1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Titreşim ölçümü

Konusu 'Çalışma Ortamı ve Ölçüm,Analizler' forumundadır ve Serkan Kala tarafından 23 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Serkan Kala İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  10956
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Ortak Sağlık Güvenlik Birimi/ İş Güvenliği Uzmanı
  Merhaba arkadaşlar maruziyet ölçümleri yaptırırken titreşim ölçümlerini hangi birimlerden alıyorsunuz genelde? Bu ölçüme forklift, torna tezgahı, taşlama vb yerlerde de ölçüm yaptırıyor musunuz?
 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Titreşime sebebiyet veren kaynak neyse hem ortam hemde kişi üzerinde ölçümler yapılır..risk değerlendirmende de buna atıf yaparak ölçümlerin yapılmasını istersin ve buna gerekli koruyucu ve önleyici faaliyetlerin belirleneceğini belirtirsin.
 3. Şevket CANLI İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  serbest
  Akredite labdan.

  Forklift: oturdugu kontugun altina vücut titresim

  Torna: zemin titresim

  Taslam: el kol titresim
 4. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  forkliftlerde tüm vucud titreşiminden dolayı bel rahatsızlıkları çok görülüyor.torna tezgahı çok titreşim yapıyorsa zemin özellikleri ve/veya zemin bağlantılarında bir bozukluk vardır
 5. Duygu Şenuz İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  57834
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ANKA TOPRAK ÜRÜNLERİ SAN. VE TİC. A.Ş.
  Merhaba
  fabrikamızda yapılan tüm vücut titreşim maruziyetlerinde sevkiyat sahası forklift operatörü için ölçülen değer 1,305 m/s2 kepçe operatörü için 0,644 m/s2 çıkmıştır.İlgili günlük maruziyet eylem değeri 0,5 m/s2 dir. Fabrika içinde çalışan forkliftlerde ölçüm değerleri uygun çıkmıştır. Sevkiyat sahası ve kepçe operatörünün ölçüm değerlerinin uygun çıkmama sebebi çalışmış olduğu saha zeminleri kaynaklıdır. İşveren bu noktada saha zeminlerini düzeltmeyi maliyetli bulduğu için farklı bir düzeltici faaliyet uygulanmasını istedi. Forkliftler için vucut titreşim önleyici minder ve paspas kullanımını araştırdım, firmalar uygun olmayacağını söylüyor. Bu konuyla ilgili paspas ve minder kullanan başka firmalar var ise yararı oluyor mu? Ya da daha farklı bir yöntem mevcut mudur? Teşekkürler
 6. KUANTUM LABORATUVARLARI İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  142778
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kuantum İsg Lab..

  Titresime maruz kalınan süreyi azaltmayı deneyin maruziyet düşecektir ..ölçüm raporunuzu tekrar gözden geçirin hesaplamalar kaç saatlik çalışma için gerçekleştirilmiş..