1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Titiz ve dikkatli bir isg çalişmasi için yapilmasi gerekenler

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Onur Özbay tarafından 3 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. Onur Özbay Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    A temizlik firmasına ait süpürge personeli kaldırımda temizlik yaparken taklalar atan bir araç işçinin üstüne düşüyor ve işçi vefat ediyor. Bu gün kontrolünü gerçekleştirdiğim bu olayla ilgili daha önceden yapılması gerekenler konusunda sizlere bilgi vermek istiyorum. İşçiye Allah’tan Rahmet diliyorum. Belirttiğim hususlara dikkat etmenizi önemle rica ediyorum

1. İşçiye iş başı eğitimi verildi mi?
    2. Görev değişikliği söz konusu ise ayrıca oryantasyon eğitimi verildi mi?
    3. Sağlık raporu var mı?
    4. KKD verilmiş mi? Zimmet tutanağı var mı?
    5. Risk analizi yapılmış mı?
    6. Sağlık raporu var mı?
    7. Yapacağı iş ile ilgili görev talimatları veril dimi?
    8. İş güvenliği eğitimleri aldı mı?
    9. İSG kurulu toplantı tutanakları.

Böyle bir durumla karşılaştığınızda yapacağınız bu çalışmalar sizi kurtaracaktır.Yazdıklarım bu kaza için verilmiş bilgilerdir. Farklı firmalarda ve çalışma ortamlarında yapılması gereken çalışmalar daha kapsamlı olmak zorundadır.
  2. Bunların hepsini yapıtık ama işçiyi kurtaracak bir önlem almadık. Eee amaç kendimizi mi kurtarmak?

Bence alınan önlemler bu hussta belirleyici olmalıdır. eğitim. Sağlık raporu vs tabiki yapılmalı fakat kazadan sonra bunlar dan önce önlem alınmış mı sadece buna bakılmalı. Hocam evrak hayat kurtarmaz önlem kurtarır.
  3. Onur Özbay Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Benim yazdıklarımdan bu önlemleri kağıt üstünde alın,işçiye gereken davranış değişikliği sağlatmayın anlamı mı çıkıyor? böyle mi algıladınız? Bu işi sadece para kazanma,günü kurtarma için yapanlar çok kısa sürede cezasını göreceklerdir.
  4. irfan bilgem İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Onur bey size katiliyorum evrak isleri olmadan yaptiklarimizi kanitlayamiyoruz ve sizden yardim isteyebilirmiyim ?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 3 Aralık 2013 ---
    Bireysel olarak bir isyerinin isg uzmanligini yapiyorum yeni basladim su evrak isleri onumde buyuk bir engel bazi calismalar yapiyorum bunlari resmiyete dokmekte buyuk sikintilar cekiyorumbu konuda yardimci olurmusunuz?
  5. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel

Onur bey,
    Bilirkişi keşifi mi?
    Olayı incelersek eğer araç neden yuvarlandı?personelin orada ne işi vardı? görevi mi idi,harici iş mi? konu ilgili risk analizinde öngörüldü mü aracın takla atılması(???) nasıl bir tedbir alınmalıydı? uzman bu tehlikeyi öngördü mü? vb. gibi sorular yöneltilir ilk olarak.
    Saydıklarınız zaten uzmanların yapmaları takip etmeleri gereken bir çalışma.Güzel konuya değindiniz
  6. Onur Özbay Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Tuğba Hanım, bilirkişi keşifi değil bizim firmalarımızdan birisinin yaşadığı bir iş kazası idi.Personelin görevi kaldırımları temizlemekti.Araçlar yarışırken birisi kontrolü kaybetmiş.Sizin belirttiğiniz hususlar risk analizinde mevcut. Bu kaza aslında her an hepimizin başına gelebilecek ve önlemi çok mümkün olmayan kazalardan.Araç kaldırıma çıkmış çünkü.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 4 Aralık 2013 ---
    İrfan Bey,
    Çalışma ortamınızda fiziki kontrol yapmadan sizi yönlendirmem mümkün değil.Evrak ve döküman anlamında internet ve bizim sitemiz çok zengin. Siz araştırmalarınızı yapın eksik olduğunu düşündüğünüz noktalarda size yardımcı olurum
  7. Sandığınız şeyi anlatmaya çalışmıyorum. Önleme yönelik sorgulamarın öncelikli olması gerekir.
  8. Tuğçe Yaydırgan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    30751
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Şimdi eğitimler verildi dikkat etmesi hususunda bilgilendirmeler de yapıldı sürekli yerinde kontrolleride yapılıyor diyelim fakat bu gibi sokakta çalışan işçilerimiz için özellikle trafikte yol kenarında çalışan süpürge personeli için ne gibi önlemler alınabilirdiki araç yoldan çıkıyor. Somut bir önlem aklıma gelmiyor bu konuda. Bende temizlik şirketindeyim ve 280 personelin nerdeyse tamamı sokakta çalışıyor.
  9. Onur Özbay Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    %2 maalesef önlenemez kazalar. Bu durum yolda yürürken bizim başımıza da gelebilir.