1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Tesk'in talebi üzerine 6331 sayılı yasa erteleniyor

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve bim tarafından 19 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. bim İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu
  Arkadaşlar 6331'deki yürürlük sürelerinin değişimi ile ilgili talep TESK'ten gelmiş.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı ziyaretinde esnaf ve sanatkarların sorunlarına ilişkin TESK'in acil talepler listesinde yer alan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nda değişikliğe gidiliyor.

  'UYUM İÇİN SÜRE KAZANILDI'

  Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun ertelenmesinin esnafı rahatlattığını belirterek, 'Uygulama için sürenin kısa tutulması esnafımızı sıkıntıya sokmuştu. Ancak şimdi sürenin 4857 sayılı İş kanunun 81'inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50'den az çalışanı ve az tehlikeli sınıfta yer alan iş yerleri için kanun yayımı tarihinden itibaren 4 yıl sonraya erteleniyor. Yine 50'den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için kanunun yürürlüğe girmesinden itibaren 1 yıl sonra (30 Haziran 2013) uygulamaya başlanacakken şimdi 1 yıl daha eklenerek 2 yıl süreyle uzatılacaktır' dedi.

  Kaynak: http://www.tesk.org.tr/tr/yeni/haber_devam.php?id=865
 2. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  16620
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Uzman
  TESK 6331 nolu yasanın yürürlük süresinin değişimini istemiş.Kendince haklı sebepleri olabilir.Ancak bu erteleme çalıştırdıkları işçilere karşı olan sorumluluklarını ortadan kaldırmıyor.Aksine alacakları İSG hizmeti ile kendilerine yararlı olabilecek birçok önlemden faydalanamayacaklar.İş kanunu dışındaki ölümlü veya yaralanmalı bir iş kazasında Borçlar kanunu devreye giriyor.Taksirle adam yaralama/öldürme suçundan yargılanabilirler.İSG hizmeti alsalar hem olası kazaların önüne geçmiş olacaklar,hem de olası iş kazası durumunda kanun önünde elleri çok güçlenecek.Esnaf kardeşim ne büyük yükümlülük altında farkında değil.
 3. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  seneye de hazır değiliz derler tekrar erteleme isterler,iş güvenliği kültürü (daha doğrusu yaşam güvenliği kültürü) olmayınca bazı işverenler iş güvenliğini sadece maddi külfet görüyorlar.işverenlere kazalar sonucunda vicdani görevleri yanında,ceza davalarını ödenen tazminat tutarlarını göstermek gerek(950 bin TL lik tazminat örneği gibi)
 4. bim İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu
  Erhan bey tespitleriniz çok doğru. Keşke anlattıklarınızı böyle bir teklifi sunarken değerlendirseler ve üyelerine anlatabilselerdi. TESK kendi üyelerinden gelen talepler doğrultusunda hareket ediyor. Kamuoyunda sürekli iş güvenliği, şöyle olacak böyle olacak, şu tarihe kadar olacak şeklinde işverenlerin yasal yükümlülükleri ve bunları sağlamaları için gerekli masrafları, cezai yaptırımlar dile getirildi. "İş güvenliğine gel hanım" gibi bir etik olmayan davranışlar da ortaya çıkınca olay bu seviyeye geldi.

  Mantık bize bir şey olmaz, ne kadar ertelersek bizim için o kadar iyidir mantığı.
 5. Asena Tuztaş Çeviri Grubu

  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Benzer bir durum havacılıkta Safety management system -ki benzer bir sistemdir occupational safety ile- kurulması ve yurutulmesı ıle ılgılı tarıhlerin uygulanmasında yasandı ve genel müdürlük bu konuda taviz vermedi. tabi denilebilir havacılık kucuk bır sektor ve uluslararı kanunla uyumlu olmazsa ıs yapamaz. doğrudur. ama gercekten bir şey yapılmak isteniyorsa süreçleri sekteye ugratacak hiç bir müdahale yapılmasına ızın vermemelı ne genel mudurluk ne de bakanlık..
 6. bim İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu
  Konu sanırım genel müdürlüğü ve bakanı da aşmış durumda sayın başbakan'a acil talepler listesinde iletilmiş.
 7. Alper SOYDAN İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Otokoç Otomotiv Tic. A.Ş.
  6331 nolu yasayı çıkartmadan tüm örgütler odalar sendikalar sivil toplum kuruluşları vs. ile görüşülmeden böyle adım atar ve binlerce isg uzmanını hazırlar sonrada böyle dersen yönetimde bir sıkıntı var derim. kimse kusura bakmasın. çok amatörce bir yasa çıkartma girişimi.Bundan sonra çıkarttığın yasalara kimsenin güveni kalmaz malesef !!!
 8. bim İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu
  mutlaka konunun muhataplarıyla, sendika ve stk'larla görüşülmüştür. yumurta kapıya dayanınca böyle bir değişikliğe izin verilmemesi gerekirdi. başka çözüm yolları bulunmalıydı.
 9. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  16620
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Uzman
  Örneğin iki gün önce atık su terfi istasyonu kuyusunda vefat eden 7 kardeşimizin çalıştığı tesiste İSG uzmanı varmıydı?Yoksa işverenin de hayatı söndü.İşin manevi yıkımı bir yana yıllarca sürecek davalar,olası hapis cezası ve maddi tazminatlar.Mevzuata uygun önlemler alınmadıysa SGK rücu davalarıyla işverene ciddi tazminatlar ödetecektir.
 10. Emre Öcal İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  77218
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Esnaf ta haklı arkadaş, apar topar çıkan kafa karıştırıcı bir kanun. Tehlike ve Çok tehlikeli işletmeler amenna, ama az tehlikeli sınıfa giren esnaf için bu iş tamamen angarya geliyor. Tarihte kaç berberde yada manavda ölümlü, ağır yaralanmalı kaza olmuş ? Adam aylık 50 tl muhasebe ücreti ödemek istemiyor birde ona aylık 100-200 tl bir ek masraf çıkaracaksın olacak iş mi ? Bu işi ertelemekte çözüm değil tabi ama seçime yakın küçük esnafın kafası bu kadar karışık olmaz ;) Seneye bu zamanlar da genel seçim telaşı sarar yine bir isyan hazır değiliz dalgası hoop 1 sene daha ötele. Muğla daki 7 ölüm bile akıllar bir şey getirmedik ten sonra yapacak çok ta fazla şey yok.
 11. 6331'deki yürürlük sürelerinin değişimi ile ilgili talep TESK'ten gelmiş. 2 milyon üyesi olan konfederasyonun ailelerini de düşünürsek mantıklı bir seçim çalışması olarak bakabiliriz.

  Görüldüğü üzere durmakla olmuyor seçim çalışması ! Bugünlerde bir şeyler kazanalım derken çok şey kaybettiğimizi umarım geç anlamayız .
 12. LÜTFÜ GÜLGÖNÜL İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  49992
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  SERBEST
  ARKADAŞLAR NTV DE BU KANUN KABUL EDİLDİ DİYE YAZIYOR BİLGİSİ OLAN VARMI
 13. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  45622
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Gediz Madencilik A.Ş
  Bak bu dediğiniz kısmen doğru ama birde şu var;olay sadece berber vs değil,az tehlikelileri kapsamıyor zaten tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta olupta 50 den az çalışanı olanlar için yürürlüğe girecek.Az tehlikeliler için seneye,haliyle epey vakit var.Unutmayalım ki iş kazalarının %98 i çalışan sayısı az bu tür işletmelerde oluyor.
 14. Alper AYSUN İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  UTKU Madencilik & Müşavirlik Hizmetleri
  ülkemizde isg kültürü yerleştirilmeden "kopyala-türkçeye çevir-yapıştır" türü kanun ve yönetmelikler yürürlüğe girdiği sürece 10 senede ertelense değişen hiç bir şey olmayacaktır.
 15. LÜTFÜ GÜLGÖNÜL İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  49992
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  SERBEST
  ŞİMDİ EĞİTİM KURUMUNU VE BİR OSGB Yİ ARADIM HABERLERİ YO BU NASIL OLUYOR
 16. bim İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu
  üstad işlerine gelmiyordur, şu kanun bir geçsin bakalım kursiyer bulabilecekler mi.
 17. Kevser Semiz İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  37780
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  kesinlikle katılıyorum işlerinie gelmiyor ben dün kurstan hoca mı aradım ve bekliyodum dedi var mı böyle birşey yaa
 18. bim İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu
  hiç kusura bakmasınlar ama şu 1 yılda güzel rant çıktı onlara.
 19. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  45622
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Gediz Madencilik A.Ş
  Bu da bizim odadan:

  İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ MEVZUATI YAZBOZ TAHTASI DEĞİLDİR
  14.06.2013 tarihinde 20 AKP Milletvekili tarafından TBMM Başkanlığına sunulan "Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi" TBMM Komisyonlarında kabul edilmiştir. Değişiklik yakın zamanda TBMM Genel Kurulunda görüşülecektir. Bu torba yasa içinde "20.06.2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 38 inci maddesinin birinci fıkrasının a bendi" değiştirilmek istenmektedir.
  Değişiklikle, 30.06.2012 tarihinde Resmi Gazete‘de yayımlanan ve 30.12.2012 tarihinden bu yana yürürlükte olan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun yürütümünün ertelenmesi öngörülmektedir. Henüz 6 ay bile uygulaması olmamış bir yasanın erteleme gerekçesi oldukça ilginçtir. Gerekçede "uygulamada yaşanan sorunların giderilmesini teminen İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu‘nun yürürlük maddesinde değişiklik yapılmaktadır" denilmektedir.
  Bu doğrultuda aşağıdaki soruların yetkililer tarafından yanıtlanmasını kamuoyu adına talep ediyoruz:
  -Kanunun uygulanmasının erteleme gerekçesi nedir? 01.07.2013 tarihinden sonra uygulamaya geçecek olan ve henüz uygulamaya geçmemiş olan hükümlerin "uygulamada yaşanan sorunlar" olarak gerekçelendirilmesi ne anlama gelmektedir?
  -Geçmişte yaşanan ölümlü iş kazalarının toplumda oluşturduğu tepki sonucu çıkarılan söz konusu yasanın uygulanmasının ertelenmesi iş kazalarını artırabilecektir. Bunun sorumlusu kim/kimler olacaktır ?
  -Değişikliğin gerçek nedeni basına yansıdığı gibi, işverenlerin Başbakan ile görüşmesindeki taleplerinde mi kaynaklanmaktadır ?
  -Uygulamada yaşanan sorunlar nelerdir ? Bu sorunlar nasıl tespit edilmiştir ?
  -Mühendisleri bu alana yönlendirip bir sürü emek ve para harcatıp, sınav sonucu aldıkları belgelerin kullanma olanağını yok etmek ne anlama gelmektedir? Hükümet, binlerce gencin umutlarıyla neden oynamaktadır ?
  Halkın temsilcileri olan milletvekillerinin bu değerlendirmeler ışığında karar vermelerini bekliyor, konunun takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz.
  Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
  TMMOB
  MADEN MÜHENDİSLERİODASI
 20. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Konya
  Sertifika Numarası:
  13436
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  arkadaşlar bu konuları açanlar sürekli aktif tutmalı ki daha çok insana ulaşabilelim.dünden beri görüştüğüm insanların yarısının haberi yok daha çok insan daha çok tepki.