1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Ticari ahlak! "bir uzman bunları yapabilir mi?"

Konusu 'Serbest Kürsü' forumundadır ve Özkan Bozkurt tarafından 29 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  İş Güvenliği Uzmanlığı, Türkiye için özel bir anlam yüklü. İşverenlere örnek olacak bir makam olmakla birlikte özde "devletimizi" temsil etmektedir. Devlet milletimizi temsil eden tüzel bir kurumdur.

  Bunun içindir ki iş güvenliği uzmanlığı makamı işverenlik makamına benzemez. İşveren makamı sahipleri örneğin "Ticari Ahlak" sızlık denilen akıllara zarar kavramlar üretebilir, daha fazla para kazanmak için bir çok ticari rekabete girerek türlü hilelere başvurabilir.

  İşverendir, hata yaparsa cezasını çekecektir diye not edip, denetleme için müfettiş geleceği güne kadar sabretmeye çalışırız. Ama bir iş güvenliği uzmanı bunları yapabilir mi? Yapmaz.. Yapamaz.. Çünkü o herkese eşit uzaklıktadır. Adildir, vicdan sahibidir. İşyerinde çalışan ve temsil ettiği devletin kanunlarını düşünür... O yapacağı hatanın çalışanların hayatına mal olacağını bilir.

  Ama bir işveren, sahte evrak düzenleyebilir, yeterli hizmet ve önlemleri almayabilir, askeri ücrete terkedilen çalışanlarımızın güçlüklerinden bile menfaat sağlamaya çalışabilir! Ya bir iş güvenliği uzmanı bunları yapabilir mi?

  İş güvenliği uzmanı bunları yapmaz, yapamaz... O şahsında tüm çalışanların şerefiyle temsil edildiğinin bilincindedir. İşyerindeki bir takım sorunları sakat zihniyetlerin oyuncağı haline getirilmesine izin vermez. Çünkü bunun ne denli tehlikeli, "yakıcı bir ateş" olduğunu bilecek erdeme sahiptir.
  Örneğin bir işveren büyük fedakârlıklara kurulmuş, önemlerinden ötürü gözbebeği gibi korunması gereken işletme ve fabrikaları üretim arttırmak adına hiçe sayabilir! Ya İş Güvenliği Uzmanı bunu yapabilir mi? İş güvenliği uzmanı bunu yapmaz, yapamaz… O'nun sağlamlaştırmaya çalışacağı yegâne yer, Çalışamların gelecekteki yüksek çıkarlarının olduğu yerdir. Çalışanlarının çıkarını düşünür, iğrenç işbirlikleri ve otel köşelerindeki pespaye anlaşmalara rastlanmaz. Hesabı -2. defa- seçilme üzerine de değildir. İhtirası, çalışanlarının, ülkesinin çıkarlarını korumadan öte değildir, "pazarlık" yapmaz.

  Diyelim ki iş güvenliği uzmanı bütün bunları göze aldı. Türlü dalaverelerle girmeye çalıştığı İşyerindeki iş güvenliği uzmanlığı makamımıza ulaşmak için "devletle çalışanı birbirine düşürmenin" bir bedeli olduğunu da görmez mi?

  İş Güvenliği Uzmanı, işyerindeki makamını ele geçirebilmek için devlet ile çalışanı karşıya getirmeyi göze almıştır. Bunu başaran ticari ahlaksızlık içindeki uzmanlarda olmuştur.

  Malesef içimizdeki bu çürük elmaların hem işyerlerine hemde bu işe yeni başlayan uzman arkadaşlarımıza vermiş oldukları zarar yetmezmiş gibi İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ayakta tutan temel direkleri ve kolonları kesmektedirler... Altından kurtulacaklarına ihtimal vermiyorum!
 2. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

  • Forum Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  İstanbul
  Sertifika Numarası:
  45334
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TEZ MEDİKAL
  Her işte vardır, olacaktır... Bunun önüne ne ölçüde geçilir, geçilebilir mi bilmiyorum... Ama istisnalar hiçbir zaman kaideyi bozmaz!

  Biz onurlu bir iş yapıyoruz, çoğumuz zor şartlarda yapıyoruz, tüm engellemelere rağmen yapıyoruz, yapmaya çalışıyoruz...çürük elmalar zamanla ayrılacaktır sağlamların içinden....
 3. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bu çürük elmaların ayrılması için özellikle belgeyi eline yeni geçirmiş uzman arkadaşlarımızı hedef alan çeteler konusunda farkındalık yaratmamız şarttır.

  Elbetteki onurlu bir iş yapıyoruz.. altını ısrarla çiziyoruz.. ancak bu işi ticarete dökmüş ve kendilerine yen belge sahibi uzmanları hedef seçmişlerinde ayıklanması şarttır.

  Benimle belgeyi aynı kurumdan alanların mail kutusuna son iki gün içinde bir mail geldi! Yaptıkları işin ne olduğu belli meraklısına isim isim verilir.

  Ankarada bir pastanede topladıkları uzmanları oltada balık gibi gören kayseri mobilyaları hiç olmayan bir firma için bir yıl süreli boş sözleşmelere imza toplayıp komisyonculuğa başlamış!

  Bizim saf C lerimiz hala takım elbisemi giyeceğiz yoksa serbest mi giyneceğiz gibi sorular sorarken mesleklerini bir yıl ipotek ettiklerinin farkında bile değiller.. mesele budur, bilmem daha açık yazılabilir mi?
 4. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bu tür çalışmalara devam edildiğinde, bilgisini kesin ve net kaynaklardan elde ettiğimde yapan uzmanlar; bir sabah uyandıklarında tüm görsel, yazılı, video sitelerinde isimlerini, resimlerini ve videolarını bulacaklardır.

  El Yumruğunu Yemeyen Kendi Yumruğunu Değirmen Taşı Zannedermiş!