1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Tezli, tezsiz arasında?

Konusu 'Eğitici Kurum ve Kuruluşlar' forumundadır ve isg.ozgur tarafından 30 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. isg.ozgur İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar merhaba,

  İş sağlığı güvenliği yüksek lisansı için tezli ve tezsiz diye bölümleri var. İkisindende mezun olunca B sınıfı sınavı için hak kazanabiliyor muyuz? Eğer öyleyse tezli yapmanın ne gibi bir artısı var onu çözemedim? Birde B sınavı hak kazanınca kaç kere girme hakkımız oluyor? Cumartesi Pazar gidebileceğim bir eğitim kurumu var mı ? Genelde Cuma- Cumartesi yapmışlar.
 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  tezlide doktora yada akademik kariyer yapma şansınız oluyor.
  tezsizde sadece yüksek lisans yapmış oluyorsunuz.

  Tezli yada tezsiz yüksek lisans size sınırsız B sınıfı uzmanlık sınavına girme hakkı doğuruyor.
 3. isg.ozgur İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Teşekkürler Erkan Bey
 4. H. Didem Sağlam İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Genel olarak tezli ile tezsiz yüksek lisans arasındaki farkları size söyleyim. Tezsiz yüksek lisansta sizden ales belgesi istenirken dil belgesi istenmez ve ders aşamanız bittiğinde sizden dönem projesi adı altında bir tez hazırlamanız istenir. bitirdiğinizde evet yüksek mühendis ünvanınız olmasına rağmen mezun olduğunuz enstitüde uzaman olarak kayda geçiyorsunuz. (Bunun iyi veya kötü bir yanı var mı onu bilmiyorum). Tezli yüksek lisansta sizden ales yanında dil belgesi de istenir. Ders aşamanız bittiğinde dönem içinde bir seminer sunmanız ve ardında da tez çalışması yapmanız beklenir. Tabi ki tezsiz yüksek lisansa göre daha uzun bir süreç geçmesine rağmen eğer doktora yapmayı düşünüyorsanız tezli yüksek lisans yapmanız gerekiyor. Tabi bunun istisnai durumları da var bazı üniversitelerin senato kararları ile tezsiz yüksek lisans yapanlarda eğer geçerli dil puanı almış ise doktora yapma hakkı veriyor.

  Diğer sorularınız hakkında bilgim yok umarım bilen arkadaşlar cevap verirler bende merak ettim :).
 5. isg.ozgur İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Merhaba Didem Hanım,

  Tezsiz için ales istendiğine emin misiniz? Şöyle yazmışlar,

  Tezsiz Programına Katılım Koşulları:


  • Program başvuru formunu doldurmuş olmak,
  • 4 yıllık Lisans eğitimini tamamlamış olmak,
  • Enstitü Kurulumuzun belirlediği, Eğitim Ücretini, belirlenen koşullarla Üniversitemiz Döner Sermayesine yatırmış olmak,
 6. H. Didem Sağlam İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Tabiki eğer ales puanınız yoksa ancak özel öğrenci olarak kayıt yaptırabilirsiniz. ders alabilirsiniz ancak ales yökün belirlediği kriter. dil puanı ve ales puanlarında minimum puan kriterini yök belirler üniversiteler ise ona göre kendi dil puanını ve ales puanını yükseltebilir. bence başvurmayı düşündüğünüz bölümü bir arayıp sorun derim bir yanlışlık var. Ales puanınızın başvurus sırasında olması gerektiği konusunda eminim :).
 7. Orhan _Yılmaz İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  şu anda hangi üniversitelerde tezsiz yüksek lisans var?-Okan-yeniyüzyıl-yıldız başka varmı ?
 8. Seçkin Çetin İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Tezsiz yüksek lisansta ales şartı kaldırıldı
 9. sinanyildiz89 İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  154261
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar yorumlara baktığımda bir yanlış anlaşılma olduğu için düzeltmek istiyorum tesiz yüksek lisans yapacak arkadaşlardan ALES istenmemektedir. Tezsiz yüksek lisans ile B sınıfı İSG Uzmanlığı sınavına istediğiniz kadar giriş yapabilirsiniz.