1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Tespit ve öneri defterine yapılan çalışmaların ve iyi uygulamaların yazılması

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve oğuzhan Torun tarafından 12 Ağustos 2015 başlatılmıştır.

 1. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Tespit ve öneri defterine yazılan tehlike ile ilgili işveren önleyici çalışmalar yaptıktan sonra tehlikeli durum ortadan kaldırılması için .... çalışmaların yapıldığını deftere yazmamı istiyor. Bu durumun zararı olur mu?
 2. Bilal Ç. İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Yapılan çalışmalar tespit ve öneri defterine yazılmaz. Yapılan çalışma Risk Analizinde belirttiğiniz maddenin Düzenleyici ve Önleyici Faaliyetler kısmına yazar ve risk maddesini kapatmış olursunuz. Sonuçta adı üstünde defter Tespit ve Öneri defteridir. Ama yazdığınız takdirde de herhangi bir sorun oluşacağını sanmam
 3. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  110245
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Sorun çıkmaz, ama yeri defter değil kurul toplantılarıdır.
 4. tugbaisg İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  25864
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Uygunsuzluklar bir tespit ise yapılan iyileştirmeler de bir tespit diye düşünüyorum. Düzeltilen faaliyetleri arkadaşların söylediği gibi de yapabilirsiniz fakat resmi bir evrak olan tespit öneri defteri herhangi bir denetlemede muhatap alınan bir hatta tek evraktır, çoğu denetimde diğer evrakları incelemeyen müfettişler var ama tespit öneri defterinin her sayfası incelenir. ayrıca düzeltilen tespitleri tespit öneri defterine yazıyorum bunu kullanan arkadaşlar da var.
 5. Özgür Güreş İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  40439
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Tespit ve Tavsiye defterine yazılan uygunsuzluk, önerdiğiniz aksiyon eğer dikkate alınmış, hayati tehlike ortadan kalkmış ise bir iki cümleyi geçmeyecek şekilde iyileştirmeden bahsetmek işverenin size karşı bakış açısını iyileştirecektir.
  Niyetinizin bağcıyı dövmek olmadığı anlaşılacaktır.
 6. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Tehlikelerin tamamı risk analizinde belirleniyor. Kimyasal risk analizleri, kontroller vs herşey ortada belli. O zaman tespit öneri defterine ne yazacağız. Zaten tüm tehlikeler tespit edilmiş öneriler yazılmış risk analizinde olmayan maddeler üzerinden mi gideceğiz yoksa anlık tehlikeleri mi yazacağız? Ben Allah ne verdiyse dolduruyorum da. Teslim ettiğim evrakları, yapılan işlemleri vs tamamını yazıyorum. Bu defterin doldurulma tarzı var mı?
 7. Özgür Güreş İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  40439
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Belli bir standart yok.
  Ben önceliği hayati tehlikelere veriyorum defterde, geri kalan tüm ihtimalleri risk analizinde toplarım. Maddeler halinde yazarım ve sonuç kısmına da önerilerimi karşılık gelen madde numarasıyla belirtirim. Deftere yazılan her şey işverene tebliğ edilmiş sayılacağı için sizin yönteminizle de yazılabilir.
 8. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  02.09.2015-Tespit ve Öneri Defteri:Tespit ve Öneriler Müfettiş mantığıyla yoktur yada yapılmalıdır ifadeleri yerine profesyonele yakışır şekilde eksiklik,aksaklıkların nasıl giderileceğini detaylı ve anlaşılır şekilde yazmak yakışır.Bunu yaparken de önlemlerin ne düzeyde alındığı
  nasıl alındığı yada alınmadığı yada eksiklerin neler olduğu her anlamda gözetimi yansıtacak şekilde yazılmalıdır.
  • İnşaat sahası K.1 blok, 2. kat sahasında temizlik işlerinin yapıldığı ve Çelik profil ve 10luk kalaslar ile 125kg dayanımda 110cm uzunluğunda korkulukların yapıldığı ve 3.kat kalıp iskelelerin söküldüğü diğer bölgelerde korkuluk yapılmaya başlandığı tespit edilmiştir.
  • Falan kalıp ustası ile kalıp üzerindeki saha kontrollerinde ve denetimlerinde; kalıp üzerinde tehlike arz eden merdiven ve balkon kısımlarında yükseklik farkının olduğu yerlerde de ahsap malzeme ile yapılmakta olan korkuluklar ile ilgili eksikliklerin de acilen giderilmesi gerekmektedir.
  • Her kata merdiven çıkışlarına yakın yerlere 6 kg luk KKT yangın tüplerinin 90 cm yüksekte montajı ve levhalarının yapıldığı tespit edilmiştir.fakat yangın tüpleri üzerinde kontrol kartlarının olmadığı görülmüştür.
  • Çalışanlara alınan ve dağıtılan iş ayakkabıların çelik burun fakat çelik taban olmadığı,acilen iş ayakkabıların standartlara uygun S-3/P çelik burun çelik taban iş ayakkabıları dağıtılmalı ve kullanımı sağlanmalıdır.
 9. ferdi şahinoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  51628
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  DETAM DANIŞMANLIK- SEÇİM OSGB
  Tespit öneri defterinde uygunsuzluklardan belirtip nasıl düzeltilecekleri konusunda bilgilendirme yapılır. Tespit etmiş olduğunuz uygunsuzluk şayet düzeltilmişse bunu deftere yazmanın bizim açımızdan hiç bir sakıncası yoktur. Aksine bunu belirtmemiz iş verenin yanında olduğumuzu, bir şeyleri yazıp geçmekten ziyade düzeltmeye çalıştığımızı gösterir.
 10. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  1231
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Özel Şirket
  Öneri ve tepit defteri, anı defteri veya şikayet defteri değildir:=) Bazı defterlerde şantiyede falanca üstayla kavga ettim yazan uzman arkadaşlar var... Uzman defteri olduğundan, önce tespit ettiğiniz veya uygulama olarak yanlış gördüğünüz veya eksik görüdüğünüz uygunsuzlukları yazıp yanına veya altına "öneriniz" ile alınması gereken tedbirlerin yazılması doğru olacaktır. Genel olarak bizde işleyiş, önce konu hakkında uyarı yazılır, daha sonra yapılmaz ise kurula taşınır ve oylamaya sunulur(* oylama sadece yönetmelik maddelerinde yazılı olarak yapılma zorunluğu yoksa oylanmaya sunulmalıdır). Eğer karar olumsuz çıkar ise, "öneri ve tespit" defterine yazılır, gerekçesi ile ve önerisi ile yapılması gerekenler ek olarak belirtilir. Hayatı bir durum varsa son çare olarak bakanlığa bildirilir ve mutlaka tamamlanması için süre verilmeside unutulmamalıdır. Aynı zamanda Risk analizine eklenir eğer risk olarak kayıt edilmiş maddesi varsa DÖF açılır, takip edilir.
  Mevcut durum düzelmiş ise,
  Öneri defterine düzenlendiği tarih ve yapılan uygulama yazılır. Risk analizi maddesi güncellenir. Döf formu kapatılır. Bir sonraki kurulda konu olarak bahsedilir ve devamı sağlanır.
 11. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  108955
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Yazılan uygunsuzluğun düzeltilmesi durumunda düzeltildiğine dair yazıyı isg kurul defterine yazmanız daha doğru olacaktır. Kurul toplantısında toplantı konularına başlamadan önce bir önceki aldığınız kararları kurul üyeleri bünyesinde gözden geçirip uygunsuzlukların giderilip giderilmediğini tartışabilir, giderilen uygunsuzlukları o gün tarihli sayfaya yazabilirsiniz.
  Özellikle iş kazalarında bu çok işe yarıyor. Uygunsuzluğun yazılması kadar giderildiğinin de yazılması benim için önemlidir.