1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Tibbi atiklarin kontrolü talimati

Konusu 'Talimatlar' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 24 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  TIBBİ ATIKLARIN KONTROLÜ TALİMATI
  1. AMAÇ VE KAPSAM: Bu talimat; merkez binada ve şantiyelerdeki tıbbi atıkların personele ve çevre sağlığına zarar vermeden ayrı olarak toplanması ve nihai bertarafı için yetkililere teslim edilmesi esaslarını açıklar. Bu talimat merkez bina ve tüm şantiyeleri kapsar.
  2. SORUMLULUKLAR: Bu talimatın uygulanmasından merkezde YT ve Merkez Hekimi, şantiyede ise Şantiye Şefi, ŞYSS ve Şantiye Hekimi sorumludur.
  3. TANIMLAR ve KISALTMALAR:
  ŞYSS: Şantiye Yönetim Sistem Sorumlusu, Şantiyelerde ISO 9001:2000, ISO 14001 ve OHSAS 18001 yönetim sistemlerinin gerekliliklerini ŞYP’ lerde belirtilen şekilde yerine getiren kişi.
  YT: Yönetim Temsilcisi
  4. PROSEDÜR AKIŞI:
  4.1. Tıbbi Atıkların Toplanması
  4.1.1. LİMAK’ daki tıbbi atıkların tıbbi atık çöp bidonlarına atılmasından merkezde Kalite Sorumluları ve Merkez Hekimi, şantiyede ise Şantiye Şefi, Kalite Sorumluları ve Şantiye Hekimi sorumludur.
  4.1.2. Tıbbi atıklar diğer atıklardan ayrı olarak tıbbi atık torbası geçirilmiş kapaklı çöp bidonlarında sıkıştırılmadan toplanır.
  4.1.3. Tıbbi atık torbası geçirilmiş çöp bidonları, tıbbi atık çıkan bütün odalarda ve alanlarda bulunur.
  4.1.4. Bu çöp bidonları, şantiyede atıkları toplamayla görevlendirilen kişi tarafından haftada bir defa dezenfektan maddelerle dezenfekte edilir.
  4.1.5. Serum ve ilaç şişeleri gibi tekrar kullanılabilecek cam malzemeler, cam şişe kumbaralarına atılarak toplanır. Ancak enfekte olduğundan şüphelenilen serum şişeleri tıbbi atık torbasına atılır.
  4.1.6. Tek kullanımlık tıbbi malzemeler geri kazanım düşünülmeden tıbbi atık torbasına atılır.
  4.1.7. Kesici ve delici tıbbi atıklar cam ( serum şişesi gibi) ağzı kapaklı bir kapta muhafaza edilir ve tıbbi atıklarla beraber bertaraf edilir.
  4.1.8. Kesici ve delici tıbbi atıkların çıktığı ünitelerde, tek kullanımlık atık kutularında toplanır ve tıbbi atık torbalarına atılır.

  4.2. Tıbbi Atıkların Nihai Bertarafı İçin Tıbbi Atık Toplama Ekiplerine Teslim Edilmesi
  4.2.1. Tıbbi atıklar anlaşma yapılan sağlık merkezi (hastane, sağlık ocağı, dispanser vb.) kuruluşlarına teslim edilir.
  4.2.2. Tıbbi atıklar ‘’Tıbbi Atıkların kontrolü Yönetmeliği’’ ne uygun olarak toplanır, depolanır ve bertaraf edilir.
  5. İLGİLİ DOKÜMANLAR:
  Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği

  Ekli Dosyalar: