1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Tespit ve öneri defteri hangi aralıklarla ve sıklıkla doldurmalıdır?

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve haydsert tarafından 8 Ocak 2015 başlatılmıştır.

1. haydsert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    merhaba arkadaşlar tespit ve öneri defterine gözlemlediğim her türlü eksiği yazmam gerekiyor ,peki bu defteri ne sıklıkla doldurmalıyım, düzeltilmeyen hususları ne yapacağım sanırım ilgili bakanlığa bildirmeliyim ,bu süre ne kadar?
  2. haydsert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    arkadaşlar bende tespit ve öneri defterine tespit ve öneri şeklinde yazıyorum sizden ricam ne sıklıkta bu deftere tespitlerimi yazmalıyım ve ben normal tutanaklarımı fotoğraflı yapıyordum defterden önce,ayrıca düzelmeyen hususlarda ne yapmam ne kadar beklemem lazım işyerim tehlikeli sınıfta alo 170 bi 2 hafta diyor bi 1 yıl diyor kafam karıştı.
    :) isteyen arkadaşlar için kendi tuttuğum tespit ve öneri defterinden ilk sayfa.
    kolay gelsin.

Ekli Dosyalar:

3. Can Koral İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50445
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    her gün aynı işlemlerin yapıldığı ekstra bi problemin görülmediği az tehlikeli bir ofiste ne yazılabilir ki diye düşünüyorum...
  4. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu
    İşyeri hekimleri ve iş güvenliği uzmanları
    MADDE 8
    (2) İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanları; görevlendirildikleri işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili alınması gereken tedbirleri işverene yazılı olarak bildirir; bildirilen hususlardan hayati tehlike arz edenlerin işveren tarafından yerine getirilmemesi hâlinde, bu hususu Bakanlığın yetkili birimine bildirir.

İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik
    İş güvenliği uzmanlarının yetkileri
    MADDE 10 – (1) İş güvenliği uzmanının yetkileri aşağıda belirtilmiştir:
    a) İşverene yazılı olarak bildirilen iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili alınması gereken tedbirlerden hayati tehlike arz edenlerin, iş güvenliği uzmanı tarafından belirlenecek makul bir süre içinde işveren tarafından yerine getirilmemesi hâlinde, bu hususu işyerinin bağlı bulunduğu çalışma ve iş kurumu il müdürlüğüne bildirmek.

İlgili kanun ve yönetmelikte görüldüğü üzere, iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili alınması gereken tedbirlerden hayati tehlike arz edenlerin, işveren tarafından yerine getirilmesi için gereken süreyi belirleme görevi iş güvenliği uzmanına bırakılmıştır. Dolayısıyla bu konuda tüm sorumluluk iş güvenliği uzmanındadır. İşyerinde alınması gereken tedbire göre gerekli makul süreyi siz tespit etmek zorundasınız. Bu süre sonunda tedbir alınmamışsa, yasa ve yönetmelikte yazdığı üzere Bakanlığın yetkili birimine bildirmelisiniz.

Onaylı defterin hangi sıklıkta doldurulacağına dair mevzuatta bir ibare yoktur. Onaylı defteri mümkün olduğu kadar sık ve ayrıntılı olarak doldurmanız ileride yaşanacak muhtemel sorunlarda sorumluluğunuzu azaltmakta faydalı olacaktır. Ancak bildiğiniz üzere onaylı deftere bir konuyu yazmış olmakla yazılan konu ile ilgili yaşanacak bir sorunda sorumluluktan tamamen kurtulma imkanı yoktur.
  5. haydsert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    teşekkür ederim sağolun
  6. haydsert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    erkan dündar bey beğeniniz için teşekkür ederim ,bugüne kadar isg ile ilgili her konuda bana yardımcı oldunuz çok teşekkür ederim
    saygılar
    kolay gelsin
  7. ibratabey Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    42752
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu hayati tehlike arz eden kelimesi kadar saçma bir cümle görmedim, düz yolda yürüyen adam ölüyor. iş yerindeki kalp krizinin bile iş kazasından sayıldığı düşünüldüğünde, ne yapacaz acaba.
  8. ibratabey Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    42752
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu tesbit ve öneri defteri muhabbeti de bitsin artık, whatsAPP tipi İSGAPP öneriyorum, *hayati tehlike arz eden* durumları onlar belirlesinler.