1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Tezsiz yüksek lisansa dikkat

Konusu 'Eğitim Duyuruları' forumundadır ve Hüseyin AVCI tarafından 10 Ocak 2015 başlatılmıştır.

 1. Ali Ünal İSGforum Üyesi

  ISG uzmanı olabilecek okullardan mezun olanlar için, Her bölüm için geçerli değildir.
 2. Süleyman artık İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  149961
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Tez Medikal O.S.G.B.

  şu an bende bir devlet ünv. ne başvuru yaptım isg yüksek lisans için. çevre müh. mezunuyum ben yüksek yaptıktan sonra b sınavına direk girme hakkım oluyor yani anladığım. Ayrıca şuda var bir çok ünv. tezsiz isg yüksek lisans programı açtı ve çok uçuk rakamlar var. benim başvurduğum ünv. çok düşük bir miktarda açtı bunu. hani aklıma gelmiyo değil bi çapanoğlu çıkar mı diye sonrasında.
 3. Osman Ç. İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  hangi üni kaç para , bilgi verebilirmisiniz. Çoğu uni birbirine yakın çünkü fiyatları
 4. Hüseyin AVCI İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  146374
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu
  Şuanda en uygunu çukurova üniversitesi 4000 T.L. 1 yılda bitiyo
 5. Süleyman artık İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  149961
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Tez Medikal O.S.G.B.
  SDÜ toplamda 3 dönemde veriyor yüksek lisans eğitimini. dönem başı 800 - 900 tl arası. bu sene yeni açıldığı için sanırım rakamlar böyle. önümüzdeki yıl mutlaka artacaktır.
 6. atılay İSGforum Üyesi

  Arkadaşlar yüksek lisans yapıp 2 kere sınavdan başarısız olan arkadaşlar varsa B sınıfı olabilmek için Eğitim kurumlarından eğitim aldıkları taktirde 3 yıl boyunca sınırsız sınava girme hakları doğuyor. Ben ve arkadaşlarım şuanda eğitim kurumu ile irtibattayız sayımız 15 olursa mayıs sınavına yetiştireceklerini söylüyorlar. Katılmak isteyen varsa bana atilay_35@hotmail.com'a mail atsın ben onlara dönüş sağlarım.
 7. çok uygunmuş. hiç belgesi olmayan biri zaten o parayı diğer şekildede harcayacak. C eğitimi belge sınıav derken 2000 tl, B eğitimi en az 1500 tl zaten harcanacak. .
 8. EMİNE ÜNAL İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32566
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  peki yönetmelikte belirtilen bölümler dışında acıktan iki yıllık isg okuyan biri yüksek yapsa 2yıllık eğitimi bitince de direkt b sınıfı için sınava girse bi sıkıntı olur mu
 9. Hazar İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  67703
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  C iken 3 yıl çalışıp tekrar kursa gitmeye yada eğitim almaya gerek varmı ? yada zorunluluk varmı direk sınava girilebiliyormu ?
 10. 3 yıl fiilen çalıştığınızı ispatlayacak evraklarınızla kursa başvuruyorsunuz kabul görürseniz kursa katılıp sınava hak kazanıyorsunuz. Ardından sınava girip geçerseniz belgenizi alabiliyorsunuz. Tabi sınavı geçtikten sonra belgelerinizi birde bakanlık inceliyor. Onlarda kabul görürse belgenizi alıyorsunuz.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 29 Ocak 2015 ---
  3 Yıllık C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olarak çalışan arkadaşlarımızdan Yükselme Eğitimine sonrasında da sınava girmeye hak kazanacaklardır.
  B SINIFI OLABİLMEK İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR
  (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olup, belge tarihi itibariyle 3 yıl fiilen iş sağlığı ve güvenliği alanında hizmet vererek (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı temel eğitim programına, müracaat etmek isteyenlerden istenecek belgeler aşağıda belirtilmiştir;
  1- (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimi almak için eğitim kurumuna hitaben yazılmış ekte örneği gönderilmiş olan dilekçe,
  2- Geçerli (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi,
  Açıklama: (30 Haziran 2012 tarihli ve 28339 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu”nun Geçici 5 inci maddesi gereğince değiştirilmiş şekliyle)
  3- Lisans diploması fotokopisi,
  4- Nüfus cüzdanı fotokopisi,
  5- SGK prim ödeme belgesi
  Açıklama: ((B) sınıfı için 3 yılı, kapsayan ve kişinin iş güvenliği uzmanı olarak çalıştığı firma tarafından, bu kişi adına yapılan prim ödemesine ilişkin belge)
  6- İşyerinin kişiyi iş güvenliği uzmanlı olarak görevlendirdiğine dair işyeri unvanlı, antetli ve işveren imzalı yazı veya firma ile iş güvenliği uzmanı arasında yapılan ve Bakanlığa bildirilen iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi,
  7- Kişinin iş güvenliği uzmanı olarak çalıştığı tarih aralığını gösteren işyeri unvanlı, antetli ve işveren imzalı yazı,
  8- Kişinin iş güvenliği uzmanı olarak imzasının bulunduğu,
  • 4857 sayılı İş Kanunu’nun 80 inci maddesine göre söz konusu işyerinde iş sağlığı ve güvenliği kurulu kurulması zorunluluğu bulunması halinde, kurul karar defteri, İşçilere yönelik iş sağlığı ve güvenliği eğitim tutanakları, Risk değerlendirme çalışmaları,
  • Acil durum planları gibi ispata yönelik belge ve dokümanlar.
  NOT: Söz konusu belgeler, eğitim kurumu sorumlu müdürü tarafından incelenecek ve sorumlu müdür tarafından “Aslı Gibidir” onayı yapılması halinde; onaylı suretler, asıl suret olarak değerlendirilecektir
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 29 Ocak 2015 ---
  27 ARALIK 2014 TARİHİNDE YAPILAN İŞYERİ HEKİMLİĞİ VE İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI SINAVINDA BAŞARILI OLANLARIN DİKKATİNE
  Bilindiği üzere 27 Aralık 2014 tarihinde yapılan işyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı sınavı sonuçları ÖSYM tarafından ilan edilmiştir. Söz konusu sınavı kazanan adayların belgelendirme işlemlerinin tamamlanması için aşağıda yer alan hususlara dikkat edilmesi ve bu hususlara göre işlemlerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.
  B sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sınavında başarılı olan adaylardan;
  · İş sağlığı ve güvenliği veya iş güvenliği programında yüksek lisans yapmış olmaları sebebiyle sınava başvuran ve başarılı olanların kimlik bilgileri Ziraat Bankası kurumsal tahsilat hesabına bildirilmiştir. 413 TL belge bedelini yatırmaları neticesinde işlemleri sonuçlandırılacaktır.
  · (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesiyle en az üç yıl fiilen görev yaptığını iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi ile belgelemek üzere sınava başvuran ve başarılı olanların iş güvenliği uzmanı olarak en az üç yıllık çalışmalarını gösteren sözleşme ve belgeler ile Genel Müdürlüğe başvurmaları ve uygunluklarının tespiti neticesinde kimlik bilgileri Ziraat Bankası kurumsal tahsilat hesabına bildirilecek olup, 413 TL belge bedelini yatırmaları neticesinde işlemleri sonuçlandırılacaktır.
 11. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  2 yıllık ön lisans mezuniyeti ile yükse lisans maalesef yapılamıyor. Lisans mezunu olmanız şart
 12. EMİNE ÜNAL İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32566
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  lisans mezunu ama farklı bı alandan.mesela matematik lisans mezunu biri iki yıllık isg okuyunca c sınavına gırmeden yüksek lisansla doğru b sınıfı için sınava gırebilir mi
 13. ademckr İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Iktisat okuyan birisi c belgesine sahip a belgesine kadar yükselemez mi
 14. menot İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  İki yıllık meslek yüksekokullarının iş sağlığı ve güvenliği programını bitiren kişi Yönetmeliğe göre artık "Teknik eleman'dır. Bu kişi iş sağlığı ve güvenliği veya iş güvenliği programında yüksek lisans yapması halinde (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına girmeye hak kazanır. Şartları sağladığı için matematik bölümü lisans mezunu olmasının bir etkisi olmaz.

  b) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi;
  ...
  2) İş sağlığı ve güvenliği veya iş güvenliği programında yüksek lisans yapmış mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları ile teknik elemanlardan (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı için yapılacak sınavda başarılı olanlara,
  ...
  EK-1’deki örneğine uygun olarak Genel Müdürlükçe verilir.
 15. Hüseyin AVCI İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  146374
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 30 Ocak 2015 ---
  Yükselir.. C belgesini aldıysan zaten bu işin kapsamındasın. istersen doktora yapıp İSG ordinaryus profosorü bile olursun
 16. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  Yüksek Lisans yapabilmek için bir lisans mezunu olması şart. Matematik bölümü mezuniyeti ile bu şartı sağlamış oluyorsunuz. Diğer taraftan 2 yıllık iş güvenliği bölümünü bitirerek te Uzman olabilme yolu açılmış oluyor. Kısacası B Sınıfı sınavına giriş hakkı kazanırsınız. ;)
 17. Mahmut Sak İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  28387
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Hüseyin Bey merhaba,

  Tasarıyı inceledim C ve B belgeli uzmanların çalışma süreleri 2'şer yıl uzatıldı. C sınıfı belgelerin geçerlilik süresi Temmuz 2015'ti değişiklikle temmuz 2017 olması gerekiyor. Yayınlanan tasarı kanununda 01.01.2017 tarihine kadar görev yapılabileceği yazılı.
  Bu tarihlerin hangisi doğru?

  İş Güvenliği Uzmanlığı

  * Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinin (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü 1 Ocak 2018, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinin (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü 1 Ocak 2017’ye kadar yerine getirilecek.
 18. İsmail Tamer KÖSE İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  120224
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Bakanlık 27 aralık denetiminde 8 maddenin tamamı ile aşağıdaki maddenin veya yazan kısmından sonrasınıda istemeye başladı..
  6- İşyerinin kişiyi iş güvenliği uzmanlı olarak görevlendirdiğine dair işyeri unvanlı, antetli ve işveren imzalı yazı veya firma ile iş güvenliği uzmanı arasında yapılan ve Bakanlığa bildirilen iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi,
  O tarihlerde kimler sözleşmelerini sağlık biçimde bakanlığa yollayıp geri dönüş aldı tartışılır, madem bakanlık onaylı işverenle yaptığın sözleşmeyide isteyecektin neden veya bağlacını oraya koydun??
 19. seyffullah İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  20733
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  3500 tl ye a uzman 2500 tl ye b uzmanın 1500 tl ye c uzmanın çalıştığı yerde size tavsiyem bu kadar paralar dökmeyin bu işler için inanın çok kişi yapıyor artık rahat diye kendi işini bırakıyor ama bilmiyor ki iş kazasında kimse arkasında olmuyor
 20. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  16620
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Uzman
  Seyfullah bey haklı,daha da ucuza yapan arkadaşlar var.