gerekmektedir.
  15. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Ben de yıllık olarak hatırlıyorum ama mevzuat taraması da yapıyorum bir yandan. Bu arada yeni bir makina, ekipman alındığında risk değerlendirmesi yapılacağı gibi ölçümlerin de yeniden yapılması gerekecektir.
  16. Levent Kon İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44722
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çimsataş
    3 yılda bir yaptırıyoruz.
  17. Erenaksoy İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İş güvenliği ortam ölçümleri ve kişisel maruziyet ölçümlerinin hangi parametrelerde yapılacağını ve hangi sıklıkla yapılacağının kararını Risk Değerlendirmesi ekibi İş güvenliği uzmanı ve İşyeri Hekimi verecektir.

Ayrıca İş Hijyeni ölçümleri sadece iş müfettişleri denetiminden geçmek amacıyla değil, çalışma ortamı koşullarının ve bunun çalışanlar üzerindeki etkilerinin tespiti ve etki seviyelerini analiz etmek için yapılmalıdır. Konuyla ilgili kanun maddesi ise Tozla mücadele yönetmeliğinin madde 8 – 1 dır.
    Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi almak isteyen arkadaşlar ortam ölçümleri periyodu linkinden kapsamlı okuyabilir.
  18. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Yasal olarak herhangi bir süre sınırı yok. 3 hatta 5 yılda bir bile yapılabilir. Şu kadar günde olacak bu dedi şu dedi burda yazıyo hikaye. Yeni bir ekipman felan alındı veya bir tehlike tespit ettiniz yenileyiniz tabiki.