1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Ters köşe yapan sorular 2013

Konusu 'Soru Bankası' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 14 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. Çağla Şekerci İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    kamu hı-ukukuna dayanıyor diyorsa iş kanunudur
  2. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yükümlülük Süresi;
    Sigortalının meslek hastalıkları için Devletin sağladığı bazı haklardan yararlanmak için belirlenmiş bir kavramdır.Buradaki yükümlülük Devletin yükümlülüğüdür. Çalışanın işle ilgisi kesildikten itibaren meslek hastalığının ortaya çıkması arasındaki makul olan en uzun süredir. Her meslek hastalığı için ayrı bir süre belirlenmiştir.

http://www.kaliteakademi.com/menude...guvenliginin-kavram-ve-kurallarinin-gelisimi/
  3. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulları Hakkında Yönetmelik hükümleri gereği iş Sağlığı ve Güvenliği Kurulu En Az Kaç kişiden oluşur?

a) 6 b)7 c) 8 d )9
  4. Bervan KAHYAOĞLU İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    C
  5. b
  6. Bervan KAHYAOĞLU İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sivil savunma uzmaniyla 8 oluyo?
  7. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    evet
  8. Burcu Onat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    köpük kullanılarak söndürülen yangınlar kömür yangınları mı asfalt ve ağır yağ yangınları mı?
  9. Bervan KAHYAOĞLU İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    B C D Siniflari en ideal kopukle sondurulur. Ama bi usttekini de kullananlr yani B yi kopuk sonduruyosa A yi su ve kopuk de sondurebilir yani
  10. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Aşağıdaki yönetmeliklerden hangisinde risk değerlendirmesi bir işveren yükümlülüğü olarak ifade edilmemiştir?
    A) Kişisel Koruyucu Donanımların İşyerlerinde Kullanılması Hakkında Yönetmelik
    B)Kanserojen ve Mutajen Maddelerle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik
    C) Asbestle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik
    D) Yapı İşlerinde Sağlık ve Güvenlik Yönetmeliği
  11. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    a
  12. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

Soru hatalı. 5510 sayılı kanunu inceledim. Bakın 59. maddede geçen ifade teftiş ile ilgilidir:
    MADDE 59- Bu Kanunun uygulanmasına ilişkin işlemlerin denetimi, Kurumun denetim ve kontrol ile
    görevlendirilmiş memurları eliyle yürütülür. Askerî işyerlerine ait sigorta işlemlerinin denetim ve kontrolü, askerî iş
    müfettişleri tarafından da yapılabilir.
  13. Filiz Birlikay İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    84323
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çalışmıyor
    meslek hastalıkları ile ilgili sorunun cevabı a olamaz.
  14. gökhan öcalan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulları Hakkında Yönetmelik hükümleri gereği iş Sağlığı ve Güvenliği Kurulu En Az Kaç kişiden oluşur?

a) 6 b)7 c) 8 d )9

bu sorunun cevabı B şıkkı
  15. Filiz Birlikay İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    84323
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çalışmıyor
    Emniyet kemerleri, halatları, kancaları ve diğer aksesuarı hangi periyotlarda bu konuda yetkin kalfa veya
    mühendis tarafından kontrol edilmelidir?
    a. 6 aylık periyotlarda b. 3 aylık periyotlarda c. 18 aylık periyotlarda d. 12 aylık periyotlarda
  16. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    isg kurulu mevzuatta 7 kişi oldu. Şu 2 kişi bulunmuyorsa 5 kişi kurulur.
    cevap 5 olacak

d) Bulunması halinde sivil savunma uzmanı,
    e) Bulunması halinde formen, ustabaşı veya usta,

7 KİŞİLİK KURUL

Kurul aşağıda belirtilen kişilerden oluşur:
    a) İşveren veya işveren vekili,
    b) İş güvenliği uzmanı,
    c) İşyeri hekimi,
    ç) İnsan kaynakları, personel, sosyal işler veya idari ve mali işleri yürütmekle görevli bir kişi,
    d) Bulunması halinde sivil savunma uzmanı,
    e) Bulunması halinde formen, ustabaşı veya usta,
    f) Çalışan temsilcisi, işyerinde birden çok çalışan temsilcisi olması halinde baş temsilci.

http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.17031&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=
  17. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    26. Aşağıdaki yönetmeliklerden hangisinde risk
    değerlendirmesi bir işveren yükümlülüğü olarak ifade edilmemiştir?
    A) YapıİşlerindeSağlıkveGüvenlikYönetmeliği
    B) AsbestleÇalışmalardaSağlıkveGüvenlik
    ÖnlemleriHakkındaYönetmelik
    C) KişiselKoruyucuDonanımlarınİşyerlerinde
    KullanılmasıHakkındaYönetmelik
    D) KanserojenveMutajenMaddelerleÇalışma-lardaSağlıkveGüvenlikÖnlemleriHakkında
    Yönetmelik

cevap A

13 MAYIS 2012 TARİHİNDE YAPILAN
    ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
    3. GRUP: B SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI

SORUSUYDU.
  18. Filiz Birlikay İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    84323
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çalışmıyor
    Aşağıdakilerden hangisi iş sağlığı ve güvenliği kurullarının görev ve yetkilerinden biri değildir?
    —
    —A) 4857 sayılı İş Kanununun 83 üncü maddesinde belirtilen taleplerin vukuunda acilen toplanmak ve karar vermek
    —B) İşverenler, iş sağlığı ve güvenliği kurullarında mevzuata uygun olarak verilen kararları uygulamakla yükümlüdür
    —C) İş sağlığı ve güvenliği konularında o işyerinde çalışanlara yol göstermek

—D) İşyerinde yangınla, doğal afetlerle, sabotaj ve benzerleri ile ilgili tedbirlerin yeterliliğini ve ekiplerin çalışmalarını izlemek
  19. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

CEVAP B -

SEBEBİ : B ŞIKKI İŞVERENE AİT / İSG KURUL GÖREVLERİNDE YOK.

26 HAZİRAN 2005 TARİHİNDE YAPILAN İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI SINAV SORULARI VE CEVAPLARI
    Tarih: 08-08-2005

63.SORUSU